Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Malé divadlo kjógenu překročilo nepřekročitelné

  Český profesionální soubor Malé divadlo kjógenu, zabývající se tradiční japonskou komedií, vystoupil společně s herci rodiny Šigejama na konci července v Japonsku.

  FOTO archiv MDK

  FOTO archiv MDK

  První z celkem tří představení uspořádal 27. července v Tokiu odborný institut Nogami při universitě Hosei. Druhé představení se uskutečnilo 30. července v architektonicky mimořádných prostorách Kyoto Station v rámci oslav dvaceti let od navázání partnerství mezi městy Kjóto a Praha. Třetí představení, rovněž v Kjótu, se konalo 31. července, na prestižní scéně divadla nó – Kongó Noh Theater pod záštitou předního kjótského herce Šigejamy Šimeha. Návštěva Japonska byla zakončena 4. srpna oficiálním přijetím českých herců primátorem města Kjóto Daisuke Kadokawa.

  FOTO archiv MDK

  FOTO archiv MDK

  Tokijské představení bylo určeno především odborné veřejnosti a zahajovalo mezinárodní  teatrologické sympozium pořádané universitou Hósei. Český soubor vzbudil v Japonsku pozornost již letos v lednu, kdy se stal prvním mimojaponským laureátem divadelní ceny Saikašó – ocenění, udělované hercům a odborníkům působícím na poli japonského tradičního divadla. Udělení prestižní ceny a mimořádně úspěšné vystoupení českého souboru v Tokiu otevřelo v odborných kruzích debatu nad možnostmi přenosu původních japonských divadelních forem mimo Japonsko. Seriózní studium a autentické provedení původního japonského divadelního tvaru cizinci bylo v hereckých i odborných kruzích dlouho považováno za nemožné. Malé divadlo kjógenu je celosvětově prvním souborem, kterému se podařilo tuto zdánlivě nepřekročitelnou hranici překonat a získat uznání právě v Japonsku.

  Obě kjótská vystoupení vzbudila značný zájem veřejnosti i místních médií. Představení na Kyoto Station zahajoval kjótský primátor Daisaku Kadokawa za účasti českého velvyslance v Tokiu Tomáše Duba. Poslední červencový den Malé divadlo kjógenu vystoupilo jako zvláštní host na festivalu studentů mistra Šigejamy Šimeho.

  FOTO archiv MDK

  Setkáni na kjótské radnici. FOTO archiv MDK

  Během srdečného přijetí českých herců na kjótské radnici ocenil primátor Kadokawa kvalitu českých představení a podtrhl, že právě takovýto společný projekt je názornou ukázkou, kam až partnerská spolupráce měst může vést. V roce 1998 se v Praze poprvé setkali čeští zájemci o žánr kjógen s kjótskými herci rodu Šigejama. Dnes v ČR existuje světově ojedinělý profesionální soubor Malé divadlo kjógenu, který tuto formu pravidelně uvádí v českém jazyce a unikátním způsobem ji zařadil do evropského kulturního kontextu.

  Kjóto, 5. 8. 2016

  Kjógen je komediální žánr, který vznikl v Japonsku ve 12. – 13. století a generace herců pracovaly na zdokonalování scénářů i herecké techniky dalších sedm století. Výsledkem je čistý komediální tvar, který se hloubkou témat a estetickou úrovní výrazových prostředků blíží spíše vážné hudbě, než komedii, jak ji vnímáme v Evropě dnes. V roce 2001 byl kjógen zařazen na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

  • Autor:
  • Publikováno: 9. srpna 2016

  Komentáře k článku: Malé divadlo kjógenu překročilo nepřekročitelné

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,