Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Zkuste si tu řeholi na vlastní kůži

  Ateliér pro divadelní vzdělávání při Národním divadle moravskoslezském a soubor baletu NDM chystají na sobotu 2. listopadu unikátní program pro širokou veřejnost s názvem Zažít balet! Zájemci mohou být výjimečně přítomni zkouškám baletní novinky s názvem Consequence (Následky) Juanja Arquése, která bude součástí premiérové inscenace Rossiniho karty. Nejodvážnější účastníci si budou moci část choreografie také vyzkoušet na baletním sále Divadla Jiřího Myrona. Od 5. do 7. listopadu pak Ateliér při NDM zve veřejnost na interaktivní podvečerní zkoušky baletní choreografie Rossiniho karty Maura Bigonzettiho, podle níž je premiérová inscenace pojmenována.

  Juanjo Arqués při práci se členy souboru baletu NDM. Foto Lucie Maceczková

  Divadlo Jiřího Myrona se v sobotu 2. listopadu pro zájemce otevře v 9:30 ráno. Připravili jsme nejprve krátkou prohlídku divadla. Poté seznámíme účastníky s novou baletní inscenací a budou si moci s Juanjo Arquésem popovídat. Na jevišti uvidí účastníci jako vůbec první diváci ukázky z jeho choreografie Následky, připravované pro premiéru 21. listopadu. Worskhop s možností zkusit si část choreografie se pak odehraje na baletním sále Divadla Jiřího Myrona zhruba od 11:15. Diskuse je v plánu od půl jedné, přiblížila harmonogram vedoucí lektorka Ateliéru při NDM Vladimíra Dvořáková.

  Kapacita je omezena na 18 účastníků, je možné se zúčastnit jen některé z částí programu. Na akci je potřeba se přihlásit na atelier@vasedivadlo.cz. Taneční workshop je vhodný ty, kteří chtějí více porozumět obsahu a pohybovému stylu choreografie. Prostřednictvím výuky duetu, inspirovaného pocitem prázdnoty a ztráty, se člověk může naučit lépe vnímat sebe i ostatní, může si užít vědomý kontakt s partnerem a zažít neobyčejnou pohybovou harmonii. Existenciálně laděnou choreografii skvěle podporuje emotivní hudba pro smyčce od Jóhanna Jóhanssonna, který byl mimo jiné dvakrát nominován na Oscara za hudbu k filmům, řekla Vladimíra Dvořáková s tím, že vítán je každý zájemce, protože akce není určena primárně jen pro studenty nebo praktikanty moderního tance.

  Juanjo Arqués při práci se členy souboru baletu NDM. Foto Lucie Maceczková

  V dalších dnech pak společně ,baštíme balet´! Na podvečerní interaktivní zkoušky nové baletní inscenace zveme hlavně rodiny s dětmi, seniory a studenty škol. V omezeném počtu budou moci sledovat v Divadle Jiřího Myrona zkoušku choreografie Rossiniho karty a poté si její část přímo na jevišti vyzkoušet, pokračovala Vladimíra Dvořáková. Gioacchino Rossini byl totiž nejen geniální skladatel, ale i gurmán a skvělý kuchař. Maura Bigonzettiho inspirovala právě tato jeho záliba. Akce mají opět omezenou kapacitu a jsou rozplánovány od 5. do 7. listopadu vždy od 16:30 do 18:00 hodin. Na některé dny ještě jsou volná místa. Opět přihlášky přijímáme na adrese atelier@vasedivadlo.cz. Přihlášeny jsou už například kluby seniorů z okolních měst či ostravské základní umělecké školy, uzavřela Vladimíra Dvořáková.

  Taneční ochutnávky připravil Ateliér pro divadelní vzdělávání při NDM ve spolupráci se souborem baletu NDM v souvislosti s připravovanou premiérou baletní inscenace pojmenované po choreografii Maura Bigonzettiho Rossiniho karty, která se uskuteční 21. listopadu 2019 v Divadle Jiřího Myrona. Zahrne dvě shora uvedená díla – Rossiniho karty a Consequence (Následky).

  • Autor:
  • Publikováno: 30. října 2019

  Komentáře k článku: Zkuste si tu řeholi na vlastní kůži

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,