Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zahraničí Zprávy

  Zemřela Sabine Seume

  Z performance Momentum, Praha 22./23. června 2017. Foto Vojtěch Brtnický

  Sabine Seume

  11. 2. 1963 v Mülheim an der Ruhr, Německo – 17. 4. 2021 Düsseldorf, Německo

  Německá tanečnice a choreografka, taneční pedagožka, vedoucí vlastního souboru Sabine Seume Ensemble, jedna z hlavních představitelek tanečního stylu butó v Německu. V červnu 2017 uvedla spolu s Miřenkou Čechovou na piazzetě Národního divadla třicetihodinovou nepřetržitou performanci Momentum.

  Tanec vystudovala na Folkwang Hochschule v Essenu pod vedením Piny Bausch. Po různých sólových či skupinových projektech v Německu a ve Švýcarsku (Folkwang Tanzstudtio, Stadttheater Essen – Seven Senses Restaurant, či se švýcarským CH – Tanztheater) zamířila do Japonska, kde šest let tančila se souborem Ariadone přední představitelky tanečního stylu butó Carlotty Ikedy. Současně intenzivně studovala dálně-východní asijské filosofie a  kultury, jež ji celoživotně ovlivnily.

  Spolupracovala s avantgardními hudebníky a malíři a spolu se svými spolupracovníky vytvářela jedinečný styl fyzického divadla inspirovaného stylem butó, ale rozvíjejícího jeho podněty vlastními „evropskými“ přístupy a zkušenostmi. Zatímco její raná díla byla výrazně ovlivněna mytologickými formami a odkazy, její novější choreografie a spolupráce se stále více zaměřovaly na aktuální trendy pohybového divadla včetně reflexe společenského a politického dění.

  S Miřenkou Čechovou před performancí Momentum (červen 2017). Foto Vojtěch Brtnický

  Na piazzetě Národního divadla během performance Momentum (22./23. června 2017). Foto Vojtěch Brtnický

  Momentum v Brně (27./28. května 2018). Foto Vojtěch Brtnický

  Od roku 2002 pracovala především pro mladé publikum a s mladými tanečníky. Výrazná v tomto směru byla její spolupráce s českou performerkou Miřenkou Čechovou, s níž ve dnech 22. června od 16 hodin do 22 hodin druhého dne připravila kontinuální performanci nazvanou Momentum. (Více o celé akci najdete na i-Dn zde: Když jde v divadle o život a Kdo má čas zastavovat čas?) Koncept pak zopakovaly ve dnech 27.-28. května 2018  jako 25-hodinovou performanci (od 19 hodin prvního dne do 20 hodin druhého) před Janáčkovým divadlem v Brně v rámci festivalu Divadelní svět Brno (zde).

  V poslední době vedla především workshopy pro tanečníky, choreografy a taneční pedagogy.

  Odešla z vlastní vůle. Její smrt přišla náhle a nečekaně, píší její přátelé na webu taneční školy TUT (zde).

  /Pro i-DN připravil a zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 17. května 2021

  Komentáře k článku: Zemřela Sabine Seume

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,