Divadelní noviny Aktuální vydání 12/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

12/2024

ročník 33
11. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Kontext Zprávy

  Zůstaňte u svých přijímačů!

  Český rozhlas u příležitosti svého 100. výročí od zahájení vysílání otevřel výstavu s názvem Zůstaňte u svých přijímačů! Sto let rozhlasu v paměti národa. Venkovní výstava představuje stoletou rozhlasovou historii prostřednictvím poutavých vzpomínek pamětníků z projektu Paměť národa. Tato bilanční expozice v Technické ulici vznikla ve spolupráci s organizací Post Bellum a městskou částí Praha 6.

  Český rozhlas – hlavní budova v Praze. FOTO archiv

  Těší mě, že Český rozhlas mohl společně s organizací Post Bellum v rámci našeho dlouholetého projektu Paměť národa připravit výstavu rekapitulující 100 let rozhlasu právě v příbězích pamětníků. Připomínat historii, varovat či oživovat vzpomínky je jedním z hlavních úkolů každého média veřejné služby. Tato inspirativní výstava na Praze 6 dokládá hrdinské činy rozhlasových redaktorů, techniků i dalších zaměstnanců, které se nesmazatelně zapsaly do dějin naší země, uvedl René Zavoral, generální ředitel Českého rozhlasu.

  Český rozhlas u příležitosti svého 100. výročí od zahájení vysílání otevřel výstavu s názvem Zůstaňte u svých přijímačů! Sto let rozhlasu v paměti národa. Foto: archiv

   S tím, jak jsem se při přípravě výstavy nořil hlouběji do pamětnických příběhů, které se týkaly rozhlasu, především pak kritických okamžiků v květnu roku 1945 a během srpnové okupace roku 1968, tím víc obdivuju obrovské nasazení lidí – redaktorů, režisérů, techniků a dalších rozhlasáků, ale také lidí z vnějšku, kteří přišli  nejtěžší chvíli rozhlasu na pomoc a riskovali tak své životy kvůli tomu, aby se do éteru mohly šířit svobodné informace, uvedl Michal Šmíd, kurátor výstavy a správce portálu Paměť národa.

   Je pro nás velkou ctí, že na území městské části Praha 6 bude umístěna výstava mapující stoletou existenci média, které v moderní české historii mnohokrát sehrálo významnou roli a mezi jejími zaměstnanci je řada osobností, které stojí za to si neustále připomínat, řekl Jan Lacina, radní městské části Praha 6 pro kulturu, sport, volný čas a bezpečnost.

  Český rozhlas u příležitosti svého 100. výročí od zahájení vysílání otevřel výstavu s názvem Zůstaňte u svých přijímačů! Sto let rozhlasu v paměti národa. Foto: archiv

   Výstava přináší výběr těch nejzajímavějších příběhů devíti pamětníků z projektu Paměť národa, jejímž hlavním koordinátorem je organizace Post Bellum. Vypráví o důležitých momentech, jak se rozhlas protnul s jejich životy. Někteří z pamětníků strávili v rozhlase většinu svého pracovního života, jiní vstoupili do rozhlasové historie nakrátko. Nejstarší z příběhů se odehrává ve válečných letech, nejnovější je ryze současný. Výstava tak autenticky vykresluje, jak rozhlasové vysílání během uplynulého století významně ovlivňovalo životy lidí v naší zemi.

  Výstavní panely jsou doplněny QR kódy. Každý si tak může pustit dobové zvukové záznamy, které oživují inspirativní vzpomínky pamětníků. Audio nahrávky také lze přehrát na audioportálu mujRozhlas.

  Venkovní výstava v Technické ulici na Praze 6 (v areálu univerzit ČVUT a VŠCHT) je návštěvníkům volně přístupná až do 31. července 2023.

  • Autor:
  • Publikováno: 27. května 2023

  Komentáře k článku: Zůstaňte u svých přijímačů!

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,