Divadelní noviny Aktuální vydání 7/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

7/2024

ročník 33
2. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza

  Žofie Trnková oslavila stoleté narozeniny

  Zavedl jsem tradici: na každý měsíc mi moje asistentka Terezka Škorpilová připravuje blahopřejné dopisy těm členům a členkám HA, kteří oslaví jubileum (na konci s nulou nebo pětkou). Nedávno jsem zkoprněl úžasem. Měl jsem podepsat blahopřání k výročí, které jsme v naší zemi ještě nezažili: Žofie Trnková, dlouholetá členka Herecké asociace, oslaví 14. dubna 2015 jako první česká herečka vůbec 100 let svého života. Podepsal jsem blahopřání a hned jsme začali pátrat o podrobnostech jejího uměleckého působení. Zjistili jsme, že nejprve projezdila republiku v Bittlově kočovné společnosti, později ve Vesnickém divadla Jindřicha Plachty, aby zakotvila na mnoho sezon v Horáckém divadle Jihlava. Svou službu divadlu završila v Městském divadle v Kolíně jako nápověda.

  Žofie Trnková 100 let

  Poté jsme zjistili, že svá seniorská léta prožívá v domově pro seniory nedaleko Prahy. Na náš dotaz jsme obratem dostali pozvání:

  Vážený pane prezidente, z pověření paní ředitelky, Mgr. Hany Pavlíkové, Vám v příloze zasílám pozvánku na oslavu stoletého výročí naší klientky, paní Žofie Trnkové. S pozdravem L. Šimončičová, DiS., sociální pracovnice, Domov pro seniory Hortenzie, Bořanovice.

  Pochopitelně jsme se v den narozenin (společně se zástupkyní Výboru pro seniory HA Věrou Novákovou-Be­zouš­kovou) rozjeli do Bořanovic, abychom se za HA zúčastnili „malé oslavy velkého životního jubilea“ a předali milé a stále vitální oslavenkyni Certifikát o čestném členství HA, parfém Thálie a další pozornosti. Atmosféra byla úžasná. Paní Trnková spontánně komunikovala, společně se svou dcerou vzpomínala na to pěkné u divadla a z dárků a naší pozornosti se upřímně radovala. Byl jsem pyšný na to, že jsem měl tu čest pobýt se stoletou herečkou (když nám to před časem neumožnila svým nečekaným odchodem v devětadevadesáti letech paní Zita Kabátová).

  A tak vedle stoletého herce Zvonimira Rogoze (známého z mnohých českých filmů z třicátých let) máme v Čechách první stoletou herečku, která ovšem (na rozdíl od svého stoletého kolegy) je navíc členkou Herecké aso­cia­ce. Prožil jsem s ní nezapomenutelné odpoledne.

  Jiří Hromada

  prezident HA

  P. S.: Fotoreportáž z oslav naleznete na: www.hereckaasociace.cz.


  Komentáře k článku: Žofie Trnková oslavila stoleté narozeniny

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,