Divadelní noviny Aktuální vydání 21/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

21/2019

ročník 28
10. 12.–23. 12. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Zemřela Marie Kyselková

  Marie Kyselková. Foto Alexandr Malachovský

  Marie Kyselková

  20. 8. 1935 Brno – 21. 1. 2019 Praha

  Modelka a herečka, proslavila se jedinou hlavní filmovou rolí, a sice princezny Lady ve filmu režiséra Martina Friče Princezna se zlatou hvězdou.

  Vystudovala střední zdravotní školu v Brně, již během studia však navštěvovala taneční podniky, kde zpívala a tančila. Po dokončení školy se odstěhovala do Prahy, aby se stala modelkou. Všiml si jí režisér Jiří Sequens, který jí v roce 1955 svěřil drobnou roli ve filmu Větrná hora. Jako herečka vystupovala v libeňském Divadle S. K. Neumanna (dnešní Divadlo pod Palmovkou). Další dvě drobné filmové role ztvárnila ve snímcích Bomba a Touha.

  Jedinou, avšak velmi známou hlavní roli princezny Lady ztvárnila čirou náhodou, neboť na poslední chvíli zaskočila za nemocnou kolegyni Miriam Hynkovou. Ve veršované pohádce Princezna se zlatou hvězdou tak zazářila jako Lada, která před nechtěným sňatkem prchne do sousedního království, kde se nechá inkognito v převleku z myších kožíšků zaměstnat v zámecké kuchyni. Zde si namísto neodbytného krále Kazisvěta (Martin Růžek) vezme prince Radovana (Josef Zíma).

  Poté se již věnovala své rodině a výchově tří dětí, k herecké profesi se nikdy nevrátila. Objevila se pouze v dokumentu z cyklu Příběhy slavných o herci Petru Haničincovi, který byl jejím prvním manželem. Měla s ním syna Ondřeje, další dvě dcery jsou z druhého manželství s o dvanáct let mladším zubařem. Přivydělávala si různými domácími pracemi pro podniky a od konce 90. let pracovala 15 let jako vrátná na strahovských kolejích v Praze.

  Zemřela v 83 letech po dlouhé nemoci. Trápily ji nesnesitelné bolesti v nohou, které začaly po operaci zad. Nebyla schopná samostatného pohybu a tím pádem byla odkázána na péči druhých. V jejím bytě ji našel herec Ivo Niederle, který bydlel ve stejném domě a přátelil se s ní.

  /Z více zdrojů zpracovala kaczk/

  • Autor:
  • Publikováno: 21. ledna 2019

  Komentáře k článku: Zemřela Marie Kyselková

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,