Obsah,Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Zlatá Praha pozlatila Červenou

Letošní nejvyšší ocenění festivalu Zlatá Praha Grand Prix Golden Prague získal dokument o operní pěvkyni Soně Červené. Snímek Červená režisérky Olgy Sommerové zvítězil v konkurenci dalších dvaasedmdesáti děl ze šestnácti zemí světa.

Červená je filmem o úžasné dámě, která se z kabaretní pěvkyně v Československu stala mezinárodní hvězdou. Ve své životní roli Carmen umírala ve sto šestapadesáti inscenacích na pěti kontinentech. Červená je ale také filmem, který mistrovsky propojuje filmové archivy o Evropě dvacátého století s emocionálním a někdy až humorným kontrastem mezi její vřelostí a traumatickými situacemi, v nichž se ocitla, zdůvodňuje výběr mezinárodní porota složená ze zástupců Německa, Velké Británie, Česka, Finska a Slovinska.

Soňa Červená na festivalu Zlatá Praha Grand Prix Golden Prague. FOTO archiv festivalu

Cenu od sklárny Moser si umělkyně osobně převzala spolu s režisérkou Olgou Sommerovou při sobotním závěrečném večeru, kterým vyvrcholil letošní 54. ročník festivalu. Olga vlastně nestvořila film o Soně Červené, ona stvořila film o dvacátém století a o všech osudech, které byly tak skřípnuté jako já, jenomže já měla tu vůli a odešla, vysvětluje Soňa Červená a Olga Sommerová ji doplňuje: Třicet let byla vymazána z povědomí národa, protože jako mnoho jiných emigrantů odešla do světa za svobodou, a já jsem cítila jako povinnost učinit o ní celovečerní film.

Přihlášené snímky od celkem čtyřiceti producentů a televizních společností z celého světa se utkaly ve dvou hlavních kategoriích – Dokumenty o hudbě, tanci a divadle a v kategorii Performing Arts zahrnující hudební a taneční pořady včetně záznamů koncertů. V té se vítězným stal britský snímek Mladí muži, příběh o první světové válce, který je odvyprávěn výhradně hudbou a tancem. Kategorii Dokument vyhrál německý film Umlčeni – skladatelé v revolučním Rusku, jenž vznikl v době stého výročí ruské revoluce a vypovídá o tom, jak revoluce mnohé hudební skladatele nejprve propagandisticky využila, aby je posléze zlikvidovala.

Ocenění Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97 si v sobotu večer odnesl norský dokument Nečekané. Kaleidoskop a cenu České televize získal poetický švédský snímek Sekyra. V něm světoznámý choreograf Mats Ek zcela záměrně ignoruje všudypřítomný diktát kultu mládí a ukazuje, že krása pohybu a lidského těla vůbec nesouvisí s věkem.

Grand Prix Golden Prague

Pořad: Červená (pořad č.9)
Organizace: Česká televize
Koproducenti: Evolution Films, Museum Montanelli, Pubres

Zdůvodnění: Červená je filmem o úžasné dámě, která se z kabaretní pěvkyně v Československu stala mezinárodní hvězdou. Život trávila na operních scénách v Berlíně, San Francisku, Londýně, Frankfurtu, Salcburku a dalších známých místech. Ve své životní roli Carmen umírala ve sto šestapadesáti inscenacích na pěti kontinentech. Červená je ale také filmem, který mistrovsky propojuje filmové archivy o Evropě dvacátého století s emocionálním a někdy až humorným kontrastem mezi její vřelostí a traumatickými situacemi, v nichž se ocitla. Film je postaven na vlastních vzpomínkách Soni Červené, její přirozené vřelosti a úžasné celoživotní eleganci.

