Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny >

  Severočeské divadlo opery a baletu bude s. r. o.

  Severočeské divadlo opery a baletu budou zřejmě od jara tohoto roku společně provozovat město Ústí nad Labem a Ústecký kraj. Rada kraje navrhla tento týden zastupitelstvu, aby schválilo vytvoření obchodní společnosti, ve které budou mít oba subjekty padesátiprocentní podíl. Zastupitelé podle mluvčí kraje Magdalény Hanáčkové rozhodnou 22. února.

  Snímek archiv

  Rada Ústeckého kraje projednávala už v prosinci minulého roku možnost pomoci Severočeskému divadlu opery a baletu, příspěvkové organizace města Ústí nad Labem. Jednou z možností bylo založení společnosti s ručením omezeným Severočeské divadlo s.r.o., která by nadále zajišťovala činnost divadla, uvedla Hanáčková. Statutární město Ústí nad Labem vloží podle navrhované smlouvy do zakládané společnosti základní kapitál v podobě nemovitostí v hodnotě podle znaleckého posudku 80 milionů korun. Ústecký kraj se bude podílet peněžitým vkladem ve výši 20.000 korun. Město i kraj se současně zavazují k financování zakládané obchodní společnosti nejméně příštích pět let. Vzniknout by měl také stabilizační fond, do něhož kraj postupně po dobu tří let poskytne 149,9 milionu korun a město v letech 2015 a 2016 dalších 70 milionů korun.

  Prostředky poskytnuté do stabilizačního fondu mohou být použity pouze k financování ztrátové činnosti společnosti, upřesnila Hanáčková základní informace. Obchodní strukturu společnosti s ručením omezeným Severočeské divadlo má tvořit valná hromada, jednatel a dozorčí rada. Za Ústecký kraj v dozorčí radě budou zasedat tři krajští zastupitelé: starosta ústecké městské části Severní Terasa Josef Macík (ČSSD), zastupitel a bývalý radní Bíliny Oldřich Bubeníček (KSČM) a bývalý jednatel mosteckého divadla Václav Hoffman (ODS).

  Severočeské divadlo opery a baletu má od října minulého roku nového ředitele. Tomáše Šimerdu nahradil ve funkci Miloš Formáček, který působil řadu let jako šéfdirigent Hudebního divadla Karlín a jako ředitel Karlovarského symfonického orchestru. Od jeho zvolení si ústečtí radní slibovali stabilizaci hospodářské situace. Divadlo totiž bojuje už dlouho s nedostatkem peněz. Ztráta za rok 2010 činila téměř 6,5 milionu korun.  Divadlo dostalo od města pro rok 2011 na provoz 47 milionů, jeho roční rozpočet kolem 72 milionů korun. Tržby jsou zhruba 12 milionů korun, pokryjí ale jen ostatní provozní náklady a honoráře hostujících umělců. Náklady na platy 70 civilních zaměstnanců a 100 umělců činí ročně 58 milionů korun.

  ///

  Oficiální zpráva z 97. jednání Rady Ústeckého kraje ve III. volebním období:

  Založení obchodní společnosti se Statutárním městem Ústí nad Labem – Severočeské divadlo s.r.o.

  Rada Ústeckého kraje doporučila Zastupitelstvu Ústeckého kraje rozhodnout o založení společnosti s ručením omezeným Severočeské divadlo s.r.o. a schválit společenskou smlouvu o založení společnosti s ručením omezeným Severočeské divadlo s.r.o. a dále navrhnout pana Josefa Macíka, pana Oldřicha Bubeníčka a PhDr. Václava Hofmanna jako zástupce Ústeckého kraje do dozorčí rady společnosti Severočeské divadlo s.r.o.

