Obsah,



Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Rozsviťme demokracii 2017

Stejně jako loni vyjde v pátek 17. listopadu v 17:11 od historické budovy Jihočeského divadla průvod směrem k náměstí. Pod bustou T. G. Masaryka u českobudějovické radnice společně zapálíme svíce a několik osobností veřejného života promluví ke shromážděným občanům. Ocitujeme Memorandum 2017 Festivalu svobody, organizace Amnesty International a tým Democracy.Go připraví tematické happeningy. Nejen hymnu pro všechny přítomné zahraje kapela McBerds.

Na náměstí promluví:

Lukáš Průdek, ředitel Jihočeského divadla

Josef Prokeš, kněz českobudějovické diecéze, bývalý spirituál Biskupského gymnázia

Martin Ehrlich, spoluorganizátor studentských demonstrací v ČB v roce 1989

Romana Marková a Salim Murad z iniciativy Democracy.Go

Věra Hlaváčková, členka souboru činohry Jihočeského divadla

Bohumil Řeřicha, bývalý člen KSČ, jeden z prvních redaktorů FreeMagOne, Evropan, humanista; angažuje se v akcích Kruhu přátel česko-německého porozumění, přítel Lidic

Václav Voska, zástupce Studentské unie JU a Radia K2

Memorandum Festivalu svobody přečte Bára Jílková z organizace Jeden svět.

Akci pořádají občané a zástupci organizací: Jihočeské divadlo p. o., Amnesty International, Jeden svět, Democracy.go a Budějovický Manifest. Akcí se připojujeme k celostátní platformě Festival svobody.

///

O Festivalu svobody

Festival svobody je platforma zastřešující akce pořádané různými iniciativami s cílem připomenout události spojené se 17. listopadem. Záměrem festivalu je nejen oslavit výročí Sametové revoluce vytvořením uceleného programu pro návštěvníky, ale též společně propagovat demokratické principy a hodnoty občanské společnosti. Bohatý program Festivalu svobody zahrnuje kulturní a vzdělávací akce, happeningy, průvody či shromáždění, která prostřednictvím jednotlivých iniciativ probíhají na různých místech v Praze, jako je Albertov, Národní třída či Újezd. Vyvrcholením oslav je každoročně Koncert pro budoucnost na pražském Václavském náměstí, který v loňském roce navštívilo více než 40 000 lidí. Do Festivalu svobody se s vlastním programem zapojují také desítky měst a obcí z Čech a Moravy. Více informací o Festivalu svobody naleznete na stránkách www.festivalsvobody.cz.

Memorandum 2017

Každoročně si v listopadu připomínáme dny, kdy se naši spoluobčané postavili čelem totalitnímu režimu a bojovali za svobodu, demokracii a budoucnost naší země.  Prožíváme nejdelší období svobody od založení Československa. Avšak hodnoty, na kterých je naše svoboda založena, jsou především v posledních letech často zpochybňovány.

Chceme se postavit čelem strachu a lžím, které šíří extrémisté a populisté, aby nás o svobodu nepřipravili. Společně tak dáme hlasitě najevo, že si vybojované svobody a demokracie vážíme a nenecháme si ji vzít.  17. listopadu proběhnou v Praze i po celé republice koncerty, průvody, besedy a celá řada dalších programů. Ulice a náměstí opět zaplní statisíce lidí. Budeme si připomínat významné okamžiky naší historie, upozorňovat na skutečné současné problémy a sdílet názory ohledně budoucnosti naší země.

///

Prohlášení pořádajících organizací:

Jeden svět

Jeden svět je v současné době největším lidskoprávním filmovým festivalem na světě zobrazujícím zásadní sociální, politická, mediální a environmentální témata týkající se stavu současného světa. Náš tým považuje lidskou důstojnost a svobodu za základní hodnoty. Věříme, že lidé mají mít právo rozhodovat o svých životech – jsme součástí občanské společnosti.

Budějovický Manifest

Budějovický Manifest vznikl v roce 2009 jako festival oslavující svobodu a demokratické hodnoty naší společnosti s cílem upozorňovat společnost na témata, různé snahy a tendence demokracii popírat či se jí dokonce vysmívat. Za celou historii festival akcentoval mimo jiné témata rasismu, narůstajících vlivů různých extremistických stran, hnutí a ideologií, xenofobní nálady ve společnosti s důrazem na lidská práva a toleranci. Na festivalu za jeho existenci vystoupilo přes 200 hudebníků a divadelních uskupení a navštívilo ho na tisíce návštěvníků, kteří podpořili myšlenku festivalu. „Každý rok si také připomínáme výročí Sametové revoluce, abychom nezapomněli, že ne vždy jsme žili ve svobodném světě, a ne vždy jsme mohli vyjádřit svobodně svůj názor,“ říká zakladatel festivalu Petr Znoj.

Amnesty International

Pro nás v Amnesty International je základní hodnotou dodržování lidských práv a svobod všude na světě. Víme, že rovnováha mezi svobodou a bezpečím je velmi křehká. Můžeme sledovat, jak při potížích, se kterými se nyní Evropa potýká (ať už s důsledky ekonomické či tzv. uprchlické krize), jsou na vzestupu různá populistická a radikální hnutí. Některé důsledky ve smyslu ohrožení základních práv a svobod, např. svobody slova, shromažďování a projevu, můžeme už vidět v okolních, nám blízkých, zemích – Polsku a Maďarsku. Buďme bdělí, aktivní, nebojácní. Máme na to! Nedejme si vzít to, za co bojovali a trpěli naši rodiče a prarodiče a rozsviťme spolu demokracii!

