Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Zprávy

  Divadlo Bolka Polívky se proměnuje

  Divadlo Bolka Polívky vstoupilo do 29. sezóny. Klade si v ní za cíl rozšíření dramaturgického spektra a větší podporu mladých divadelních tvůrců – autorů, inscenátorů i progresivních divadelníků ohledávajících netradiční divadelní poetiky. V rámci jak vlastních, tak hostujících inscenací dostanou více prostoru dosud neuváděné projekty inscenačních týmů i individuálních tvůrců, kteří se věnují intelektuálně náročnému a kvalitnímu divadlu napříč divadelními formami a žánry.

  Divadlo Bolka Polívky, foto ze zkoušky inscenace Rouen 44, Chantal Poullain. Foto: Martin Špelda

  V programovém plánu hostujících inscenací se proto nově anebo pravidelněji objeví např. inscenace Divadla Na zábradlí, Švandova divadla, Činoherního klubu, Divadla v Dlouhé, Divadla pod Palmovkou, Městských divadel pražských, Laterny magiky či Divadla Archa, divadelních spolků VOSTO5, JEDL a dalších. V sezóně 2021/2022 pokračuje bohatý doprovodný program sestávající z výstav, koncertů, happeningů, festivalů a divadelních workshopů.  Od 4. listopadu ve foyer divadla své obrazy vystavuje Kateřina “Kasea” Petříková, následovat bude od 16. prosince instalace velkoformátových fotografií z charitativního kalendáře Proměny 2022. O koncerty se v průběhu celé sezóny postarají například Golden Delicious, Hana a Petr Ulrychovi, Monika Absolonová, B-Side Band a další. A s příchodem jara se opět uskuteční (nejen divadelní) festival Ženy ženám.

  První novinkou bude 13. listopadu premiéra autorské inscenace režiséra Jiřího Pokorného Rouen 44. V dramatické komedii o tom, že sud s prachem nelze dlouho ututlat, se na jevišti sejdou dvě výtečné herečky – Klára Trojanová a Chantal Poullain. Ztvární ženy, které se nebojí riskovat život a bojovat za svou věc. Přestože se důvěrně znají, ocitnou se v nelítostném střetu. Pro lásku. V malém pokoji v Rouenu, v srdci Normandie, kdy Francii již čtvrtým rokem okupují Němci, vyplují na povrch temná tajemství. A proč se v hlavních rolích objeví právě Klára Trojanová a Chantal Poullain? Hru jsem psal pro ně, její vznik byl jimi oběma inspirován a chtěly hrát ve francouzštině. Inscenace bude bilingvní, k české přibude i její francouzská verze, překlad se již připravuje, upřesnil Jiří Pokorný.

  Inscenace Šašek a syn. Foto: archiv divadla

  Divadlo Bolka Polívky se tradičně zapojí do Noci divadel. Právě v rámci této akce se 20. listopadu uskuteční premiéra koprodukční inscenace Proslov, která vznikla ve spolupráci s divadlem La Fabrika. Pohybový one-woman stand-up Anny Polívkové, na němž se režijně podílela Jana Burkiewiczová, si klade otázku, zda je možné najít slova odhalující tajemství vesmíru, zázrak stvoření a smysl života.

  V pátek 17. prosince bude následovat premiérový díl komediálního občasníku RE:KABARET, tentokrát s podtitulem Re:Start Live!, který opět zaměstná všechny vaše smysly a rozvibruje bránici. Jeho autory a režiséry jsou Hana Mikolášková a Matěj Randár. V pestré směsici skečů, stand-upů, pantomimy, klauniád a improvizace okořeněné nekorektním humorem vystoupí Anna Polívková, Mariana Chmelařová, Pavol Seriš, Miroslav Sýkora, Jaroslava Sýkorová, Jan Šprynar, Michal Chovanec, Ondřej Klíč a kapela.

