Obsah,Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Jeseníky, Jeseníky, na shledanou…

30. září se v jesenické Kapli uskutečnil další z komponovaných večerů hudby a laskavého slova, který v těchto prostorách již má svou tradici. A protože je to dobrá tradice, získává si tento typ pořadů stále více příznivců, což se projevilo i na vysoké návštěvnosti.

jesenik-hovory-od-klaviru-poster

Kapacita Kaple málem nestačila zájmu těch, kteří chtěli být „u toho“. Na tom má ovšem zásluhu i výběr hostů, které se pořadateli pro tento večer podařilo získat. Vzhledem k jejich pracovní vytíženosti je to malý zázrak, že si udělali čas a z „nedaleké“ Prahy přijeli do „dalekého“ Jeseníku. Obecenstvo je nadšeně uvítalo a všichni dohromady vytvořili hřejivou, srdečnou atmosféru tohoto večera.

jesenik-2016-09-30-program-1

Ale srdce v něm hrálo roli nejen jako symbol lásky a emocí. Ty jsou v životě moc důležité, ale úplně nejdůležitější je lidský život, a ten – jak známo – bez srdce v tom původním slova smyslu, jako tělesného orgánu, nemůže existovat. A ne každý má to štěstí, že má „srdce jako zvon“. Pak nastupují lékaři, v krajním případě chirurgové. A ten nejznámější, kardiochirurg MUDr. Jan Pirk, si našel čas přijet do Jeseníku pobesedovat navzdory tomu, že ještě v poledne operoval.

jesenik-2016-09-30-program-2

Na zajímavé, zvídavé a vhodně volené otázky, které kladl moderátor Českého rozhlasu Dvojky  Jiří Holoubek odpovídal Pirk s přehledem, srozumitelně, s šarmem sobě vlastním i s humorem. A netýkaly se jen lékařské problematiky – pan profesor se nevyhýbal žádnému tématu, o něž měli posluchači zájem. Byl otevřený a upřímný a všechny si tím získal. Ostatně o něm je známo, že miluje hory a běhání po nich, dokonce je propagátorem nového sportu, tzv. nordic runningu, tj. běhání s holemi, které jen připomínají ty běžecké, ale jsou specifické. Takže třeba po této návštěvě našeho kraje se pan profesor Pirk, kromě milovaných Krkonoš, vypráví někdy i do Jeseníků.

Dalším překvapením večera, a tím se dostáváme k hudební složce pořadu, byl tzv.“utajený“host, kterého mělo obecenstvo poznat podle moderátorem zadaných indícií. Vítěz pak měl privilegium si se všemi hosty pobesedovat a blíže je poznat na společné večeři. Povedlo se. Někdejší ředitelka jesenické ZUŠ bezpečně poznala mediálně méně známého, ale mistrovskou hrou na violoncello proslaveného Petra Šporcla, bratra houslisty Pavla Šporcla.

Jeseníky, Jeseníky, na shledanou…, tímto zprostředkovaným pozdravem, který za klavírního doprovodu Jiřího Hrubého nazpívala tvář Lejskova hudebního cyklu Michaela Kapustová, vyjádřila pěvkyně úctu k osobnostem Věry a Vlastimila Lejskových. Stalo se tak na posledním koncertu, který 30. září uzavřel letošní cyklus. Nezaměnitelný mezzosoprán Michaely Kapustové bude však i nadále znít v připravovaném projektu Hvězdy a hvězdičky. Hvězdičkový projekt se poprvé „rozzáří“ ve foyer Sanatoria Priessnitz 9. srpna 2017 v Opeře s láskou. Zářit nepřestane ani 10. října 2017 v Hovorech od klavíru. Hvězdnou pouť završí 29. listopadu 2017 v jesenické Kapli večerem pod názvem S profesionály ruku v ruce.

Závěr. FOTO archiv autorky

Závěrečný snímek všech účinkujících v Kapli. FOTO archiv autorky

Letošní Hovory od klavíru, které se uskutečnily v předvečer narozenin Věry Lejskové, a do jejichž atmosféry se můžete přenést prostřednictvím ilustrační fotografie, byly důstojným rozloučením s osobnostmi, které k našemu regionu patřily, patří a navždy budou jeho součástí.

