Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza

  3MIS3

  Na sjezdu sociálních demokratů zazněla výživná charakteristika živnostníků coby parazitů. Také umělci a lidé z kultury bývají podezříváni z tendence parazitovat na produktivní společnosti. Můžete toto podezření rozptýlit, anebo i svým způsobem potvrdit?

  David Drábek Pavel Kohout Karel Steigerwald

  David Drábek

  Socánci se na sjezdu šmrdolili kouzelně. Tolik análního alpinismu, projeveného vůči osmitisícovce
  jménem Big Milosh, se hned tak nevidí.
  A jak mu obětovali Dienstbiera juniora na talíři s cákancem plnotučné hořčice…

  Jsi parazit, Davide? Jsi vyžírka a klíště České socialistické republiky? Nevím, jestli nám vládnou ilumináti. Zato nás celé věky kádruje řád Frustrátů. Materialistických skuhralů, co je rozrušuje vše, co se nedá spočítat či zvážit. Co je iritují umělci a učitelé s těmi jejich granty a letními prázdninami. A tahle zbytečná svoloč se platí z našich (rozuměj: jejich) daní!

  Populističtí politici občas frustrátům ještě předhodí nějakého toho živnostníka nebo šlechtice. Anebo novinářskou sketu, co je jedna sorta s mafiány a fašouny a Sudeťáky.

  Umělci jsou bohémská chamraď, co nám, vypité většině, zasírá obzor. Ale občas ty komedianty a šašky sneseme, zvlášť na Silvestra třeba. Zato svorně nenávidíme černoprdelníky. To už je na nás moc. Jezuity koniášský. Pedofily buzerantský. Mluvil nám z duše soudruh Vojta Filip, že se katolická církev pokouší výběrem papeže Františka, který je z Argentiny a zaměřuje se na chudobné, že se tahle církev pokouší zvrátit pokus o socialismus v Jižní Americe… A co řekne castrovaný vocas soudruh Filip, to bude díky přátelství se socánky možná už brzy svaté…

  Jako slušně situovaný český parazit se raduji z volby Františka papežem. Neboť není vatikánský insider a mohl by tamní nezdravé srůsty rozlámat a vyvětrat. Že se i k těm pedofilním excesům postaví přísně. A otevřeně k vysokému množství homosexuálů v řadách kléru a k možnosti učinit celibát dobrovolným. Rovněž se mi líbí, že je vzdělaný jezuita a že přijal jméno po mém milovaném skromném světci z Assisi. Volám: Habemus Papam! A na petláhvi života mého zůstává nadále psáno: škromach frei.

  Pavel Kohout

  Dávejte pozor, co vám teďka řeknu! (Kdo nezná autora citátu, moc knih nepočetl!) Ta kauza sama mi v něčem připomíná slavloudovou paštiku. (V té je na jednoho velblouda jeden slavík.) Stímifin (stínový ministr financí) příští vlády (stín mu při jeho postavě nelze upřít!), jak jsem to náhodou osobně ztlvdl (zateleviděl), konstatoval ve věci nepochybně, že če­nan­ci (čeští zaměstnanci) v poměru k če­ní­kům (českým živnostníkům) platí o dost vyšší daně než ve většině států Unie, jenže použil v zápalu řeči po­li­ne­výr (politicky nekorektní výraz), což plně stačilo k mediganu (mediálnímu ura­gánu) a k žalobě jakési někačné (několikačlenné) Straně soukromníků. To k smrti vylekalo i stímifínovy ve­fu­náře (vedoucí funkcionáře), kteří se mohli uomlouvat. Tak převoněl i přezpíval slavíka velbloud.

  K otázce samé nemám co moudrého dodat, protože je nbld. (nabíledni), že podle zavečí (zákona velkých čísel) tu cizopasí na kultuře zhruba tolik para­zitů jako na cečesti (celé české společnosti), v níž i počet géniů zhruba odpovídá počtu miliardářů.

  Karel Steigerwald

  K lidem z kultury, natož k umělcům, se vyjadřovat nebudu, vkus mám. Ten Mládek socialistickému sjezdu pěkně zasolil. Připravili si to jako triumfální sjezd vítězů (Pavel Kohout jistě ví, co byl sjezd vítězů, nikdo další asi už chválabohu ne) a Mládek jim to zkazil – místo zářivého dojmu je tady debata o parazitech. Chudák Mládek to nemyslel špatně, určité nesrovnalosti ve zdanění živnostníků a ostatních tu jsou. Je to komplikované, kdo ocení, že živnostníci si práci musí vymyslet a živit se sami, bude jim daňovou situaci zlehčovat. Kdo na ně hledí negativně, rád by je zmáčkl. Debata o daňovém systému je složitější téma než vykřikování, kdo je parazit. Mládek se omluvil, ale spadl z bláta do louže. Za parazita označil vládu. Odtud už je jen kousek, aby ho napadlo, že paraziti jsou politici, čili i on. Tak drzý by asi nebyl, aby řekl, že paraziti jsou jen pravicoví politici.

  Ale vystihl socialistickou politiku: snažit se o to, aby všichni lidé měli zhruba podobné příjmy a současně aby většinu příjmů lidí měla k dispozici vláda, která by sama rozumně rozhodla, jak s nimi naložit. V totální podobě (všechny příjmy v rukou vlády) jsme už zažili, teď jsme taženi k podobě méně totální. Dá se vyjádřit větou – ovci nepodříznout, ale tvrdě stříhat. Už teď nenasytné vlády berou lidem zhruba polovinu výdělků. Kam až to chtějí dotlačit? V tomto systému jsou živnostníci cizorodým prvkem, vlády nevědí, kolik si vlastně vydělali a kolik jim tedy mají sebrat, aby nechcípli. Živnostnictvo je, řekl bych nadneseně, oáza svobody v zemi, kde vláda už vidí skoro do každého hrnce. Z tohoto ideového hlediska se Mládek omlouvat neměl, slovo paraziti použil správně, protože ho rozčiluje, že do živnostenského hrnce nevidí.

  Opravdoví paraziti jsou rozseti libovolně a náhodně po celé společnosti, není vrstvy či povolání, kde by nějaký nebyl. Označit tím slovem třídu se vyplácelo při likvidaci židů, továrníků, sedláků, ano i umělců a jiných skupin. Jaksi to tu likvidaci ospravedlňovalo. Nevím, jestli to Mládek ví a jestli tedy ví, že použitím toho slova se zařadil mezi sociálně nepoužitelné politiky. Není to poprvé, co to udělal, a utěšit ho může jedině to, že politika je sociálně nepoužitelnými politiky přeplněna. Teď zrovna svítí reflektor na něj. A abych byl i já trochu nekorektní, připomenu, že mu, výběrčímu daní Mládkovi, v kruzích říkají velká kapsa. Proč, to nevím. Asi že je velikán.

  • Autor:
  • Publikováno: 3. dubna 2013

  Komentáře k článku: 3MIS3

  1. Petr Pavlovský

   Petr Pavlovský

   Je nás tu nezanedbatelné množství (možná, že víc než třeba lazebníků), kteří nejsme ničí zaměstnanci a živíme se nebo už pouze přiživujeme (můj případ, jsem vlastně PRDUCH) psaním. Platíme rovněž nedostatečné daně? A co to sociální pojištění, ačkoli na žádnou podporu už nemám ze zákona nárok? A co to zdravotní, které nePRDUCHům platí stát? Ať tak či tak: jakmile se vlády ujme ČSSD, vyzývám jí k vyhlášení socialistické soutěže o hrdý titul „Parazit ČR“:

   04.04.2013 (13.24), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,