Obsah,Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Rozsviťme demokracii 2017

Stejně jako loni vyjde v pátek 17. listopadu v 17:11 od historické budovy Jihočeského divadla průvod směrem k náměstí. Pod bustou T. G. Masaryka u českobudějovické radnice společně zapálíme svíce a několik osobností veřejného života promluví ke shromážděným občanům. Ocitujeme Memorandum 2017 Festivalu svobody, organizace Amnesty International a tým Democracy.Go připraví tematické happeningy. Nejen hymnu pro všechny přítomné zahraje kapela McBerds.

Na náměstí promluví:

Lukáš Průdek, ředitel Jihočeského divadla

Josef Prokeš, kněz českobudějovické diecéze, bývalý spirituál Biskupského gymnázia

Martin Ehrlich, spoluorganizátor studentských demonstrací v ČB v roce 1989

Romana Marková a Salim Murad z iniciativy Democracy.Go

Věra Hlaváčková, členka souboru činohry Jihočeského divadla

Bohumil Řeřicha, bývalý člen KSČ, jeden z prvních redaktorů FreeMagOne, Evropan, humanista; angažuje se v akcích Kruhu přátel česko-německého porozumění, přítel Lidic

Václav Voska, zástupce Studentské unie JU a Radia K2

Memorandum Festivalu svobody přečte Bára Jílková z organizace Jeden svět.

Akci pořádají občané a zástupci organizací: Jihočeské divadlo p. o., Amnesty International, Jeden svět, Democracy.go a Budějovický Manifest. Akcí se připojujeme k celostátní platformě Festival svobody.

///

O Festivalu svobody

Festival svobody je platforma zastřešující akce pořádané různými iniciativami s cílem připomenout události spojené se 17. listopadem. Záměrem festivalu je nejen oslavit výročí Sametové revoluce vytvořením uceleného programu pro návštěvníky, ale též společně propagovat demokratické principy a hodnoty občanské společnosti. Bohatý program Festivalu svobody zahrnuje kulturní a vzdělávací akce, happeningy, průvody či shromáždění, která prostřednictvím jednotlivých iniciativ probíhají na různých místech v Praze, jako je Albertov, Národní třída či Újezd. Vyvrcholením oslav je každoročně Koncert pro budoucnost na pražském Václavském náměstí, který v loňském roce navštívilo více než 40 000 lidí. Do Festivalu svobody se s vlastním programem zapojují také desítky měst a obcí z Čech a Moravy. Více informací o Festivalu svobody naleznete na stránkách www.festivalsvobody.cz.

Memorandum 2017

Každoročně si v listopadu připomínáme dny, kdy se naši spoluobčané postavili čelem totalitnímu režimu a bojovali za svobodu, demokracii a budoucnost naší země.  Prožíváme nejdelší období svobody od založení Československa. Avšak hodnoty, na kterých je naše svoboda založena, jsou především v posledních letech často zpochybňovány.

Chceme se postavit čelem strachu a lžím, které šíří extrémisté a populisté, aby nás o svobodu nepřipravili. Společně tak dáme hlasitě najevo, že si vybojované svobody a demokracie vážíme a nenecháme si ji vzít.  17. listopadu proběhnou v Praze i po celé republice koncerty, průvody, besedy a celá řada dalších programů. Ulice a náměstí opět zaplní statisíce lidí. Budeme si připomínat významné okamžiky naší historie, upozorňovat na skutečné současné problémy a sdílet názory ohledně budoucnosti naší země.

///

Prohlášení pořádajících organizací:

Jeden svět

Jeden svět je v současné době největším lidskoprávním filmovým festivalem na světě zobrazujícím zásadní sociální, politická, mediální a environmentální témata týkající se stavu současného světa. Náš tým považuje lidskou důstojnost a svobodu za základní hodnoty. Věříme, že lidé mají mít právo rozhodovat o svých životech – jsme součástí občanské společnosti.

Budějovický Manifest

Budějovický Manifest vznikl v roce 2009 jako festival oslavující svobodu a demokratické hodnoty naší společnosti s cílem upozorňovat společnost na témata, různé snahy a tendence demokracii popírat či se jí dokonce vysmívat. Za celou historii festival akcentoval mimo jiné témata rasismu, narůstajících vlivů různých extremistických stran, hnutí a ideologií, xenofobní nálady ve společnosti s důrazem na lidská práva a toleranci. Na festivalu za jeho existenci vystoupilo přes 200 hudebníků a divadelních uskupení a navštívilo ho na tisíce návštěvníků, kteří podpořili myšlenku festivalu. „Každý rok si také připomínáme výročí Sametové revoluce, abychom nezapomněli, že ne vždy jsme žili ve svobodném světě, a ne vždy jsme mohli vyjádřit svobodně svůj názor,“ říká zakladatel festivalu Petr Znoj.

Amnesty International

Pro nás v Amnesty International je základní hodnotou dodržování lidských práv a svobod všude na světě. Víme, že rovnováha mezi svobodou a bezpečím je velmi křehká. Můžeme sledovat, jak při potížích, se kterými se nyní Evropa potýká (ať už s důsledky ekonomické či tzv. uprchlické krize), jsou na vzestupu různá populistická a radikální hnutí. Některé důsledky ve smyslu ohrožení základních práv a svobod, např. svobody slova, shromažďování a projevu, můžeme už vidět v okolních, nám blízkých, zemích – Polsku a Maďarsku. Buďme bdělí, aktivní, nebojácní. Máme na to! Nedejme si vzít to, za co bojovali a trpěli naši rodiče a prarodiče a rozsviťme spolu demokracii!

