Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Zítra se spustí on-line platforma Televize Minor

  Pražské Divadlo Minor spustí zítra 22. března online platformu Televize Minor, která nabídne rodičům a dětem filmotéku s unikátním výběrem krátkých animovaných filmů studentů uměleckých škol i nezávislých produkcí. Programovou nabídku doplní také vlastní audiovizuální tvorba Minoru.

  Divadlo Minor se dlouhodobě věnuje umělecké tvorbě a dalším aktivitám pro rodinné publikum. V současné situaci, která může být právě pro rodiče a děti  velmi náročná, chce divadlo poskytnout kvalitní zábavu pro celou rodinu v bezpečném prostředí bez reklam či nevhodného obsahu. Na on-line platformě Televize Minor tak vzniká filmotéka s exkluzivním výběrem krátkých animovaných filmů jako alternativa k mainstreamové tvorbě volně dostupné na internetu.

  Plody mraků (2017) Kateřiny Karhánkové. Repro archiv

  Filmová kolekce vzniká ve spolupráci s filmovými školami, především s FAMU a UMPRUM (dále např. UTB Zlín, SUŠ Ostrava) a produkční společností 13ka. Ke zhlédnutí zde budou studentské filmy dnes již renomovaných autorů, například Hrouda (2010), Nunovó Tango (2010) a Na větvi (2009) Jaromíra Plachého, autora oceňovaných počítačových her Amanita design, filmy Kateřiny Karhánkové Nový druh (2013) a Plody mraků (2017), které získaly řadu domácích i mezinárodních ocenění, snímky Petra Mischingera Proč nám pijí krev (2016) a Děti ze Všehovíc (2020), Alexandry Hetmerové Alergie (2008), Bazén (2010) a Mythopolis (2013) a řada dalších.

  Mythopolis (2013) Alexandry Hetmerové. Repro archiv

  Filmy jsou rozdělené do dvou věkových kategorií Mini a Školák, ovšem díky jejich různorodosti lze předpokládat volný výběr dle individuálního vkusu dětí i dospělých. Divadlo Minor i na této platformě uplatňuje svůj dramaturgický přístup, tj. nabízí širokou škálu témat, žánrů, výtvarných stylů od příběhů přes drobné anekdoty po abstraktní umělecké filmy. Filmy se liší i délkou, která se pohybuje od 1 do 19 minut. Průměrná délka jednoho filmu je okolo 5 minut. V každé kategorii jsou přiměřeně namíchány filmy různých délek a každý měsíc budou přibývat další.

  Vzhledem k tomu, že filmy primárně nevznikaly za účelem diváckého či komerčního úspěchu, je z nich cítit tvůrčí svoboda nezatížená konvenční filmovou výrobou. Děti tak mají možnost nahlédnout na filmovou tvorbu jako na druh umění s jinými estetickými kvalitami, než je k vidění v běžných médiích. Řada filmů je volně dostupná, ovšem pro běžného diváka velmi těžko dohledatelná. Kromě toho některé filmy získaly několik ocenění, aniž by měly šanci oslovit širší okruh diváků, což je škoda. Proto jsme se rozhodli tyto filmy shromáždit na jednom místě a nabídnout tak dětem i rodičům jakousi alternativu divadla Minor on-line, která ovšem bude fungovat i po otevření divadel. Nejedná se tedy pouze o náhradu, je to další z minorských  “mimodivadelních” aktivit, která momentálně jako jediná může plnohodnotně fungovat, říká Petra Zichová, dramaturgyně divadla Minor.

  V tuto chvíli filmotéka obsahuje 30 krátkých filmů a následně bude každý měsíc doplňována přibližně o 10 novinek. Za rok 2021 tedy míří k počtu 120 titulů (12 – 14 hodin). Kromě filmů představí Televize Minor také svou vlastní audiovizuální tvorbu. Během jara bude k vidění série hraných večerníčků s animacemi Venduly Chalánkové. Dále zde diváci najdou portréty minorských herců, výtvarné dílny a další.

  Televizi Minor budou moci sledovat registrovaní uživatelé. Funguje formou VOD, tj. na základě předplatného, které je koncipováno jako příspěvek na její provoz. Ceny předplatného se pohybují od 65 Kč/měsíc až po 500 Kč/rok.

  Projekt divadlo spustí zítra, v pondělí 22. března 2021 na www.minor.cz.

  Partnery Televize Minor jsou FAMU – Filmová a televizní fakulta AMU a společnost 13ka.

  /Pro i-DN z tiskové zprávy zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 21. března 2021

  Komentáře k článku: Zítra se spustí on-line platforma Televize Minor

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,