Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Zemřela Marie Blandová-Lorencová

  Foto Zdeněk Pošíval

  Marie Blandová-Lorencová

  31. 1. 1942 Bořitov, okres Žamberk – 9. 8. 2020 Praha

  Divadelní režisérka. Většinu profesního života strávila v Městském divadle Kolín.

  Otec byl lesník a myslivec, maminka pocházela z rodu „blouznivců Orlických hor“. Její maminka i babička byly spiritualistická média a maminčina křehkost a labilita poznamenala celou rodinu. Dětství strávila ve vesnici Těchonín, kde rodiče po válce zakoupili domek po odsunuté německé rodině. Zde se pprvé seznámila s (ochotnickým) divadlem, které jí učarovalo.

  Mladá režisérka (šedesátá léta). Foto archiv

  Když jí bylo sedmnáct let, přihlásila se k přijímacímu řízení na DAMU, obor režie. Režisér Václav Špidla, začínající pedagog, výjimečně vybral čtyři sedmnáctileté a nezkušené nadšence (mezi nimi i ji), což se pak už   nikdy neopakovalo. Po skončení studií jí bylo jednadvacet let a trvalo dva roky, než se jí podařilo získat (na stipendium) první angažmá v Kolíně. V Městském divadle v Kolíně pak prožila dvacet šest sezon (1965 – 1991).

  Režírující (sedmdesátá léta – Kolín). Foto archiv

  V některých sezonách nastudovala až pět inscenací. V roce 1992 dostala v Kolíně – z důvodu reorganizace – výpověď. S výjimkou krátkého angažmá v Karlových Varech (kde byla uměleckým šéfem a dočkala se stejného zrušení souboru) a v Příbrami strávila řadu následujícíh let hostováním v různých českých divadlech.V roce 1970 spolupracovala s pražskou Malostranskou Besedou, pro niž připravila např. inscenaci Lano VIII. s herci Janem Skopečkem, Jiřím Lírem a Jiřím Havlem.

  Na svém režijním kontě má víc než 150 celovečerních titulů . V Kolíně byly zásadními inscenacemi Skřivánek (Anouilh), Jeptiška (Diderot), Ifigenie v Aulidě (Euripidés) a Ze života hmyzu (bratří Čapkové). V Divadle Příbram Drahomíra (Tyl) a R.U.R. (Čapkové), v Hradci Králové Každý něco pro vlast (Klicpera) nebo Cyrano z Bergeracu (Rostand). V Karlových Varech byl nejúspěšnější inscenací kabaret To byl ten krásný čas s autorskou a dramaturgickou spoluprací Miloslava Klímy, dála inscenace Jitřní paní (Casona) a Periferie (Langer) s hostujícím Janem Teplým v roli Soudce. V Opavě režírovala například Tylovu Fidlovačka, Cowardovy Líbánky ve čtyřech, v Jihlavě Tylova Strakonického dudáka nebo Hrátky s čertem Jana Drdy, v Kladně Komedii o Libuši aneb Dívčí válka, v Chebu Zlého jelena a v Šumperku Nebožtíky přejí lásce.

  Foto rodinný archiv

  V roce 1961 se provdala za Otakara Blandu, absolventa dramaturgie DAMU, který jako redaktor divadelní redakce nakladatelství Orbis vytvořil významné teoretické dílo. V době normalizace byl z Orbisu propuštěn a dalších dvacet let byl nucen strávit jako korektor v tiskárně. Po listopadu 1989 nastoupil do edičního oddělení Divadelního ústavu, ale záhy – v roce 1993 – zemřel. V roce 1968 se jim narodil syn Robert, který nemohl vystudovat vysokou školu a teprve po převratu absolvoval Filozofickou fakultu UK. V současné době je publicistou a spisovatelem. Je autorem fantasy románů, je ženatý a má dvě děti.

  Zemřela tiše a klidně.

  Poslední rozloučení se uskuteční v pátek 21. srpna ve 12 hodin v Malé obřadní síni krematoria v Praze – Strašnicích.

  /Více zde/

  /Pro i-DN zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 17. srpna 2020

  Komentáře k článku: Zemřela Marie Blandová-Lorencová

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,