Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Zemřela Marta Kučírková Štěpánková

  V roce 1969. Foto Příba Mrázová / ČT

  Marta Kučírková Štěpánková

  19. 6. 1924 Mělník – 16. 8. 2022 Praha

  Herečka, dlouholetá členka Divadla E. F. Buriana (1950-1990) a pedagožka DAMU, manželka divadelního režiséra Františka Štěpánka. Nejvíce se prosadila prací pro rozhlas, často účinkovala také v televizi.

  Od dětství se věnovala tanci, několik let byla členkou dětského baletu Národního divadla. Mezitím začala v Praze studovat francouzské gymnázium, odkud ale přešla na Státní konzervatoř. Ještě před absolutoriem studia herectví hrála v Pražském dětském divadle, po dokončení školy získala první profesionální angažmá v Českém divadle v Olomouci (1944-1947), na další tři sezóny pak zamířila do Státního divadla v Brně (1947-1950). Mezi inscenace s její významnější účastí patří Hoře z rozumu nebo Morálka paní Dulské.

  V roce 1950 se vrátila do Prahy a stala se členkou souboru Divadla E. F. Buriana, kde nakonec setrvala čtyřicet let (1950-1990). I když začínala na mimopražských scénách a ani poté nepatřila ke stěžejním osobnostem pražského divadelního herectví, její osobnost výrazně obohacovala poválečnou hereckou generaci. Seznam jejích divadelních rolí najdete zde.

  Kromě příležitostného hraní ve filmu (v dramatu Vina Vladimíra Olmera /1956/ vytvořila manželskou dvojici s Josefem Kemrem, o rok později hrála ošetřovatelku v Jasného snímku Zářijové noci /1957/) navázala i pracovní kontakty s – tehdy začínající – televizí. První významnější rolí byla mladá Karolína Světlá v inscenaci Božena Němcová (1961). Shodou okolností se vzápětí objevila i ve filmovém zpracování životních osudů Boženy Němcové. Ve filmu Otakara Vávry Horoucí srdce (1962) vytvořila manželský pár s Martinem Růžkem, který hrál českého patriota doktora Václava Staňka. O rok později se ve filmu objevila naposledy, v lyrickém příběhu Letos v září (1962) hrála matku jednoho z hlavních hrdinů. Od té doby hrála již jen v televizních filmech.

  Jako Nastěnka s J. V. Švecem v roli Nikolaje v inscenaci podle povídky F. M. Dostojevského Bílé noci (r. E. F. Burian, prem. 29. 10. 1956, D 34, Praha). Foto archiv

  Největší kus herecké práce odvedla v Československém rozhlase, kde začala působit krátce po svém příchodu do Prahy počátkem padesátých let. Účinkovala v rozhlasových hrách, adaptacích významných literárních děl, čtení knih na pokračování, recitačních pásmech, pohádkách a dalších formátech rozhlasových pořadů. Sama později říkala, že práce před rozhlasovým mikrofonem ji v padesátých a šedesátých letech zaměstnávala víc než divadlo. Kromě toho zúročila své někdejší studium na francouzském gymnáziu a často z francouzštiny překládala, mimo jiné právě pro rozhlas.

  S Ottou Šimánkem v televizním filmu podle Jiráskovy předlohy Maryla (r. František Štěpánek, 1969). Foto Přiba Mrázová / ČT

  Před televizní kamerou se objevovala v menších rolích v oblíbených seriálech (Eliška a její rod, 1966; Sňatky z rozumu, 1969; Dnes v jednom domě, 1979 ), hrála také v pohádkách. Naposledy v televizním filmu Romance o vodníkovi (r. Miroslava Valová, 1989). Své zkušenosti s uměleckým přednesem uplatnila také na DAMU, kde tento předmět od roku 1969 přednášela. Jejíma rukama prošla plejáda současných českých herců: Bohumil Klepl, Eva Holubová, Ivana Chýlková, Veronika Žilková a mnozí další.

  V roce 2012 s ní ČRo natočil vzpomínkový pořad a v rámci seriálu Osudy (zde).

  Jejím manželem byl divadelní režisér František Štěpánek (1922 – 2000), s nímž stála u počátků profesionálního dabingu.

  O jejím úmrtí Divadelní noviny informovala její neteř I. Komárková. Poslední rozloučení se koná ve čtvrtek 25. srpna v 10:40 hodin v malé obřadní síni krematoria v Praze-Strašnicích.

  /Pro i-DN z více zdrojů připravil a zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 24. srpna 2022

  Komentáře k článku: Zemřela Marta Kučírková Štěpánková

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,