Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Zemřela Markéta Procházková-Lutková

  V Městské knihovně Hodonín na Dnu poetů 8. 10. 2008. Foto archiv MK Hodonín

  Markéta Procházková-Lutková

  25. 9. 1963 Praha – 2. 6. 2020

  Básnířka, hudební skladatelka a pedagožka. Od dětství se věnovala psaní básní, hře na klavír, skladbě a improvizaci. Tiskem jí vyšly básnické sbírky Sny bez přístřeší (1979), Vítání světla (1981), Na prahu lásky (1983) a Podej mi ruku… (2000).

  V průběhu čtyř let absolvovala pět ročníků ZDŠ. V roce 1974 začala studovat klavír na Hudební a taneční škole u Vladimíra Topinky. Od roku 1978 studovala na Pražské konzervatoři sólový klavír a skladbu u Ilji Hurníka a varhanní improvizaci u Jaroslava Vodrážky. Po maturitě v roce 1982 zde pokračovala v následném vyšším odborném studiu. Roku 1984 absolvovala vlastní skladbou Koncert pro klavír a smyčcový orchestr, který dirigoval Přemysl Charvát a teoretickou prací Výchova dítěte ke skladbě a všestranné tvořivosti. V letech 1982–1986 studovala na Hudební fakultě AMU skladbu u Josefa Ceremugy (absolutorium pracemi Ludwig van Beethoven: Fantazie a moll pro klavír, sbor a orchestr op. 80. Analýza díla a jeho srovnání s Ódou na radost a Varhanní sonáta Jiřího Dvořáčka a vlastními skladbami Sextet pro flétnu, smyčcový kvartet a klavír a Concertino pro hoboj, anglický roh, klavír a orchestr). V roce 1990 získala na Hudební fakultě AMU pedagogickou aprobaci pro vyučování skladby na konzervatořích a hudebních školách.

  Se svým manželem, písničkářem Petrem Máriem Lutkou na koncertu ve farnosti v Olešnici v dubnu 2007. Foto archiv

  Pořádala řadu veřejných hudebních produkcí, kde kromě hudebních ukázek z děl významných skladatelů prováděla své vlastní skladby a improvizace. Některé produkce byly natočeny a vydány v hudebním vydavatelství ASGAR. Vydávala také varhanní a klavírní doprovody k písňové tvorbě svého manžela a folkového písničkáře Petra Maria Lutky.

  Především se ale věnovala pedagogické činnosti v oboru hudební tvořivosti a hry na klávesové nástroje. Objevila mnoho talentů, kterým pomohla k odstartování jejich profesionální kariéry.

  Poslední rozloučení se uskuteční v sobotu 27. června ve 14:00 při zádušní mši svaté v kostele sv. Bartoloměje v Praze.

  /Převzato z Opera+/

  • Autor:
  • Publikováno: 22. června 2020

  Komentáře k článku: Zemřela Markéta Procházková-Lutková

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,