Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Zemřela Miluše Kudličková

  Jako Eva (vlevo) Ve Zlodějském plese Jeana Anouilhe. Vpravo Eva Pospíšilová v roli Jule a Igor Stránský jako Gustav (r. Karel Neubauer, Slovácké divadlo Uherské Hradiště, prem. 8. 3. 1980). Foto archiv IDU

  Miluše Kudličková

   29. 5. 1943 Brno – 24. 1. 2020 Brno

  Herečka, pedagožka, režisérka, vedoucí několika divadelních souborů.

  Už jako devatenáctiletá – v roce 1962 – měla několik menších rolí ve Státním divadle v Brně (dnes NdB – viz zde). V roce 1969 absolvovala studia herectví na JAMU. Patřila mezi úplně první skupinu herců, zakladatelů Divadla Husa na provázku. Hrála tam během studia JAMU i po několik následujících sezon. Spolupracovala především s Evou Tálskou, například v Šibeničních písních (1968) nebo v Bergových Vyvolávačích (1970).

  První vpravo v Šibeničních písních Evy Tálské (prem. 17. 3. 1968, Divadlo Husa na provázku). Foto archiv DHnP

  Poté prošla několika profesionálními divadly: Slezské divadlo Opava, Divadlo Vítězslava Nezvala Karlovy Vary, Divadlo J. K. Tyla v Plzni, Slovácké divadlo Uherské Hradiště.

  Od roku 1980 byla zaměstnaná v Československém rozhlase, nejdříve jako hlasatelka, později jako režisérka. Po revoluci v roce 1994 z rozhlasu odešla.

  Ve stejném roce založila v ZUŠ Vídeňská v Brně, kde učila literárně dramatický obor, na popud studentů, kteří se chtěli i nadále po obsolvování školy věnovat divadlu, studentské studio Dialog. Na postu umělecké vedoucí studia strávila třináct let (do roku 2007),  kdy kvůli nesouhlasu některých členů se směřováním studia odešla. To pokračuje – jako občanské sdružení – dosud.

  Po překonání zdravotních komplikací založila v roce 2011 společně se synem Tomášem Veselou divadelní společnost, která svým směřováním navázala na studio Dialog. V současné době má na repertoáru několik inscenací a spolupracuje i s profesionálními umělci.

  Zemřela na následky mozkové příhody, se kterou bojovala od léta minulého roku.

  O jejím úmrtí Divadelní noviny informoval Břetislav Rychlík.

  • Autor:
  • Publikováno: 17. února 2020

  Komentáře k článku: Zemřela Miluše Kudličková

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,