Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza

  Zemřela Věra Kubánková

  FOTO archiv Divadla Na Jezerce

  V roce 2014 během vernisáže v Divadle Na Jezerce uspořádané při příležitosti jejích 90. narozenin. FOTO archiv Divadla Na Jezerce

  Věra Kubánková

  22. 7. 1924 Košice – 13. 4. 2016

  Herečka.

  Narodila se na Slovensku, ale gymnázium už vystudovala v Česku, v Hradci Králové. Za války byla totálně nasazená v továrně na plynové masky v Brně. Po válce u ní zvítězila touha po divadle pěstovaná již od dětství a nastoupila na brněnskou konzervatoř, kterou absolvovala v roce 1948. Poté nastoupila své první angažmá v Horáckém divadle v Jihlavě (1948-1950). Následovala scéna Divadla pracujících v Gottwaldově (dnešní Zlín; 1950-1952). Mezi výrazné herecké osobnosti se pak dostala v souboru Realistického divadla Zdeňka Nejedlého v Praze (1952-1967), kde prošla širokým rejstříkem postav, od lyrických mladých dívek po dramaticky ztvárněné zralé ženy, uplatnila se i v komediálních hrách. Významnou etapou její herecké dráhy bylo působení v Divadle Za branou (1967-1972) pod vedením Otomara Krejči. Zde vynikla především v Čechovových Třech sestrách, které měly přes 200 repríz a Divadlo Za branou s touto inscenací slavilo velký úspěch také na zájezdech po celé Evropě.

  FOTO archiv

  FOTO archiv

  Po uzavření této scény se vrátila do Realistického divadla, kde strávila dalších sedmnáct let (1973-1990). Po obnovení Divadla Za branou znovu vstoupila na jeviště pod Krejčou (1991-1994), ale i činnost tohoto divadla byla o několik let později ukončena. Od roku 1994 byla v penzi, přesto příležitostně vystupovala v divadle nadále, především v Divadle Na prádle, v Divadle Radka Brzobohatého a v Divadle Na Jezerce. V roce 2002 napříkald v inscenaci Divadla Radka Brzobohatého Nejstarší řemeslo, v roce 2005 měla premiéru v Divadle Na Prádle v režii Heleny Glancové pásmo Shpil zhe mir a lidele in yidish (Klezmerská hudba a jidiš poezie), nebo v roce 2007 sklízela úspěchy v inscenaci O žlutém kopci, která se zabývá soužitím tří vnuček a babičky, již pohostinsky uvádělo Divadlo Na zábradlí. V Divadle Na Jezerce působila nepřetržitě od roku 2005. Hrála zde v inscenacích Lásky paní Katty, Petrolejové lampy, Ženitba a naposledy v roli napsané přímo pro ni, ve hře Komedianti. Právě na jevišti Jezerky oslavila před dvěma lety 90. narozeniny. Divadlo pro ni tehdy uspořádalo velkou retrospektivní výstavu.

  S Cenou Thálie za celoživotní mistrovství na divadle, již obdržela v roce 2006. FOTO archiv

  S Cenou Thálie za celoživotní mistrovství v divadle, již obdržela v roce 2006. FOTO archiv

  Od padesátých let spolupracovala i s filmem, televizí a rozhlasem. Spíše než ve filmech, kde ztvárnila vesměs menší role, získávala příležitosti v televizních inscenacích (z poslední doby Zlá minuta, Cesta do Vídně a zpátky a další) a seriálech. Ze starších snímků se prosadila po boku Miloše Kopeckého v Prodlouženém času, z novějších jako Vránová v příběhu Smradi. V roli Karasové se objevila v Ženě za pultem, poté přibyly další seriály včetně pokračování Nemocnice na kraji města, Expozitury, Kriminálky Anděl nebo Comebacku. Často se objevovala ve studentských filmech FAMU. Před kamerou se objevila ještě loni, v roli babičky ve filmu Kobry a užovky a naposledy v pohádce Řachanda, jež právě přichází do kin. Často ji využívali pro dabing – namluvila například oscarovou roli Jessiky Tandyové v Řidiči slečny Daisy. Byla i pedagogem – čtyři roky působila na DAMU.

  V Divadle Na Jezerce během oslav 90. narozenin (2014). FOTO archiv DNJ

  V Divadle Na Jezerce během oslav 90. narozenin (2014). FOTO archiv DNJ

  Za dlouholetý přínos české kultuře byla oceněna Cenou Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu (1999) a Cena Thálie za celoživotní mistrovství v divadle (2006).

  Byla podruhé vdaná. Jejím prvním manželem byl divadelní režisér a příležitostný herec Emil Kadeřávek (1926-1991).

  Zprávu o jejím úmrtí dnes přineslo Divadlo Na Jezerce.

  • Autor:
  • Publikováno: 14. dubna 2016

  Komentáře k článku: Zemřela Věra Kubánková

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,