Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Životy v hudbě a tanci zvítězily

  Mezinárodní festival České televize Zlatá Praha zná vítězné snímky. Nejvyšší ocenění, Grand Prix Golden Prague, si letos odnáší dokument Cesta životem: Sir Georg Solti. U návštěvníků festivalu zvítězil snímek České televize Daria Klimentová – Život v tanci.

  goldenprague_banner_180x250

  Festival, který od soboty 12. října do středy 16. října hostil pražský Žofín, nabídl takřka stovku nejlepších současných filmů o hudbě a tanci, a přivezl do Prahy největší hvězdy tanečního světa – slavné baletní sólisty bratry Bubeníčkovy či choreografa Johna Neumeiera.

  Solti FOTO archiv Golden Prague

  Nejvyšší ocenění – Grand Prix Golden Prague – si letos odnesl rakouský snímek režiséra Georga Wübbolta nazvaný Cesta životem: Sir Georg Solti. FOTO archiv Golden Prague

  Nejvyšší ocenění – Grand Prix Golden Prague – si letos odnesl rakouský snímek režiséra Georga Wübbolta nazvaný Cesta životem: Sir Georg Solti. Málokdy se v dokumentu podaří odhalit tolik ze života a díla umělce jako zde, v případě Sira Georga Soltiho, jednoho z největších dirigentů naší doby, jehož stoleté výročí jsme si připomněli v roce 2012. Kombinací vzácných archivních materiálů, skvěle vybraných osobností a dokonalého střihu vznikl zábavný a poučný program, který si plným právem zaslouží letošní Grand Prix, zdůvodnila výběr předsedkyně letošní poroty Hazel Wright.

  Cenu diváků získal snímek České televize Daria Klimentová – Život v tanci. FOTO archiv Golden Prague

  Cenu diváků získal snímek České televize Daria Klimentová – Život v tanci. FOTO archiv Golden Prague

  Při slavnostním zakončení festivalu, které se neslo v duchu hudby z českých a světových filmů v originálním provedení Českého národního symfonického orchestru, byla předána také Cena diváků. Tu získal snímek České televize Daria Klimentová – Život v tanci. Zlatá Praha je renomovaným festivalem, který si za padesát let existence vydobyl prestižní pozici na světové festivalové scéně. Letošní ročník svou kvalitou získaný status rozhodně utvrdil. Jako pořadatele festivalu nás samozřejmě těší také to, že diváci z takřka devadesáti soutěžních snímků nejvýše ocenili snímek právě z produkce České televize, okomentoval toto ocenění generální ředitel ČT Petr Dvořák.

  Dance My heart Out - A documentary directed by Susanna Edwards, about Swedish choreographer Mats Ek trying to convey his artistic vision to a young Cuban dance company. FOTO archiv

  Ocenění Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97 si odnesl švédský snímek Tanec z celého srdce zachycující spolupráci choreografa Matse Eka s kubánským tanečním souborem. (Dance My Heart Out – a documentary directed by Susanna Edwards, about Swedish choreographer Mats Ek trying to convey his artistic vision to a young Cuban dance company) FOTO archiv

  Kromě Ceny diváků a Grand Prix Golden Prague se udělovalo i Ocenění Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97. Cenu si odnesl švédský snímek Tanec z celého srdce zachycující spolupráci choreografa Matse Eka s kubánským tanečním souborem. Zvláštní uznání za mimořádný umělecký počin si vysloužil pořad o korejském avantgardním skladateli Mezi: Isang Yung v severní a Jižní Koreji. V kategorii Dokumentární pořady o hudbě a tanci zvítězil a získal ocenění Český křišťál snímek Bach: Vášnivý život, zachycující životní osudy skladatele Johanna Sebastiana Bacha očima jeho současného interpreta. V druhé z kategorií – Performing Arts – zvítězil francouzský snímek Jezero.

  Závěrečný večer Golden prague na Žofíne. FOTO archiv ČT

  Závěrečný večer Golden Prague na Žofíne. FOTO archiv ČT

  Z doprovodného programu letos sklidil jednoznačně největší úspěch večer věnovaný bratrům Bubeníčkovým, na kterém slavní sourozenci provedli návštěvníky celou svou dosavadní baletní kariérou. Každoročně se nám daří vozit do Prahy ty největší hvězdy tanečního a hudebního světa. Vloni choreografa Borise Eifmana či primabalerínu Dariu Klimentovou, letos choreografickou legendu Johna Neumeiera a bratry Bubeníčkovy. To, že k nám tyto osobnosti zavítají, dokazuje, jakou prestiž u odborné veřejnosti festival má. Myslím, že jako dárek k padesátému výročí festivalu jsme si nemohli přát nic lepšího, řekl ředitel festivalu Vítězslav Sýkora.

  Alžběta Plívová, tisková mluvčí České televize

   


  Komentáře k článku: Životy v hudbě a tanci zvítězily

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,