Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2020

ročník 29
26. 5.–8. 6. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Zemřela Zora Šemberová

  Zora Šemberová

  (13. března 1913 Vyškov – 8. října 2012 Adelaide, Austrálie)

  Tanečnice, choreografka a taneční pedagog. Tančila jako sólistka v Národních divadlech v Brně i v Praze, v pražském Novém německém divadle nebo v pařížském Gaumont Palace. Do dějin baletu se zapsala jako první Julie Prokofjevova baletu Romeo a Julie, již ztvárnila 30. prosince 1938 v rámci světové premiéry tohoto díla v choreografii I. V. Psoty. Vychovala a ovlivnila řadu osobností českého baletu a taneční scény (Jiřího Kyliána, Pavla Šmoka, Ladislava Fialku či Vlastimila Harapese).

  Julie v Prokofjevově baletu (Zemské divadlo Brno, 1938). FOTO archiv

  V sedmi letech začala studovat klasický tanec. V patnácti letech získala angažmá brněnského Zemského divadla, kde působila až do jeho uzavření nacisty v roce 1941. Mezitím byla dvakrát studijně v Paříži. V roce 1943 získala angažmá v baletu pražského Národního divadla, kde působila až do roku 1959. Spolupracovala zde s takovými osobnostmi, jako byl Alfréd Radok nebo Saša Machov.

  Patřila k nejvýznamnějším interpretačním osobnostem českého tanečního umění. Ztvárnila na 30 jevištních postav, do kterých vložila hluboký prožitek a silný emocionální náboj. Jmenujme například Kalliopé v Apollón musagète, Krasavici v Marnotratném synovi, Mariken v opeře Hry o Marii, Tao-Choa v Rudém máku, Smrt v Signorině Gioventù, Mlynářku v Třírohém klobouku, Zobeidu v Šeherezádě, Zošu v Cagliostrovi ve Varšavě, Rosavu ve Švandovi dudákovi a další. Jednou z nejvýznamnějších byla hlavní role ve Vostřákově Viktorce (30. června 1950).

  Viktorka (ND Praha 1950). FOTO archiv ND Praha

  V letech 1946 až 1968 působila na pražské taneční konzervatoři. Vedle toho vytvořila řadu choreografií pro opery, činohry, film a absolventská představení taneční konzervatoře.

  U Národního divadla v Praze v den svých 95. narozenin 13. března 2008. FOTO Hana Smejkalová

  V roce 1968 emigrovala. Nejprve vyučovala v Kambodži a poté natrvalo v Austrálii na Flanders University v Adelaide. V roce 1975 založila a vedla pantomimický soubor Australian Mime Theatre. V roce 1999 jí byla udělena Cena Thálie za celoživotní mistrovství, v roce 2005 cena Gratias agit za šíření dobrého jména České republiky v zahraničí a ocenění Významná česká žena v zahraničí roku 2007. V roce 2008 vydala autobiografii Na šťastné planetě. V březnu by se dožila 100 let.

  /pro i-DN zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 10. října 2012

  Komentáře k článku: Zemřela Zora Šemberová

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,