Český křišťál – kategorie Performing Arts

Pořad: Mladí muži (pořad č.1)
Organizace: BalletBoyz Ltd
Koproducenti: Manilla Productions, BBC

Zdůvodnění: Snímek Mladí muži je příběhem o první světové válce, který je odvyprávěn výhradně hudbou a tancem a natáčen v reálných lokacích. Je to projekt s velkými ambicemi. Na obrazovce vidíme vzácnou kombinaci nápadité choreografie, úžasné práce s kamerou, světlem a silnou hudbou. Příběh popisuje mladé muže, prožívající extrémní lidskou zkušenost – tanečníci se sami ocitají v extrémních podmínkách – v dešti, blátě, ohni a výbuších. Mladí muži jsou přesně tím tanečním filmem, který porota vyzdvihuje za jeho originálnost televizního zpracování.

Český křišťál – kategorie Dokument

Pořad: Umlčeni – skladatelé v revolučním Rusku (pořad č.64)
Organizace: Accentus Music GmbH
Koproducent: WDR/Arte

Zdůvodnění: Tento film vzniklý v době stého výročí ruské revoluce vypráví o tom, jak revoluce mnohé hudební skladatele nejprve propagandisticky využila, aby je posléze zlikvidovala.  Film je výsledkem skvělé rešerní práce, dovedné režie a citlivého střihu. Obsahuje hudební ukázky mnohdy překvapivých děl sovětských autorů, mezi nimi např. skladbu Alexandra Mosolova, v níž zhudebnil novinové inzeráty o ztraceném psu s fleky kávové barvy nebo o prodeji kvalitních pijavic. Film dokládá i to, jak lidé, kteří se zcela oddali hudbě, díky ní nakonec ztratili nejen své živobytí, ale i pověst.

Speciální cena poroty za originalitu snímku

Pořad: Příběh Florence Foster Jenkinsové (pořad č.43)
Organizace: 3B-Produktion GmbH

Zdůvodnění: Natáčení dokumentu bylo plánováno ještě před tím, než se kariéra Florence Foster Jenkinsové stala známou díky poslednímu filmu Meryl Streepové. Příběh zpěvačky, která neuměla zpívat, ale přesto si dokázala vychutnávat svá představení a prodat miliony nahrávek. Skvělým tahem bylo obsadit do role Florence Foster Jenkinsové Joyce Didonatovou. Je to film, který vás rozesměje a zároveň dojme zachycením odvážné umělkyně, která nikdy neporozuměla vlastním nedostatkům. Což je paradox, zachycený i pomocí originálních a nekonvenčních formálních prostředků filmu.

Zvláštní uznání za mimořádný umělecký počin

Pořad: Ingmar Bergman očima choreografa (pořad č.5)
Organizace: Hammars Drama Productions AB
Koproducenti: Ingmar Bergman jr & Marie-Louise Sid-Sylwander

Zdůvodnění: Tento film byl natočen na ostrově, kde žil Ingmar Bergman mnoho let. Čtyři současní choreografové vytvořili taneční díla, která vzdávají hold Bergmanovi a jsou inspirovaná jeho slovy, hlasem i kariérou. V letošní soutěži bylo mnoho kvalitních tanečních filmů, ale tento vítězný snímek vyniká úžasnou choreografií, barvitým světlem a brilantní prací s kamerou včetně následného střihu.

Cena České televize

Pořad: Sekyra (pořad č.13)
Organizace: SVT

Zdůvodnění: Poetický snímek, ve kterém dal světoznámý švédský choreograf Mats Ek vyniknout dvěma tanečním legendám, zcela záměrně a sympaticky ignoruje všudypřítomný diktát kultu mládí a ukazuje, že krása pohybu a lidského těla vůbec nesouvisí s věkem. Jde o jedinečnou oslavu tance, života, lásky a naděje, vyjádřenou prvotřídní choreografií, citem umělecky vyzrálých tanečníků a působivým televizním zpracováním.

