Divadelní noviny Aktuální vydání 12/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

12/2024

ročník 33
11. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny >

  Zhruba před rokem jsem sliboval…

  Zhruba před rokem jsem sliboval (DN 15 a 16/2009), že přepíšu text o lípě z Dačic, leč nemohl jsem ho najít. Teď, jsa donucen přepisovat nějaké staré básně, jsem ho objevil – nebyl na volném papíru, jak jsem se domníval, nýbrž v jakémsi notesu. Mám však za to, že je aktuální stále.

  Proč nevypustíte rybníky?

  Země vydala zeleň: rozmanité druhy bylin, které se rozmnožují semeny, a rozmanité druhy stromoví, které nese plody se semeny. Bůh viděl, že to je dobré. (genesis 1, 12)

  To, co Bůh viděl jako dobré, zřejmě nevidí jako dobré ti, kteří se vydávají za jeho následovníky (přes apoštoly, jimi vysvěcené biskupy, kteří skrze své následovníky jmenují zrůdy, jež údajně pokračují v jejich díle; i když i polovzdělaný historik ví, že tato kontinuita byla přerušena).

  Když karmelitánští preláti před několika lety nechali v Kostelním Vydří ořezat lípy obklopující kostel Panny Marie Karmelské – zdravé, asi osmdesátileté lípy osekali, ořezali způsobem, jímž se tvarují městské akáty – bylo nám řečeno, že lípy stínily pohled na kostel. Rozzuřil jsem se, několik let jsem tam do chrámu nevešel.

  Nicméně, to není ničím u srovnání s tím, co se stalo teď. Před chrámem sv. Vavřince v Dačicích skáceli lípu, asi stoletou. Neumím počítat ani měřit letokruhy, podle nichž se to pozná. Vzal jsem tesařský metr – ten naprosto zdravý elipsovitý pařez má rozměr 90 × 66 centimetrů.

  Údajný důvod zničení, skácení zdravé lípy byl; týden předtím při vichřici z ní spadla větev. Co kdyby z ní spadly další?

  Věřící, již jdou na mši svatou, lípa nikterak neohrožovala. Stála několik metrů od vchodu do chrámu. Když jsem měřil pařez, viděl jsem vedle zhruba dva kubíky silných lipových větví. Všechny byly zdravé. Je mi líto, je mi velice líto, že jsem katolík.

  Jestliže ze stromu spadne větev – a je to důvod k jeho skácení – v českomoravských rybnících (nevím, jak je tomu ve Slezsku) se rok co rok utopí několik lidí. Není to snad důvod vypustit rybníky?

  V Dačicích 29. července 2009


  Komentáře k článku: Zhruba před rokem jsem sliboval…

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,