Divadelní noviny Aktuální vydání 12/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

12/2024

ročník 33
11. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny >

  Zpravodaj nemá být sebestředný

  S většinou toho, co vůdčí zoravodajová dvojice Varyš + Štefanová píše, lze bez problémů souhlasit. Určitou formu specificky festivalové „soft“ bulvárnosti, pokud je opravdu zábavná, vítám. Zpravodaj by opravdu měl (kromě povinných informací) především odrážet spontánní atmosféru festivalu, a nehrát si, už proto, že vzniká doslova na koleně, na divadelně-vědní revui. Jenže k té atmosféře v Ostravě tradičně a neodmyslitelně patří bouřlivá PLURALITA názorů, nikoli více či méně grafomanské monology, které si právě na učené (monologické) rozbory hrají — a nemají na to. Vyslovené pitomosti (jako jmenování Gándího, kterého si spletli s Ho-či-minem, mezi diktátory), pak autoři dodatečně vydávají za žert. (Byl-li to opravdu žert, pak jeho žertovnost vzhledem k jinak vážnému kontextu, byla zjevná snad jedině autorovi recenze). Namísto těchto dýchavičných, předem k nezdaru odsouzených monologických „rozborů“ bych propříště navrhoval — právě jako otisk festivalové atmosféry –zbavit se své narcistní sebestřednosti a vyzvat ke KRATŠÍ pěti, šestivěté reflexi na jedno a totéž téma (s mikrofonem nebo bez) ne jednoho, ale hned tři, čtyři, pět účastníků, od studentů po „profesionály reflexe“. Spory a hádky o věc vítány předem. Touto kýženou pluralitou by se stal Zpravodaj skutečným odrazem skutečné atmosféry festivalu. Považuji trochu za luxus nevyužít jedinečného specifika Ostravaru, jímž je enormní nakupení desítek odborníků na jednom místě, a namístio toho se do rána mořit výhradně s vlastními výplody.

  P.S.Místopřísežně prohlašuji, že tento návrh, který vychází z mé zkušenosti z dosavadních 14 ročníků, není motivován osobně — věřte, že tady platí dokonce přímý opak (moc mě totiž vyhovovalo, že mi letos redaktoři dali s vymáháním přispěvků i rozhovorů pokoj a spokojovali se s reprodukcí různých ležérních, bokem utrousených a více či méně stupidních výroků, které mně ani kolegům věru nedalo žádnou práci ¨promýšlet).


  Komentáře k článku: Zpravodaj nemá být sebestředný

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,