Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Blogy Kritika

  Zápisník Jana Kerbra (No. 10)

  Šokován jsem nebyl

  Absolventů divadelních škol (akademií, konzervatoří i škol vyšších odborných) se každoročně urodí jak hub po dešti. Přesto se celé řadě z nich daří najít uplatnění (tedy těm, kteří se nebojí a nesedávají v koutě). Hrají ve stávajících souborech, či vytvářejí nová seskupení.

  Spolek Formela vznikl na konci roku 2010. Hrajeme divadlo pro děti a dospělé v Čechách i v zahraničí. Naše představení jsou poučná, interaktivní, zábavná, s duchovním nábojem. FOTO archiv Formela z. s.

  Spolek Formela vznikl na konci roku 2010. Hraje divadlo pro děti a dospělé v Čechách i v zahraničí. Jejich představení jsou poučná, interaktivní, zábavná, s duchovním nábojem… FOTO archiv Formela z. s.

  Příkladem takových nadšenců (nadšení pochopitelně nestačí, štěstí i um musí být v nějaké míře přítomny) je spolek bývalých absolventů VOŠH v Michli Formela z. s., který existuje již pátý rok. S pohádkami kupříkladu vystupoval úspěšně v Indii a Turecku. Jeho členy jsou i Hana Baroňová a Petr Florián. Ona má za sebou angažmá ve Slezském divadle v Opavě, odvážně odešla po dvou letech na volnou nohu do Prahy (účinkovala i v televizních seriálech), on po řadě hostování (například jeden z mušketýrů v Morávkově vinohradské inscenaci Cyrana) zakotvil nedávno v Divadle Antonína Dvořáka v Příbrami. Již rok prezentují autorskou inscenaci Šoky (podtitul Lehce intelektuální prča bych jim doporučil z programové listu odstranit), ne níž se podílí i režisér produkce Jan Chramosta. Ten založil filmovou společnost Popojedem! Production (videoklipy, dokumenty, reklamy), pro ČT natočil jednu povídku z cyklu Čapkovy kapsy.

  formela_soky_divadlo_d21_praha

  Šoky představují jakousi formu dialogické talkshow (ovšem jako text fixované), i když protagonisté jsou stylizováni do „náhodných známých“ – snad na dovolené. Proberou spolu všechno možné. Jde vždy o témata, která jsou v poslední době na přetřesu – alespoň u nás doma. Šoky jako takové se týkají kupříkladu překvapení rodičů, když zjistí, že počali dítě. Šokem je nepochybně porod i to, že přijdeme na svět. Otřesně může zapůsobit také zjištění, že dárky pod stromeček nenaděluje Ježíšek. A co teprve první sexuální zkušenost! Hana a Petr (i na jevišti se jejich postavy tak jmenují) probírají přihlouplé soutěže v médiích, orientální inspiraci, různé náhledy na sexuální problematiku, náboženství, sebevraždy, drogy, alkoholismus, rozvody, připoutanost (nejen) důchodců k televizním obrazovkám. Řadu problémů poměřují daty z výzkumů veřejného mínění či objektivnějších statistik.

  Oba mají jevištní charisma a působí přirozeně. FOTO archiv Formela

  Oba mají jevištní charisma a působí přirozeně. FOTO archiv Formela

  Oba mají jevištní charisma a působí přirozeně. Hana Baroňová představuje typ energicky cílevědomé výzkumnice se snahou zdokonalovat se, Petr Florián uvážlivějšího skeptika s jemnou stopou smyslu pro humor. To, že se postavy navzájem informují, je nepochybně obohacuje. Občas se objeví náznaky jakéhosi laškování. Není jisté, jde-li pouze o vědomostní „summit“ či snad zárodek vztahu. Ovšem tuto nejednoznačnost lze považovat za pozitivní prvek produkce.

  Hana Baroňová představuje typ energicky cílevědomé výzkumnice se snahou zdokonalovat se. FOTO archiv Formela

  Hana Baroňová představuje typ energicky cílevědomé výzkumnice. FOTO archiv Formela

  Petr Florián je typem uvážlivějšího skeptika s jemnou stopou smyslu pro humor. FOTO archiv Formela

  Petr Florián je typem uvážlivějšího skeptika s jemnou stopou smyslu pro humor. FOTO archiv Formela

  Formela z. s. účinkuje na různých místech. Sympaticky působící dialog jsem zhlédl 22. dubna tohoto roku v divadle Al-iksír při Muzeu alchymistů na Malé Straně v Praze.

  ///

  Formela z.s. – Hana Baroňová, Petr Florián a Jan Chramosta: Šoky. Námět: Hana Baroňová a Jan Chramosta, režie: Jan Chramosta, výprava: Ivana Gontková. Premiéra: 14. 4. 2014 v Divadle D21 Praha.

  • Autor:
  • Publikováno: 24. dubna 2015

  Komentáře k článku: Zápisník Jana Kerbra (No. 10)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,