Divadelní noviny Aktuální vydání 15/2018

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

15/2018

ročník 25
18. 9.–1. 10. 2018
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Zlatá Praha pozlatila Červenou

  Letošní nejvyšší ocenění festivalu Zlatá Praha Grand Prix Golden Prague získal dokument o operní pěvkyni Soně Červené. Snímek Červená režisérky Olgy Sommerové zvítězil v konkurenci dalších dvaasedmdesáti děl ze šestnácti zemí světa.

  Červená je filmem o úžasné dámě, která se z kabaretní pěvkyně v Československu stala mezinárodní hvězdou. Ve své životní roli Carmen umírala ve sto šestapadesáti inscenacích na pěti kontinentech. Červená je ale také filmem, který mistrovsky propojuje filmové archivy o Evropě dvacátého století s emocionálním a někdy až humorným kontrastem mezi její vřelostí a traumatickými situacemi, v nichž se ocitla, zdůvodňuje výběr mezinárodní porota složená ze zástupců Německa, Velké Británie, Česka, Finska a Slovinska.

  Soňa Červená na festivalu Zlatá Praha Grand Prix Golden Prague. FOTO archiv festivalu

  Cenu od sklárny Moser si umělkyně osobně převzala spolu s režisérkou Olgou Sommerovou při sobotním závěrečném večeru, kterým vyvrcholil letošní 54. ročník festivalu. Olga vlastně nestvořila film o Soně Červené, ona stvořila film o dvacátém století a o všech osudech, které byly tak skřípnuté jako já, jenomže já měla tu vůli a odešla, vysvětluje Soňa Červená a Olga Sommerová ji doplňuje: Třicet let byla vymazána z povědomí národa, protože jako mnoho jiných emigrantů odešla do světa za svobodou, a já jsem cítila jako povinnost učinit o ní celovečerní film.

  Přihlášené snímky od celkem čtyřiceti producentů a televizních společností z celého světa se utkaly ve dvou hlavních kategoriích – Dokumenty o hudbě, tanci a divadle a v kategorii Performing Arts zahrnující hudební a taneční pořady včetně záznamů koncertů. V té se vítězným stal britský snímek Mladí muži, příběh o první světové válce, který je odvyprávěn výhradně hudbou a tancem. Kategorii Dokument vyhrál německý film Umlčeni – skladatelé v revolučním Rusku, jenž vznikl v době stého výročí ruské revoluce a vypovídá o tom, jak revoluce mnohé hudební skladatele nejprve propagandisticky využila, aby je posléze zlikvidovala.

  Ocenění Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97 si v sobotu večer odnesl norský dokument Nečekané. Kaleidoskop a cenu České televize získal poetický švédský snímek Sekyra. V něm světoznámý choreograf Mats Ek zcela záměrně ignoruje všudypřítomný diktát kultu mládí a ukazuje, že krása pohybu a lidského těla vůbec nesouvisí s věkem.

  Grand Prix Golden Prague

  Pořad: Červená (pořad č.9)
  Organizace: Česká televize
  Koproducenti: Evolution Films, Museum Montanelli, Pubres

  Zdůvodnění: Červená je filmem o úžasné dámě, která se z kabaretní pěvkyně v Československu stala mezinárodní hvězdou. Život trávila na operních scénách v Berlíně, San Francisku, Londýně, Frankfurtu, Salcburku a dalších známých místech. Ve své životní roli Carmen umírala ve sto šestapadesáti inscenacích na pěti kontinentech. Červená je ale také filmem, který mistrovsky propojuje filmové archivy o Evropě dvacátého století s emocionálním a někdy až humorným kontrastem mezi její vřelostí a traumatickými situacemi, v nichž se ocitla. Film je postaven na vlastních vzpomínkách Soni Červené, její přirozené vřelosti a úžasné celoživotní eleganci.

  Český křišťál – kategorie Performing Arts

  Pořad: Mladí muži (pořad č.1)
  Organizace: BalletBoyz Ltd
  Koproducenti: Manilla Productions, BBC

  Zdůvodnění: Snímek Mladí muži je příběhem o první světové válce, který je odvyprávěn výhradně hudbou a tancem a natáčen v reálných lokacích. Je to projekt s velkými ambicemi. Na obrazovce vidíme vzácnou kombinaci nápadité choreografie, úžasné práce s kamerou, světlem a silnou hudbou. Příběh popisuje mladé muže, prožívající extrémní lidskou zkušenost – tanečníci se sami ocitají v extrémních podmínkách – v dešti, blátě, ohni a výbuších. Mladí muži jsou přesně tím tanečním filmem, který porota vyzdvihuje za jeho originálnost televizního zpracování.