  Předposlední premiérou nové sezóny bude autorská hra Karla Steigerwalda Kdo sestřelil toho anděla (Voli slzy nepijí). Výchozí situací je setkání dvou tuláků, možná spíš pobudů či dokonce klaunů v podání Bolka Polívky a Cyrila Drozdy, v blíže nespecifikovaném rozbořeném kostele. Jeden čeká na udělení státní ceny, nebo na soud, nebo na obé. Z druhého se vyklube soudce, který prvního odsoudí za činy, páchané v minulosti, ačkoliv i on je páchal. Oba lžou, protiřečí si, popírají sami sebe. Jejich vzpomínání, plné cynismu, je proto útržkovité, asi nepravdivé, ale zábavné a přitažlivé. Jsou to šarmantní nuzáci lží. Vytvářejí si nepochopitelné dějiny, které se jim mění pod rukama, jak je napadne. Jsou to také teskliví hrdinové lží. Ne však lží, proti kterým bojujeme, které poznáváme, odmítáme a odhalujeme, abychom nad nimi zvítězili. Jsou to lži, které plynou samozřejmě jako fakta, vrší se, popírají se navzájem a jsou roztomilejší než pravda. Vytvářejí naše životy, naši minulost i to, co je teď. Říká se cokoliv o čemkoliv, nic nelze potvrdit ani vyvrátit. Místo příběhu přicházejí jen útržky a náznaky, které mohou znamenat cokoliv nebo nic. Místo příběhu slyšíme jen srandovní křik zoufalců. Někoho může tento rozklad světa pobavit. Nic prý není přitažlivější než beznaděj. Jak se říká, dva klauni, voják a filosof, pohrávají si míčkem abstraktních představ. Jenže ty představy jsou nesnesitelně skutečné, říká o hře její autor Karel Steigerwald.

  Bolek Polívka. Foto: Monika Chupeková.

  Režisér inscenace Břetislav Rychlík dodává: Karel Steigerwald je dnes už žijícím klasikem, dramatikem, píšícím pro studiová, experimentující či hledačská divadla. Je proto vynikající, že napsal původní hru pro dalšího žijícího klasika Boleslava Polívku, jako je vždycky skvělé, když vznikne nová hra pro konkrétní divadlo a konkrétní tvůrce. Ostatně, tím druhým do páru filozofujících pobudů je Cyril Drozda (Miloš Černoušek), kultovní herec z brněnského HaDivadla. Z tohoto spojení by měla vzniknout inscenace opírající se o brilantní herecké mistrovství. Tématem je žonglování lži a cynismu v prolhaných kulisách současnosti i minulosti. Postavy nevedou dialog, ale vzájemně se šacují, obracejí kapsy svých kostýmů naruby, snaží se jedna druhou slovenským slovem ´prekabátit´, převracejí slova v ústech jako ochutnávači pokrmů u anděla smrti. Z toho bude vycházet inscenační klíč. Vyprázdněné rituály lidí bez hodnot lidství v troskách slavné kultury. Velkou roli bude hrát scénografické řešení jako metaforický prostor vybydleného světa. Výtvarníkem scény bude Martin Černý. Scénickou hudbu i písně složí Jiří Pavlica.

  Pětici premiér uzavře divadelní hra Bolka Polívky Nejsem svůj pes, kterou před lety napsal pro kolegu a přítele Jiřího Pechu. S postavou člověka, jenž byl v minulém životě psem – českým fouskem, a jeho komediálně kritickým pohledem na psí a lidskou rasu se tentokrát popasuje herec a klaun Pavel Zedníček. Režie monodramatu plného slovních hříček, gagů i filozofických mouder se ujme Bolek Polívka.

  Neméně důležitou novinkou pro chod Divadla Bolka Polívky je dokončení rekonstrukce hereckého zázemí a navázání spolupráce s novým provozovatelem baru v divadelním foyer. Tím se na základě výběrového řízení stal Element Bar & Restaurant a nese název DBP by Element. Doufáme, že letošní divadelní sezóna bude o poznání optimističtější a plnější než ta předchozí. Děkujeme vám za přízeň a podporu a těšíme se na setkání v našem divadle. Přijďte na drink a třeba i na Polívku! zve ředitelka Kateřina Komárková.

  • Autor:
  • Publikováno: 9. listopadu 2021

  Komentáře k článku: Divadlo Bolka Polívky se proměnuje

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,