Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2019

ročník 28
25. 6.–2. 9. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Zemřela Naděžda Sobotková

  FOTO PAVEL HEJNÝ

  FOTO PAVEL HEJNÝ

  Naděžda Sobotková

  20. 4. 1923 Praha – 20. 3. 2014 Praha

  Baletka, vedoucí opery a baletu, baletní mistr a pedagog Národního divadla, kde pracovala neuvěřitelných 74 let.

  Studovala u pedagogů A. Handlové a J. Nikolské. V roce 1956 absolvovala taneční katedru DAMU, obor taneční pedagogika. V Národním divadle pracovala od roku 1939. Od roku 1948 působila jako sólistka a od roku 1959 jako baletní mistryně a vedoucí operního baletu ND. Vedle spousty rolí se pak na řadě inscenací podílela jako asistentka choreografie.

  FOTO archiv

  FOTO archiv

  Svou vytříbenou technickou a výrazovou zdatnost uplatnila ve většině svých rolích. Za všechny jmenujme Ženu v Mlýnu na ženy, Květen, Leknín a Nový rok v baletu Z pohádky do pohádky, Bohyni světla v Prométheovi, Tao-Choa v Rudém máku, Lotty ve Filosofské historii, Rusalku ve Viktorce, Zlou sestru v Popelce, Ančku v Jánošíkovi, Amora v Plamenech Paříže nebo Motýlka v Karnevalu.

  Polovecké tance - 28.03.1946 Naděžda Sobotková (Polovecká dívka). FOTO archiv ND

  Polovecké tance – prem. 28. 3. 1946 (Polovecká dívka). FOTO archiv ND

  Jako asistentka choreografie spolupracovala například na inscenacích: Hry o Marii, Hoffmannovy povídky, Carmen, Tamerlan, Čarostřelec, Manon Lescaut, Mirandolina, Eva, Mistři pěvci norimberští, Braniboři v Čechách, Copernicus, Libuše, Řecké pašije, Mistr Jeroným, Příběh noci vánoční, Psohlavci, Falstaff, Zásnuby v klášteře.

  Od roku 1983 až do roku 2010 působila jako vedoucí Baletní přípravky Národního divadla, kterou pomohla propagovat mezi divadelní veřejností. Za jejího vedení došlo k dalšímu rozvoji školy a úspěšnému působení žáků v baletních představeních Národního divadla. Za svého dlouhého pedagogického působení jí rukama prošly na tři tisíce žáků, včetně nynějšího kambodžského krále Norodoma Sihamoniho. Jako velmi zdařilé lze hodnotit vystoupení Baletní přípravky v souvislosti s 50. výročím jejího obnovení. Za působení Nadi Sobotkové postupně docházelo k širší propagaci školy mezi divadelní veřejnost.

  FOTO PETR HORNÍK

  Od roku 1983 až do roku 2010 působila jako vedoucí Baletní přípravky Národního divadla. FOTO PETR HORNÍK

  Zahrála si i v několika filmech, například v Schormově Každý den odvahu (1964). O spolupráci s ním řekla pro časopis VitalPlus v roce 2011: Byl to jeho první film a já tam hrála tanečnici. Evald za mnou přišel točit do baletní školy, ještě když dělal krátký film. Dneska už to můžu říct, byli jsme víc než přátelé. Byl to nesmírně inteligentní chlap. Chtěl na vysoké škole studovat divadelní režii, ale kvůli jeho buržoaznímu původu ho nevzali. Pomohl mu tehdejší vynikající barytonista Konstantin, u kterého se Evald učil zpívat. Přimluvil se za něj a dostal ho na vysokou – ne na divadelní, ale na filmovou. Neměl tehdy ani ponětí, jak vypadá kamera, na film nikdy nechodil a najednou to studoval na vysoké škole. A vidíte, jaký se z něj stal režisér.

  Prožila dvě velké lásky, ale nikdy se nevdala. Její první partner byl známý (o 21 let starší) pražský lékař, profesor Kafka, se kterým prožila dvacet let. Její druhou láskou byl francouzský vojenský atašé. Prožili spolu dva a půl roku, potom se důstojník vrátil do Francie a od té doby se neviděli.

  V roce 1998 obdržela cenu Senior Prix nadace Život umělce.

  • Autor:
  • Publikováno: 20. března 2014

  Komentáře k článku: Zemřela Naděžda Sobotková

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,