Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  30. světový kongres divadelních kritiků

  Mezinárodní asociace divadelních kritiků (IATC-AICT) pořádá teatrologickou konferenci „Pravda“ v kafkovském světě divadla – tragická nebo komická? V rámci 30. ročníku světového kongresu udělí také cenu Thálie za přínos v oboru.  

  Foto: archiv IDU

  V divadle je vše pravdivé i nepravdivé zároveň. Co se však stane, když diváci přestanou zažívat sdílený pocit pravdy a skutečnosti? Jak by měla dramaturgie divadel reflektovat skutečnost, že lidé jsou již ztraceni v neustálém chaosu a nejistotě, co je realita a co fikce, když je náš polarizovaný a silně digitalizovaný svět denně manipulován? Co jiného je pravda v éře postpravdy?

  Těmto a podobným tématům se bude věnovat teatrologická konference „Pravda“ v kafkovském světě divadla – tragická nebo komická?, která se uskutečníve středu 22. května 2024 od 10:00 v prostorách brněnské Reduty, Téma bylo inspirováno stým výročím, které uplyne v červnu 2024 od smrti Franze Kafky.

  Odborné akce jsou tradiční součástí světových kongresů Mezinárodní asociace divadelních kritiků IATC-AICT. V první části konference, která se uskuteční v rámci brněnského setkání světových kritiků, zazní příspěvky reflektující inscenace z různých zemí světa, které přímo vycházejí z díla Franze Kafky. V této sekci zazní příspěvky účastníků z Francie, Číny, USA, Koreje, Slovenska a České republiky.  Za České středisko AICT vystoupí se svým příspěvkem Hana Strejčková a Zuzana Augustová.

  Můžeme však očekávat i prezentace o inscenacích či tvůrcích, které přednášející považují za „kafkovské“ v nejširším slova smyslu, ať už z hlediska jejich témat souvisejících s mocenskou manipulací, nebo jejich specifické kafkovské až orwellovské atmosféry. Zde se představí teatrologové z Finska, Švédska, Japonska, Řecka a Íránu.

  Ve čtvrtek 23. května ve spojitosti s 30. světovým kongresem a valným shromážděním IATC-AICT proběhne také předání ceny Thálie 2024 renomované teatroložce prof. Dr. Erice Ficher-Lichte za celoživotní přínos v oboru. Paní Erika Fischer-Lichte si cenu převezme osobně v Brně v divadle Reduta. Začátek ceremoniálu je v 15:00. Občerstvení zajištěno. Srdečně zveme na obě akce.

  Cena Thálie je prestižním oceněním IATC-AICT za mimořádný přínos v oblasti divadla a divadelní vědy. Uděluje se kritikům, teoretikům nebo režisérům, kteří sehráli významnou roli při utváření globálního chápání divadla v různých kulturních oblastech a zasloužili se rozvoj divadelního prostředí, politiky a estetiky.

  Registrace na konferenci a předání ceny Thálie: zde.

  Kongres se koná z iniciativy PerformCzech, Institutu umění – Divadelního ústavu v koordinaci s Asociací českých divadelních kritiků. Návrh na pořádání 30. ročníku světového kongresu Mezinárodní asociace divadelních kritiků v České republice byl odhlasován výkonným výborem AICT. Organizátorem akce je Institut umění – Divadelní ústav a české centrum Asociace divadelních kritiků, spolupořadatelem Národní divadlo Brno.

  • Autor:
  • Publikováno: 28. března 2024

  Komentáře k článku: 30. světový kongres divadelních kritiků

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,