  Nově založený subjekt ponese název Severočeské divadlo s.r.o. a bude tvořen dvěma společníky, Statutárním městem Ústí nad Labem a Ústeckým krajem. Oba společníci budou mít obchodní podíly ve shodné výši, tedy každý 50%. Základní kapitál společnosti bude činit 80.020.000,- Kč. Statutární město Ústí nad Labem do zakládané společnosti vloží základní kapitál v podobě nemovitostí v hodnotě celkem 80.000.000,- Kč (dle znaleckého posudku zpracovaného znalcem). Ústecký kraj se bude podílet peněžitým vkladem ve výši 20.000,- Kč.

  Oba společníci se dále v návrhu společenské smlouvy zavazují k následnému financování zakládané obchodní společnosti, a to po dobu minimálně 5 let. Dohodou společníků dojde ke zřízení stabilizačního fondu, který bude vytvářen příplatky společníků nad výši jejich vkladů do základního kapitálu společnosti. Ústecký kraj se zavazuje k poskytnutí peněžitého příplatku do stabilizačního fondu ve výši 149.980.000,- Kč, z něhož částka 49.980.000,- Kč bude splacena do 30.4.2012, částka 50.000.000,- Kč bude splacena do 28.2.2013 a částka 50.000.000,- Kč bude splacena do 28.2.2014. Statutární město Ústí nad Labem se zavazuje k poskytnutí peněžitého příplatku do stabilizačního fondu ve výši 70.000.000,- Kč, z něhož částka 50.000.000,- Kč bude splacena do 30.4.2015 a částka 20.000.000,- Kč bude splacena do 30.4.2016. Prostředky poskytnuté do stabilizačního fondu mohou být použity pouze k financování ztrátové činnosti společnosti, jež se neuskutečňuje v rámci hospodářské soutěže.

  Organizační strukturu společnosti bude tvořit valná hromada, jednatel a dozorčí rada. Na valné hromadě budou zasedat oba společníci (resp. jejich zástupci), tedy Statutární město Ústí nad Labem a Ústecký kraj.

  Zastupitelstvo Ústeckého kraje bude o založení společnosti rozhodovat 22. února 2012.

  (Z Divadlo.cz a Ústecký kraj / dokumenty převzal a pro i-DN zpracoval hul)

  • Autor:
  • Publikováno: 11. února 2012

  Komentáře k článku: Severočeské divadlo opery a baletu bude s. r. o.

  1. Vladimír Hulec

   Vladimír Hulec

   Moc tomu nerozumím,
   ale není vklad město : kraj, uvedený ve zprávě, tedy 80 milionů (byť v nemovitostech) : 20.000 Kč trochu disproporční? Zvášť když každý bude „vlastnit“ padesátiprocentní „obchodní“ podíl.

   11.02.2012 (11.23), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  2. Petr Pavlovský

   Petr Pavlovský

   Výtečně, tak to má být,
   vícezdrojové financování! Následováníhodný příklad pro Prahu – mohou-li Severočeši, proč ne Středočeši? Vklad do Velké opery bratří Škroupů: 30% stát (budova býv. Neues Deutsches Theatre se vším, co je uvnitř, až na lidi) + údržba; zbytek dotace: 20% Středočeský kraj; 50% hlavní město Praha.

   13.02.2012 (1.48), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  3. Petr Pavlovský

   Petr Pavlovský

   Paní Ministryně Hanáková, ušetřte prohoha Národní divadlo toho balvanu, se kterým si ředitel Černý beztak neví rady! Nechte si tu od lidí vyprázdněnou budovu a nabídněte ji jako základní vklad do podobné společnosti, jakou je ta ústecká.
   Že se hejman Rath a primátor Svoboda dnes nedodohodnou? Není to tak jisté, krajské volby budou na podzim, krajsko-pražská opera by v Rathově portfoliu byla neporné plus! Svoboda je pak čelný reprezentant Vašeho koaličního partnera na pražské i vládní úrovni! Není nač čekat, není s čím váhat, transformace divadel se mají dlat o Veloikonocích (ve středoevropské divadelní tradici tzv. NOREMNÍ DNY !!!

   03.03.2012 (7.26), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,