Divadelní noviny Aktuální vydání 12/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

12/2024

ročník 33
11. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Zprávy

  Návraty domů s Natašou Novotnou

  Jaký vliv má na výsledný pohyb hudba, výtvarné umění a text díla? Na tuto otázku nabídnou odpověď mimořádné projekty Národního divadla moravskoslezského v Ostravě ve spolupráci s tanečnicí a choreografkou Natašou Novotnou.

  FOTO ROBERT TICHÝ

  Tanečnice Nataša Novotná. FOTO ROBERT TICHÝ

  Důvod, proč si vyhrazuji na fanoušky tance čas, je ten, že mi to přináší čerstvou energii a entusiasmus a posiluje víru v to, že tělo od mysli je zbytečné oddělovat, říká o projektu tanečnice Nataša Novotná.

  Nataša Novotná, bývalá tanečnice Kyliánova holandského souboru Nederlands Dans Theater 2 a Nederlands Dans Theater 1, choreografka a zakladatelka tanečního souboru 420PEOPLE, se do svého bývalého působiště, baletního souboru NDM, vrátila jako autorka choreografie Škrtič, která je součástí baletního triptychu Návraty domů.

  Listopadová premiéra této unikátní taneční inscenace předznamenala Rok české hudby, neboť tři čeští skladatelé – Bedřich Smetana, Bohuslav Martinů a Leoš Janáček – inspirovali tři české renomované choreografy: Pavla Šmoka, Natašu Novotnou a Jiřího Kyliána. Paralela mezi tím, že Janáček a Martinů jsou od sebe jednu generaci, zrovna tak jako pan Kylián a já, se mi jevila jako zajímavý detail, uvedla Novotná. Jelikož je počet představení omezený, spolupracuje Nataša Novotná i na dalších akcích v rámci Roku české hudby.

  FOTO MARTIN POPELÁŘ

  Jelikož je počet představení omezený, spolupracuje Nataša Novotná i na dalších akcích v rámci Roku české hudby. FOTO MARTIN POPELÁŘ

  Workshopy s Natašou Novotnou se budou konat v sobotu 15. února v 10-12 hodin a ve 14-16 hodin. Vystoupení účastníků workshopu, zvané Site Specific, se pak uskuteční v neděli 16. února v 10, 11, 14 a 15 hodin.

  Další doprovodný program se bude konat 18. února v 18 hodin v Antikvariátu a klubu Fiducia. Během besedy Návraty domů s Natašou Novotnou se bude debatovat nejen o práci choreografa. Součástí besedy bude také povídání o spolupráci s Jiřím Kyliánem a komentování videoukázek baletů.


  Komentáře k článku: Návraty domů s Natašou Novotnou

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,