Democracy.Go

Jsme tým z Jihočeské univerzity a máme pro Tebe výzvu. Chceme, aby se mezi nás vrátila rozumná debata o věcech kolem, které nás trápí. Jen tak totiž budeme schopní nalézat řešení. Chceme i nadále žít v demokratické společnosti. Chceš demokracii? Jak by podle Tebe měla taková demokracie vypadat? Co pro Tebe znamená demokracie? Demokracie nemusí být neviditelná. Přijď prozkoumat demokracii tak, jak jí běžně nevnímáme. Přijď a poděl se o svou bublinu.

Jihočeské divadlo

Umění a tvorba jsou synonymem pro svobodu. Umělci, kumštýři byli odjakživa strážci svobody a často jsou neformální pojistkou demokracie. Umělci – a obzvlášť divadelníci – jsou ti, kdo mohou ať už symbolem, metaforou anebo napřímo tepat nešvary doby, odkrývat lež a přetvářku. Známe to už od dob Hamleta. Chrání tak svou vlastní existenci, protože bez svobody není tvorba, není umění. Umělci, tvůrci jsou ve společnosti těmi, kdo vidí lépe a vidí dál a vidí srdcem… Tak se i my, členové Jihočeského divadla, hlásíme do služby, protože svoboda je jediné, čemu můžeme sloužit!

  • Autor: DN
  • Publikováno: 15. listopadu 2017

Komentáře k článku: Rozsviťme demokracii 2017

Přidat komentář

(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

Přidání komentáře

*

*

*


Aktuální vydání 20/2017

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

Archiv ročníků

Výběr ročníku

Vyhledávání

Navigace

Čtenářský blog

Inzerce


28. 11.–11. 12. 2017

Číslo 20/2017 (28. 11.–11. 12. 2017)

Obsah čísla 20/2017

Slovo ...

Senioři jsou top!

Napsat úvodník pro Divadelní noviny...

Sukces měsíce

Husa na provázku – Dobru,...

Husa na provázku – Dokumentární...

Dotazník

Bohdana Pavlíková

Dotazník aneb Vyhlížení divadelního...

K věci

Katalog uměleckých prací

Nový Katalog prací začne platit od 1....

Fejeton

Když hrají PH pro PP

Když hrají perfektní herci pro...

Názor

Operou obchází strašidlo

Strašidlo režisérismu. Píše Rudolf...

Glosa

Pamětní Rusalka v Národním

Večerní představení Dvořákovy...

Anketa

Video: Ceny Divadelních novin...

Podívejte se na celý záznam z...

Ceny DN 2016/2017: Ve znamení...

Divadelní noviny udělily včera ve...

Kronika

Jednou větou

Tým učitelů Jazykového gymnázia...

Kritika

Slepý výstřel

Divadlo LETÍ představilo v české...

Podnikatelka na dně

Před pár lety Petr Zelenka napsal hru...

Nejde o život, ale o...

Národní divadlo představilo na...

Břit bez ostří

Inscenace Tajný deník Adriana Molea ve...

Ministerstvo máklých kroků

Přední pražská skupina současného...

Tváří v tvář teroru

Terorista unese dopravní letadlo se 164...

Kritický žebříček

Kritický žebříček 20/2017...

5 zážitek / 4 nenechte si ujít / 3 je...

Festivaly

Opera 2017 – hudební...

Letošní 13. ročník festivalu...

Rozhovor

Rostislav Novák ml.: Chci v...

Stručný obsah příspěvku zde není...

Katharina Schmitt: Přízraky...

Rozhovor s libretistkou a režisérkou...

Kontext

Kulturní populismus Hradu

ÚVAHY VÝTVARNÉ

Sněhulák, čtverec a...

Ve filmovém přepisu románové krimi...

Moderní operní režie jako...

Hlavní sdělení této knihy je...

Burza

OPERA 2017 – ceny Libušky

Cena kritiků za nejlepší inscenaci...

Nominace na Ceny Thálie v...

Herecká asociace informuje

Podoby – Návrat

Stručný obsah příspěvku zde není...

Zahraničí

Londýnské doteky

Stručný obsah příspěvku zde není...

Vilmos Vajdai: Útlak divadlu...

Stručný obsah příspěvku zde není...

Zemřeli

Zemřeli

Karin Dor (22. 2. 1938 Wiesbaden,...

Výročí

Výročí 1.−15. prosince

Boudová Nela, herečka (1. 12. 1967)...

Paměti, záznamy, deníky

Divadlo v kostce

Myslíte si, že lze za jeden den a...

Knihovnička

Došlo do redakce

Iva Němcová: Osobnosti české...

Obrazem

Fagi a divadlo

Iva Němcová

V Galerii Českých center v Rytířské...

Pan Papírek… (VI)

Zamčené články se otevírají heslem, uveřejněným v tištěné verzi Divadelních novin na s. 15 (všechny články jsou volně přístupné po dvou měsících).

Obsah čísla 20/2017Obsah,