Ocenění Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97

Pořad: Nečekané. Kaleidoskop (pořad č.49)
Organizace: Norwegian Broadcasting Corporation

Zdůvodnění Dagmar Havlové: V letošním ročníku festivalu Zlatá Praha jsem se rozhodla udělit ocenění norskému dokumentu Nečekané. Kaleidoskop. Snímek Nečekané. Kaleidoskop nám všem připomíná, že kulturní cítění a talent nehledí na původ, národnost, rasu ani náboženské vyznání. Dokument se vymaňuje ze svírajícího stereotypního pohledu zpravodajských médií a s humanistickým podtextem ukazuje naději a vizi, že hudba a tanec mohou zprostředkovat komunikaci a porozumění napříč kulturami.

/Pro i-DN z Tz festivalu a dalších zdrojů zpracoval hul/

  • Autor: DN
  • Publikováno: 02. října 2017

Komentáře k článku: Zlatá Praha pozlatila Červenou

Přidat komentář

(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

Přidání komentáře

*

*

*


Aktuální vydání 17/2017

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

Archiv ročníků

Výběr ročníku

Vyhledávání

Navigace

Čtenářský blog

Inzerce


17. 10.–30. 10. 2017

Číslo 17/2017 (17. 10.–30. 10. 2017)

Obsah čísla 17/2017

Slovo ...

Světec a čurák

Bloudíme labyrintem hrozeb a...

Komentář

Z Dialogu monolog

V polské Vratislavi začal 14. října...

Osobnost měsíce

Eva Salzmannová

Herečka Eva Salzmannová oslavila v...

Dotazník

David Doubek alias Ventolin

Dotazník aneb Vyhlížení divadelního...

K věci

Opera a (česká) televize

Hlavní cenu letošního Mezinárodního...

Fejeton

Co je dnes alternativa – ...

Alternativa byla hudební festival, na...

Kronika

Jednou větou

Pěvec Štefan Margita převzal 19....

Kritika

Šneka, či lanýže?

Po projektu Tři gentlemani, který...

Mládeži tentokrát...

Již počtvrté v olomouckém Divadle...

Česká manželka...

Když jsem před deseti lety sledovala...

O černé labuti z karavanu

Hra U Kočičí bažiny Mariny Carrové,...

A tak to jde stále dál

Nové opery určené pro běžný...

Octomilky, kvasinky a lidé

Je to pořád to samý, octomilka,...

Kritický žebříček

Kritický žebříček 17/2017...

  5 zážitek / 4 nenechte si ujít...

Festivaly

Příští vlna s dost...

Tématem letošního ročníku festivalu...

Nejen v podzemí vlny bijí do...

Pražská část 24. ročníku festivalu...

Rozhovor

Ondřej Koplík: Mě to...

Stručný obsah příspěvku zde není...

Věra Ptáčková: Teď už...

Rozhovor s kunsthistoričkou

Kontext

Odvaha v dějinných...

Úvahy filmové

Bývá dáno, co je psáno?...

Poprvé před čtyřmi lety hrála...

Burza

Bojuj za mě ze všech sil,...

Herecká asociace informuje

Podoby – Řeči pohřební,...

Stručný obsah příspěvku zde není...

UFFO Společenské centrum...

Do divadla zadním vchodem

Zahraničí

O všem a o ničem aneb Kam...

Mezinárodní festival Divadelná Nitra...

Jak překročit hranice –...

Stručný obsah příspěvku zde není...

Zemřeli

Moje milá Květo

Promiň mi to oslovení, říkali jsme...

Zemřeli

Zuzana Růžičková (14. 1. 1927 Plzeň...

Výročí

Výročí 15.−30. října

Nováková Jitka, herečka (16. 10....

Paměti, záznamy, deníky

JAMU sedmdesátiletá (VII)...

Stručný obsah příspěvku zde není...

Knihovnička

Vraždu bych spáchal velmi...

Pohled na opulentní, téměř...

Obrazem

Fagi a divadlo

Tanečnice

Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi...

Pan Papírek (IV)

Zamčené články se otevírají heslem, uveřejněným v tištěné verzi Divadelních novin na s. 15 (všechny články jsou volně přístupné po dvou měsících).

Obsah čísla 17/2017Obsah,