Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Zprávy

  Pokorné prosby a volání k Bohu

  Slavnostní pietní koncert Památníku ticha s vystoupením mezzosopranistky Dagmar Peckové věnovaný vzpomínce na definitivní likvidaci tzv. Terezínského rodinného tábora v Osvětimi-Birkenau se uskuteční v úterý 12. července v 19 hodin v Malé dvoraně Veletržního paláce. Vyvraždění obyvatel lágrbaráku BIIb proběhla v roce 1944 ve dvou vlnách, 8. března a 10. až 12. července, o život přišlo celkem téměř 7500 vězňů. Vstup na pietní koncert, na němž operní pěvkyně vystoupí s repertoárem Biblických písní Antonína Dvořáka, je zdarma.

  Dagmar Pecková. Foto: Pavel Petruška

  V rámci koncertu budou moci návštěvníci zhlédnout komentovaný sestřih diskusí z cyklu Vysílání stanice Bubny k aktuálně probíhající výstavě Památníku ticha Nový světový pořádek. Ten představí výběr názorů k paralelám válek a válečné propagandy v podání novinářů Jakuba Szántó, Michala Kubala, Petry Procházkové a Jaroslava Spurného, historika Petra Koury, diplomatů Petra Koláře či Tomáše Pojara, novináře a filantropa Jana Dobrovského nebo režiséra a producenta Václava Marhoula. Je třeba stále hledat nové formy připomínání a využívat odkaz válečných příběhů k otevírání otázek současných. To je záměrem Památníku ticha, protože taková je cesta k mladé generaci, na kterou se snažíme poselství velkých příběhů dvacátého století směřovat na prvním místě, uvádí Pavel ŠtinglPamátníku ticha. Moderátorem koncertu bude Jan Bumba.

  Biblické písně si pro pietní koncert vybrala Dagmar Pecková sama osobně. Jedná se o cyklus deseti zpěvů pro sólový hlas za doprovodu klavíru nebo varhan, předlohou pro ně byla Antonínu Dvořákovi Bible Kralická. Koncert se uskuteční symbolicky ve Veletržním paláci, na místě, kde měly židovské deportace svůj počátek. Je naší povinností neustále připomínat osudy lidí, kteří se jen díky svému původu stali obětmi tzv. konečného řešení. Tato kolektivní vina je neomluvitelná a věčná. Nikdy nesmíme zapomenout na oběti nacismu, ale také poválečný odsun Němců – krvavou pomstu na mnohdy stejně nevinných lidech, jako byly oběti válečné. Stejně tak musíme zabránit šíření jakékoli formy nacionalismu dnešní doby. Žijeme konečně ve svobodné zemi a musíme udělat vše pro to, aby to tak zůstalo. Ať v tento den zazní Biblické písně Antonína Dvořáka. Pokorné prosby a volání k Bohu. Jeden z nejúchvatnějších darů Dvořákovy umělecké inspirace. Protože jen Bůh a naše víra v něj nám dává naději věcí příštích, říká ke své volbě repertoáru Dagmar Pecková. Tu na koncertě doprovodí pianista Karel Vrtiška.

  Likvidace tzv. Terezínského rodinného tábora v Osvětimi měla v první březnové etapě téměř 4000 obětí. Byla to největší jednorázová genocida československých občanů v naší historii. Ve druhé vlně 10. až 12. července 1944 zahynulo 3500 zbylých vězňů a tábor BIIb byl zlikvidován. Šlo o konec falešné naděje, kterou dostaly židovské rodiny, jež sem byly deportované postupně od září 1943.

  Památník ticha letos také u příležitosti 80. výročí atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha připomněl v rámci výstavy Nový světový pořádek jeho nepříliš známé aktivity spojené s novým uspořádáním evropského jihovýchodu podle rasových principů. Multimediální expozice byla pro zájem prodloužena a bude otevřena do 28. srpna v prostorách Univerzity Karlovy v Praze, a to v Křížové chodbě Karolina. Zdarma je přístupná denně od 10 do 18 hodin. Výstavu pořádá Památník ticha ve spolupráci s Univerzitou Karlovou a dalšími třinácti institucemi.

  • Autor:
  • Publikováno: 8. července 2022

  Komentáře k článku: Pokorné prosby a volání k Bohu

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,