Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Festivaly Zprávy

  20 let České taneční platformy

  Festival českého současného tance a pohybového divadla slaví 20 let a bilancuje parafrází na slavnou Armstrongovu větu: Malý krok pro lidstvo, obrovský skok pro tanec! Vesmírné oslavy tance začnou 3. a skončí 6. dubna. Deset představení bude hostit pět scén, doprovodný program zasáhne i do ulic a škol.

  CTP_2014 Festival Česká taneční platforma každoročně nabízí výběr toho nejzajímavějšího, co se za poslední rok na poli českého současného tance událo. Letos měla dramaturgická porota práci obzvláště těžkou. Vůbec nebylo snadné vybrat z třiceti pěti přihlášených děl desítku nejzajímavějších, nevynechat zásadní osobnosti a zároveň neodradit nejmladší generaci, přibližuje Yvona Kreuzmannová, členka poroty a zakladatelka Tance Praha, který ČTP pořádá. Finální výběr ale hodnotí pozitivně. Myslím, že se nám to podařilo, kromě hlavního programu jsme vytvořili velký prostor v jeho doprovodné části a mnoho příležitostí k networkingu, dodává Kreuzmannová. Právě networking, navazování nových kontaktů a prezentace českého tance zahraničním odborníkům je jedním z hlavních poslání tohoto festivalu. Česká taneční platforma se vždy těšila zájmu zahraniční, letos ovšem přijede rekordní počet hostů – přes šest desítek dramaturgů, pořadatelů tanečních festivalů, ředitelů divadel a novinářů.

  Během čtyř dnů od 3. do 6. dubna budou moci nejen oni, ale i domácí diváci zhlédnout devět nejlepších kousků loňského roku a jako bonus loňskou vítěznou inscenaci v kategorii Inscenace roku Jezdci Lenky Vagnerové & Company. Po něm bude následovat slavnostní ceremoniál s vyhlášením letošních vítězů. V rámci České taneční platformy jsou totiž udělována hned čtyři ocenění. Dvě z nich, Taneční inscenace roku a Tanečník/Tanečnice roku vyhlašuje festivalová porota složená z tuzemských a zahraničních odborníků, samotní návštěvníci udělují Cenu diváků a Institut světelného designu zaštiťuje Cenu za světelný design. První tři zmíněné ceny vytvořila sochařka Barbora Daušová, autorka jediné sochy Václava Havla v životní velikosti.

  Ačkoli není ČTP primárně soutěžním festivalem, v hlavním programu se o přízeň diváků i poroty utká Andrea Miltnerová, Farma v jeskyni, Boca Loca Lab, Lenka Vagnerová & Company, Spitfire Company, Tereza Ondrová a Peter Šavel, NANOHACH, Bára Látalová a VerTeDance. Doprovodný program nabídne site-specific projekty, diskuze a Ateliéry čtení tance.

  Českou taneční platformu bude letos hostit pět scén, nejen domácí PONEC – divadlo pro tanec, ale i Studio ALTA, Alfred ve dvoře, teatro NoD a Centrum současného umění DOX.

  Jezdci Lenky Vagnerové & Comp. FOTO VIKTOR KRONBAUER

  Jezdci Lenky Vagnerové & Comp. FOTO VIKTOR KRONBAUER

  Program:

  3.4.

  18:00 Centrum současného umění DOX

  Andrea Miltnerová: Flashback

  20:00 PONEC – divadlo pro tanec

  Farma v jeskyni: Informátoři

  4.4.

  18:00 Alfred ve dvoře

  Boca Loca Lab / Jiří Adámek: ŘEKNI NĚCO

  20:00 PONEC – divadlo pro tanec

  Lenka Vagnerová & Company: La Loba

  5.4.

  16:00 teatro NoD

  Spitfire Company / Petr Boháč: ANTIWORDS

  18:00 Studio ALTA

  Tereza Ondrová a Peter Šavel: Boys Who Like To Play With Dolls

  20:00 PONEC – divadlo pro tanec

  NANOHACH / Lenka Flory: Flashed by

  6.4.

  11:00 PONEC – divadlo pro tanec

  Barbora Látalová & kol.: Karneval zvířat

  16:00 Studio ALTA

  VerTeDance / Jiří Havelka: Korekce

  20:00 PONEC – divadlo pro tanec

  Lenka Vagnerová & Company: Jezdci + Gala-closing – vyhlášení cen ČTP

  CTP_vizual_foto

  Více informací naleznete na: www.tanecniplatforma.cz

  Hana Čekanová, PR manažerka


  Komentáře k článku: 20 let České taneční platformy

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,