Democracy.Go

Jsme tým z Jihočeské univerzity a máme pro Tebe výzvu. Chceme, aby se mezi nás vrátila rozumná debata o věcech kolem, které nás trápí. Jen tak totiž budeme schopní nalézat řešení. Chceme i nadále žít v demokratické společnosti. Chceš demokracii? Jak by podle Tebe měla taková demokracie vypadat? Co pro Tebe znamená demokracie? Demokracie nemusí být neviditelná. Přijď prozkoumat demokracii tak, jak jí běžně nevnímáme. Přijď a poděl se o svou bublinu.

Jihočeské divadlo

Umění a tvorba jsou synonymem pro svobodu. Umělci, kumštýři byli odjakživa strážci svobody a často jsou neformální pojistkou demokracie. Umělci – a obzvlášť divadelníci – jsou ti, kdo mohou ať už symbolem, metaforou anebo napřímo tepat nešvary doby, odkrývat lež a přetvářku. Známe to už od dob Hamleta. Chrání tak svou vlastní existenci, protože bez svobody není tvorba, není umění. Umělci, tvůrci jsou ve společnosti těmi, kdo vidí lépe a vidí dál a vidí srdcem… Tak se i my, členové Jihočeského divadla, hlásíme do služby, protože svoboda je jediné, čemu můžeme sloužit!

  • Autor: DN
  • Publikováno: 15. listopadu 2017

Komentáře k článku: Rozsviťme demokracii 2017

Přidat komentář

(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

Přidání komentáře

*

*

*


Aktuální vydání 3/2018

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

Archiv ročníků

Výběr ročníku

Vyhledávání

Navigace

Čtenářský blog

Inzerce


6. 2.–19. 2. 2018

Číslo 3/2018 (6. 2.–19. 2. 2018)

Obsah čísla 3/2018

Slovo ...

O pitomcích

Prezidentem České republiky se na...

Sukces měsíce

Benjamin Britten: Billy Budd

Státní opera v Národním divadle,...

Dotazník

Martina Kinská

Dotazník aneb Vyhlížení divadelního...

K věci

Trilobit

Vyhynulý mořský živočich jako by...

Fejeton

Povídka z Říma:...

Třetí Řím čeká, až se probudím,...

Glosa

Postarat se o nejmladší!

Kdykoli narazím na aktivity Nadačního...

Kronika

Jednou větou

Pražské Studio Alta oslaví v roce...

Kritika

Jak slunce stvořilo svět

Naivní divadlo uzavřelo svůj volný...

Zachraň strom!

Románová prvotina Timothée de...

Když vdovy hrají tenis

Operu Dvě vdovy napsal Bedřich Smetana...

Sestry na cestě od iluzí k...

Komorní scéna Aréna opět obrátila...

Cirkusový klaun Ernani

Po téměř sto sedmdesáti letech se...

A slova stékají jako med

Činoherní klub se otevírá...

Taškařice ze škamen

Komedie Úča musí pryč! dramatika...

Masky revolučního divadla

Bez roku čtyřicet let stará hra...

Billy Budd jako Špinarův...

I am an old man who has experienced...

Kritický žebříček

Kritický žebříček 3/2018...

  5 zážitek / 4 nenechte si ujít...

Rozhovor

Vladimír Kratina: Jsem kluk z...

Stručný obsah příspěvku zde není...

Kateřina Bohadlová:...

Rozhovor s ŘEDITELKOU souboru Geisslers...

Kontext

Stopy Zorky Ságlové

Úvahy výtvarné

Od všeho něco

Po dvou pražských a jednom brněnském...

To snad ČT nemyslí...

Úvahy TELEVIZNÍ

Burza

Užší nominace Cen Thálie...

Činohra Tereza Dočkalová – Nora,...

Divadlo 1918–2018

Divadelní zákon 1948 Za počátek...

Podoby – U Růže

Stručný obsah příspěvku zde není...

Zahraničí

V domě plném vlasů a...

V Semperově opeře v Drážďanech se...

Lázně jako magický prostor...

Sdílení zážitku je důležité pro...

Skutečnost může být jen...

Stručný obsah příspěvku zde není...

Zemřeli

Zemřeli

Oldřich Veselý (13. 11. 1948 Brno –...

Výročí

Výročí 1.−15. února

Haken Petr, herec (1. 2. 1963) △...

Paměti, záznamy, deníky

O poslušné lokajské ...

Stručný obsah příspěvku zde není...

Knihovnička

Došlo do redakce

Ivan Martin Jirous: Ochranný dohled...

Nad největším melodramem

Věra Šustíková je velkým znalcem...

Obrazem

Fagi a divadlo

Tylovo divadlo Kutná Hora

Do divadla zadním vchodem

Vlasta Fialová (1928–1998)

Moravské zemské muzeum v Brně...

Pan Papírek… (XII)

Zamčené články se otevírají heslem, uveřejněným v tištěné verzi Divadelních novin na s. 15 (všechny články jsou volně přístupné po dvou měsících).

Obsah čísla 3/2018



Obsah,