Divadelní noviny Aktuální vydání 19/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

19/2019

ročník 28
12. 11.–25. 11. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Zemřela Věra Bílá

  Věra Bílá. Foto mdr.de

  Věra Bílá

  22. května 1954 Rokycany – 12. 3. 2019 Plzeň

  Světoznámá romská zpěvačka. Se skupinou Kale koncertovala po celé Evropě a na soukromém večírku v Bílém domě zazpívala i Billu Clintonovi.

  Narodila se jako jedno ze šesti dětí Karola Gini. Byla pěvecký a hudební samouk, objevila ji až zpěvačka Zuzana Navarová. Zpívala romsky, česky a slovensky a vystupovala především se skupinou Kale, s níž vydala čtyři desky a koncertovala po celé Evropě. První album Rom Pop vyšlo v roce 1996, mezinárodní úspěch ovšem přinesla až druhá deska s názvem Kale Kaloré o dva roky později. Kromě Evropy se vypravili také do Severní Ameriky, kde kromě klubů a koncertních sálů zazpívala na soukromém večírku v Bílém domě i Billu Clintonovi. Britské noviny ji nazvaly romskou královnou či Ellou Fitzgerald romské hudby. Příležitostně spolupracovala také s romskou zpěvačkou Idou Kellarovou (sestra Ivy Bittové).

  Zahrála si rovněž ve třech filmech – Růžové sny (1976), Ja milujem, ty miluješ (1980) a Minulost (1998) – a byly o ní natočeny tři dokumenty: Černobílá v barvě (1999), 13. komnata Věry Bílé (2009) a Poslední naděje Věry Bílé (2018). V roce 2005 totiž zpěvačka kapelu Kaloré a slibně rozjetou mezinárodní kariéru po čtrnácti letech opustila a odjela do Prešova, kde měla kořeny její rodina, vystupovat na vlastní pěst. Její adoptivní syn byl však v lednu 2013 ve věku 33 let nalezen mrtev a krátce poté zemřel ve věku 59 let také její manžel František Bílý. Zpěvačka následně propadla gamblerství, a protože se zadlužila a neplatila nájemné, musela se vystěhovat z obecního bytu. Od roku 2011 tak žila v Rokycanech na ubytovně, kde opakovaně plánovala svůj comeback. Plán na evropské turné s kapelou Dušana Čonky, které se mělo uskutečnit v uplynulém roce, ovšem nevyšel a bohužel se zpěvačka nedožila ani comebackového turné se zpěvákem Janem Bendigem a dlouholetým členem skupiny Kale Milanem Krokou, které měli zahájit tento týden.

  Kromě závislosti na hracích automatech měla také dlouhodobé zdravotní problémy – bojovala například s těžkou cukrovkou. Zemřela v plzeňské fakultní nemocnici, kde podlehla infarktu.

  /Z více zdrojů zpracovala kaczk/

  • Autor:
  • Publikováno: 13. března 2019

  Komentáře k článku: Zemřela Věra Bílá

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,