Zásluhou pořadatele je, že uvádí v život spojení profesionálů s žáky ZUŠ. Petr Šporcl už projevil přání zahrát si s orchestry ZUŠ Jeseník. Pro všechny příští koncerty se tato idea odrazí i v projektu Hvězdy a hvězdičky, nad kterým převzala patronát  přední mezzosopranistka a sólistka Národního divadla Michaela Kapustová. Tentokrát byli místními hvězdami večera členové Ukulelebandu pod vedením Václava Dvořáka ml., kteří měli tu čest hudebně provázet Hovory od klavíru.

Závěrem mi dovolte, abych poděkovala všem, kteří  se podíleli nejen na  výše  citovaném dvouhodinovém  večeru, ale stáli za celým projektem. Za všechny uveďme generálního ředitele Fenix Group a.s.  Cyrila Svozila, bez jehož záštity by se nápad spojit hvězdy – známé osobnosti – a hvězdičky – teprve se klubající umělce – nemohl realizovat.

  • Autor: Viola Králová
  • Publikováno: 19. října 2016

Komentáře k článku: Jeseníky, Jeseníky, na shledanou…

Přidat komentář

(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

Přidání komentáře

*

*

*


Aktuální vydání 17/2017

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

Archiv ročníků

Výběr ročníku

Vyhledávání

Navigace

Čtenářský blog

Inzerce


17. 10.–30. 10. 2017

Číslo 17/2017 (17. 10.–30. 10. 2017)

Obsah čísla 17/2017

Slovo ...

Světec a čurák

Bloudíme labyrintem hrozeb a...

Komentář

Z Dialogu monolog

V polské Vratislavi začal 14. října...

Osobnost měsíce

Eva Salzmannová

Herečka Eva Salzmannová oslavila v...

Dotazník

David Doubek alias Ventolin

Dotazník aneb Vyhlížení divadelního...

K věci

Opera a (česká) televize

Hlavní cenu letošního Mezinárodního...

Fejeton

Co je dnes alternativa – ...

Alternativa byla hudební festival, na...

Kronika

Jednou větou

Pěvec Štefan Margita převzal 19....

Kritika

Šneka, či lanýže?

Po projektu Tři gentlemani, který...

Mládeži tentokrát...

Již počtvrté v olomouckém Divadle...

Česká manželka...

Když jsem před deseti lety sledovala...

O černé labuti z karavanu

Hra U Kočičí bažiny Mariny Carrové,...

A tak to jde stále dál

Nové opery určené pro běžný...

Octomilky, kvasinky a lidé

Je to pořád to samý, octomilka,...

Kritický žebříček

Kritický žebříček 17/2017...

  5 zážitek / 4 nenechte si ujít...

Festivaly

Příští vlna s dost...

Tématem letošního ročníku festivalu...

Nejen v podzemí vlny bijí do...

Pražská část 24. ročníku festivalu...

Rozhovor

Ondřej Koplík: Mě to...

Stručný obsah příspěvku zde není...

Věra Ptáčková: Teď už...

Rozhovor s kunsthistoričkou

Kontext

Odvaha v dějinných...

Úvahy filmové

Bývá dáno, co je psáno?...

Poprvé před čtyřmi lety hrála...

Burza

Bojuj za mě ze všech sil,...

Herecká asociace informuje

Podoby – Řeči pohřební,...

Stručný obsah příspěvku zde není...

UFFO Společenské centrum...

Do divadla zadním vchodem

Zahraničí

O všem a o ničem aneb Kam...

Mezinárodní festival Divadelná Nitra...

Jak překročit hranice –...

Stručný obsah příspěvku zde není...

Zemřeli

Moje milá Květo

Promiň mi to oslovení, říkali jsme...

Zemřeli

Zuzana Růžičková (14. 1. 1927 Plzeň...

Výročí

Výročí 15.−30. října

Nováková Jitka, herečka (16. 10....

Paměti, záznamy, deníky

JAMU sedmdesátiletá (VII)...

Stručný obsah příspěvku zde není...

Knihovnička

Vraždu bych spáchal velmi...

Pohled na opulentní, téměř...

Obrazem

Fagi a divadlo

Tanečnice

Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi...

Pan Papírek (IV)

Zamčené články se otevírají heslem, uveřejněným v tištěné verzi Divadelních novin na s. 15 (všechny články jsou volně přístupné po dvou měsících).

Obsah čísla 17/2017Obsah,