Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza

  Zemřela Růžena Lysenková-Geislerová

  V seriálu Chalupáři (1975). FOTO archiv

  V seriálu Chalupáři (1975). FOTO archiv

  Růžena Lysenková-Geislerová

  16. 12. 1918 Diósgyőr, Maďarsko – 6. 9. 2013 Praha

  Herečka, dlouholetá členka Městských divadel pražských.

  V letech 1938-1940 studovala na pražské konzervatoři, za války pak odešla hrát k venkovským kočovným společnostem, mj. působila u Středočeské činohry Josefa Burdy. Ještě v průběhu války pak získala angažmá v pražské Alhambře a následně Pražském lidovém divadle (1943-1944). Již na těchto scénách prokázala schopnost širokého hereckého umění, takže po válce o ni projevily zájem naše přední divadla.

  V seriálu Chalupáři a dobový civilní snímek. FOTO archiv

  V seriálu Chalupáři a dobový civilní snímek. FOTO archiv

  V letech 1945-1948 hrála v Divadle na Vinohradech, kde vynikla ve hrách Večer tříkrálový nebo Mína z Barnhelmu. Po angažmá v Divadle státního filmu (1948-1952) pak na třicet sezón zakotvila v Městských divadlech pražských (1952-1982). Na tomto jevišti našla široké uplatnění v repertoáru různorodého charakteru. Projevila schopnost konverzační lehkosti, kultivovaného humoru, dokázala ale zahrát i lyrické role, prosadila se také v muzikálu. Mezi stěžejní inscenace s její účastí patřily hry Liška a hrozny, Fidlovačka, Já k čertu žiju rád, Sňatková podvodnice ad.

  S herečkou Jaroslavou Adamovou, s níž léta hrála v MDP. FOTO DUŠAN DOSTÁL

  S herečkou Jaroslavou Adamovou, s níž léta hrála v MDP. FOTO DUŠAN DOSTÁL

  Oproti divadlu nedostala ve filmu a televizi tolik příležitostí, respektive početně jich nebylo málo, ale poměrně málo významných. Do světa filmu vstoupila drobnou rolí sekretářky v parodii Pytlákova schovanka (1949). V padesátých letech pak vytvořila převážně role matek a manželek. Větší hereckou příležitost jí poskytl až Václav Lohniský v hořké komedii Panenství a kriminál (1969), kde hrála roli matky hlavní hrdinky. Mezitím v 60. letech vstoupila na pole televizní tvorby. V 70. letech ji diváci mohli vidět v několika televizních seriálech (poštovní doručovatelka v Chalupářích, 1975; menší role v Ženě za pultem, 1977 a Inženýrské odyseji, 1979). Na filmové plátno se vrátila po delší pauze rolí tety Kornélie ve slovenském filmu Demokrati (1980). V českém filmu se mihla naposledy v menší úloze v historickém snímku Veronika (1985), v televizi naposledy v TV filmu Pavla Háši Čas jeřabin (1997). Poslední léta prožila v ústraní a ke své herecké kariéře se nechtěla vracet ani případnými rozhovory s novináři.

  Měla syna Petra (1949–2009), který byl lékařem a japanologem a dceru Zuzanu (* 1952), která je také herečka a jejímž manželem byl herec Pavel Soukup. Měla tři vnučky – Annu (*1976) a Ester (*1984), které jsou úspěšné a známé herečky, a Lenku, která je výtvarnice a zpěvačka. Byla dokonce šestinásobnou prababičkou: měla pravnoučata Bruno Fidelia, Stellu Ginger a Maxe od Anny, Jana Etiena a Miu Rosu od Ester a Ference a Máriu od Lenky.

  Jak Divadelním novinám sdělila dcera Zuzana, čtyřiadevadesátiletá herečka zemřela klidně, doma, nic jí nebolelo. Poslední rozloučení se bude konat v úzkém rodinném kruhu.

  /Z více zdrojů, především z CSFD pro i-DN připravil a zpracoval hul/

   

  • Autor:
  • Publikováno: 8. září 2013

  Komentáře k článku: Zemřela Růžena Lysenková-Geislerová

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,