Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Zemřela Olga Schmidtová

  V roce 2018. Foto Post Bellum

  Olga Schmidtová

  23. 1. 1926 Banská Bystrica – 14. 6. 2021 Praha

  Divadelní a filmová herečka, pedagožka a rozhlasová hlasatelka.

  Narodila se do smíšeného česko-slovenského manželství. Její otec Vladimír Holeček byl Čech a na Slovensku pracoval jako úředník finanční správy, maminka pocházela ze Slovenska a byla učitelka. Olga měla o čtyři roky staršího bratra Vladimíra. Po vyhlášení Slovenského státu a vzniku Protektorátu se rodina postupně přestěhovala do českých Třebonic, kde otec zdědil domek. Většinu války však prožili v Holešovicích.

  S maminkou a manželem Mirko Schmidtem. Foto Post Bellum

  Olga v roce 1941 nastoupila v Praze na hereckou konzervatoř. Ve třetím ročníku musela v rámci totálního nasazení nastoupit do továrny. Konzervatoř dokončila v roce 1947, kdy se jí také narodila dcera Zuzana. S manželem, výtvarníkem Otou Opršalem, se ale záhy rozvedla. V roce 1949 dostala divadelní angažmá v Martině, kde se seznámila se svým druhým mužem, hercem Mirkem Schmidtem, aktivistou Slovenského národního povstání, který přežil koncentrační tábor Sachsenhausen. V roce 1954 manželé přesídlili do Prahy, kde pracovali v Československém rozhlase jako slovenští hlasatelé. Olga zde působila dva roky.

  S dcerou. Foto Post Bellum

  Od šedesátých let až do důchodu vyučovala literárně dramatický obor na pražské Lidové škole umění. Politicky se nijak neangažovala, přesto prošla kárným řízením za to, že odmítla s dětmi nacvičit báseň o Vítězném únoru. V devadesátých letech se přihlásila do komparzního rejstříku, ale jakožto profesionálku ji režiséři začali obsazovat i do epizodních, zejména komediálních filmových rolí.

  S Pavlou Tomicovou v Rafťácích (r. Karel Janák, 2006). Foto archiv

  V Případech 1. oddělení (2014). Foto archiv ČT

  Tehdy se stala i veřejně známou, a to právě díky výrazným, byť epizodním rolím v úspěšných českých filmech – zapomnětlivá babička z Rafťáků, vesničanka pospíchající na faru ze série snímků Slunce, seno… nebo stejná postava z trilogie Babovřesky. Jejím posledním filmem byl snímek Alice Nellis Perfect Days z roku 2011. O tři roky později se ještě objevila na televizní obrazovce díky kriminálním seriálu Případy 1. oddělení.

  V roce 1968 emigroval do Švýcarska její bratr Vladimír a do Velké Británie dcera Zuzana, provdaná Kodíčková († 2011). Ta se v Londýně etablovala jako divadelní a televizní scénáristka a režisérka. Pod jménem Hannah Kodicek uvedla v Praze v 90. letech svůj britsko-český hraný film Špendlík na motýla.

  Z tohoto světa odešla již v půli června, na veřejnost se ale tato informace dostala nyní.

  /Z více zdrojů – především z Paměti národa – zpracoval hul/

   

  • Autor:
  • Publikováno: 4. srpna 2021

  Komentáře k článku: Zemřela Olga Schmidtová

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,