  Český křišťál – kategorie Dokument

  Pořad: Umlčeni – skladatelé v revolučním Rusku (pořad č.64)
  Organizace: Accentus Music GmbH
  Koproducent: WDR/Arte

  Zdůvodnění: Tento film vzniklý v době stého výročí ruské revoluce vypráví o tom, jak revoluce mnohé hudební skladatele nejprve propagandisticky využila, aby je posléze zlikvidovala.  Film je výsledkem skvělé rešerní práce, dovedné režie a citlivého střihu. Obsahuje hudební ukázky mnohdy překvapivých děl sovětských autorů, mezi nimi např. skladbu Alexandra Mosolova, v níž zhudebnil novinové inzeráty o ztraceném psu s fleky kávové barvy nebo o prodeji kvalitních pijavic. Film dokládá i to, jak lidé, kteří se zcela oddali hudbě, díky ní nakonec ztratili nejen své živobytí, ale i pověst.

  Speciální cena poroty za originalitu snímku

  Pořad: Příběh Florence Foster Jenkinsové (pořad č.43)
  Organizace: 3B-Produktion GmbH

  Zdůvodnění: Natáčení dokumentu bylo plánováno ještě před tím, než se kariéra Florence Foster Jenkinsové stala známou díky poslednímu filmu Meryl Streepové. Příběh zpěvačky, která neuměla zpívat, ale přesto si dokázala vychutnávat svá představení a prodat miliony nahrávek. Skvělým tahem bylo obsadit do role Florence Foster Jenkinsové Joyce Didonatovou. Je to film, který vás rozesměje a zároveň dojme zachycením odvážné umělkyně, která nikdy neporozuměla vlastním nedostatkům. Což je paradox, zachycený i pomocí originálních a nekonvenčních formálních prostředků filmu.

  Zvláštní uznání za mimořádný umělecký počin

  Pořad: Ingmar Bergman očima choreografa (pořad č.5)
  Organizace: Hammars Drama Productions AB
  Koproducenti: Ingmar Bergman jr & Marie-Louise Sid-Sylwander

  Zdůvodnění: Tento film byl natočen na ostrově, kde žil Ingmar Bergman mnoho let. Čtyři současní choreografové vytvořili taneční díla, která vzdávají hold Bergmanovi a jsou inspirovaná jeho slovy, hlasem i kariérou. V letošní soutěži bylo mnoho kvalitních tanečních filmů, ale tento vítězný snímek vyniká úžasnou choreografií, barvitým světlem a brilantní prací s kamerou včetně následného střihu.

  Cena České televize

  Pořad: Sekyra (pořad č.13)
  Organizace: SVT

  Zdůvodnění: Poetický snímek, ve kterém dal světoznámý švédský choreograf Mats Ek vyniknout dvěma tanečním legendám, zcela záměrně a sympaticky ignoruje všudypřítomný diktát kultu mládí a ukazuje, že krása pohybu a lidského těla vůbec nesouvisí s věkem. Jde o jedinečnou oslavu tance, života, lásky a naděje, vyjádřenou prvotřídní choreografií, citem umělecky vyzrálých tanečníků a působivým televizním zpracováním.

  Ocenění Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97

  Pořad: Nečekané. Kaleidoskop (pořad č.49)
  Organizace: Norwegian Broadcasting Corporation

  Zdůvodnění Dagmar Havlové: V letošním ročníku festivalu Zlatá Praha jsem se rozhodla udělit ocenění norskému dokumentu Nečekané. Kaleidoskop. Snímek Nečekané. Kaleidoskop nám všem připomíná, že kulturní cítění a talent nehledí na původ, národnost, rasu ani náboženské vyznání. Dokument se vymaňuje ze svírajícího stereotypního pohledu zpravodajských médií a s humanistickým podtextem ukazuje naději a vizi, že hudba a tanec mohou zprostředkovat komunikaci a porozumění napříč kulturami.

  /Pro i-DN z Tz festivalu a dalších zdrojů zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 2. října 2017

  Komentáře k článku: Zlatá Praha pozlatila Červenou

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,