Divadelní noviny Aktuální vydání 7/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

7/2024

ročník 33
2. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza

  Zemřela Vítězslava Ada Fryntová

  FOTO ONDŘEJ NĚMEC

  FOTO ONDŘEJ NĚMEC

  Vítězslava Ada Fryntová (roz. Waldová)

  16. 2. 1928 Ostrava – 25. 11. 2015 Praha

  Herečka a pedagog jevištní řeči.

  Dětství prožila v Ostravě, ale po otcově smrti se maminka s dětmi přestěhovala do Prahy, kde měla rodinné zázemí. Jmenovala se Vítězslava, ale všichni jí říkali podle přání její maminky celý život Ada.

  V letech 1948-1952 studovala herectví na DAMU. Jejími pedagogy byli O. Krejča, R. Lukavský, J. Plachý a V. Vejražka. Po absolutoriu působila tři roky Městském divadle Mladá Boleslav (1952-1955). Od roku 1955 se soustředila již jen na veřejné recitace poezie včetně melodramat. Spolupracovala s festivalem Pražské jaro, Českou filharmonií a dalšími orchestry, sólisty a dirigenty (Šejna, Ančerl, Vogel, Turnovský, Pedrotti…). V letech 1972-1990 vyučovala umělecký přednesu na LŠU (dnes Konzervatoř Jaroslava Ježka).

  V letech 1990-2000 vyučovala jevištní řeč na katedře zpěvu HAMU a současně v letech 1990-1993 přednes na katedře herectví DAMU. Od roku 1993 byla kmenovým pedagogem na KATaP DAMU a současně v letech 1993-2002 vyučovala přednes i pro katedru KALD DAMU.

  Patřila – po boku prof. Ivana Vyskočila – k zakladatelské generaci Katedry autorské tvorby a pedagogiky pražské DAMU, kde byla více jak dvě desetiletí jednou z jejích nejosobitějších tváří. Učila zde především přednes. Přednes jako živé promlouvání, jako vzájemné domlouvání se, přednes jako dialog, v němž jde o hledání smyslu. Charakterizovalo ji bytostné nasazení, vášnivé zaujetí řečí a noblesní lidskost.

  Byla ženou Emanuela Frynty (1923-1975), vynikajícího překladatele a básníka. Seznámili se v roce 1947, provdala se za něj ovšem až po desetileté známosti. Bydleli v Praze v Milíčově ulici, kam za nimi chodívali stejně smýšlející přátelé: divadelník prof. Ivan vyskočil, básník a výtvarník Jiří Kolář, malíř Kamil Lhoták, hudební skladatel a jazzman Jan Rychlík, fotograf Jan Lukas, překladatel a básník Jan Zábrana a další. Život vedle jednoho z nejoriginálnějších českých autorů byl ovšem po materiální stránce velmi krušný. Jako hlavní pedagog přednesu na katedře autorské tvorby a pedagogiky DAMU Ada Fryntová svůj obor vlastně nově koncipovala.

   

  • Autor:
  • Publikováno: 27. listopadu 2015

  Komentáře k článku: Zemřela Vítězslava Ada Fryntová

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,