Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2020

ročník 29
26. 5.–8. 6. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Zkušebna DAD ukončila činnost pro veřejnost

  Včerejší českou premiérou hry Sex, drogy a hafo prachů se činohra Národního divadla moravskoslezského v Ostravě rozloučila se sedmnáctiletou érou existence Zkušebny Divadla Antonína Dvořáka pro veřejnost.

  Zkušebna vznikla jako přínos nové přístavby Divadla Antonína Dvořáka dokončené na konci roku 2000. Prostor měl být nejen zázemím pro činoherní a operní zkoušky, ale měl také plnit funkci menší studiové scény pro divadelní veřejnost. Zkušebna nedostala nikdy oficiální název. Jednoduchý název zkušebna se velmi rychle ujal a scéna se hned od počátku setkala s ohromným zájmem, téměř každé představení bylo beznadějně vyprodáno. Komorní prostor Zkušebny se šedesáti místy umožnil nejen tvůrcům preciznější práci s herci, ale i blízký kontakt s divákem, uvádí vedoucí archivu Tereza Osmančíková.

  Na scéně se objevovaly především činoherní tituly soudobých a mladých talentovaných autorů, ale i komorní opery. Za úplně první oficiálně nastudovanou inscenaci v prostorách zkušebny byla považována hra maďarského autora Zoltána Egressyho Portugálie, jež byla uvedena v září roku 2001 v režii hostujícího režiséra Michala Langa jako česká premiéra.

  Milan Kačmarčík (Farář), Vladimír Čapka (Kolík), Stanislav Šárský (Hospodský), Tomáš Jirman (Drobek), David Viktora (Řepa) v inscenaci Portugálie (režie Michal Lang, premiéra 8. 9. 2001), první premiéře ve Zkušebně DAD. FOTO JOSEF HRADIL

  Pevnou základnou zkušebny byli především režiséři Janusz Klimsza a Radovan Lipus, dramaturgové Marek Pivovar a Klára Špičková. Prostor zkušebny ale nabízel i nové možnosti ve spolupráci s ostravskými a nedalekými divadly. Mezi zajímavé a výrazné režijní a herecké osobnosti ze „sousedních“ divadelpatřil nejen režisér a umělecký šéf Komorní scény Aréna Ivan Krejčí nebo režisérka a umělecká šéfka Divadla Petra Bezruče Janka Ryšánek Schmiedtová, ale i například herečky Sylvie Krupanská, Daniela Fialková (Nejstarší řemeslo, 2007), Nikola Birklenová (Kuřačky, 2012) či herec René Šmotek (Nejspíš sníš, 2003).

  V červnových dnech se s érou Zkušebny pro veřejnost Národní divadlo moravskoslezské loučí. Štafetu přebere po rekonstrukci Divadla Jiřího Myrona nový komorní prostor – Divadlo „12“.

  • Autor:
  • Publikováno: 22. června 2018

  Komentáře k článku: Zkušebna DAD ukončila činnost pro veřejnost

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,