Divadelní noviny Aktuální vydání 12/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

12/2019

ročník 28
11. 6.–24. 6. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Zemřela Lya Říhová

  FOTO archiv DU/IDU

  PhDr. Lya Říhová

  26. 2. 1928 Praha – 23. 11. 2017

  Divadelní historička, editorka a lexikografka.

  Nejprve na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze studovala muzikologii, ale záhy přešla na divadelní vědu, kterou dokončila spolu s dějinami výtvarných umění. Po absolutoriu začala pracovat jako redaktorka pražského nakladatelství Orbis stála u zrodu Kabinetu pro studium českého divadla i u počátků rozsáhlého projektu české a slovenské divadelní encyklopedie. V Kabinetu pro studium českého divadla Ústavu pro českou literaturu ČSAV působila třicet let (1956–1986), v letech 1961–1963 a 1968–1969 jako jeho vědecká tajemnice. Odborný zájem orientovala na české divadlo devatenáctého a počátku dvacátého století (disertační práce na téma Prozatímní divadlo, studie o Otýlii Sklenářové-Malé, kapitoly v Dějinách českého divadla o krajanském divadle v zahraničí). Encyklopedická hesla psala do slovníku Národní divadlo a jeho předchůdci (1988) či Příručního slovníku naučného (1962–1967), lektorovala česká hesla anglického Oxford Compagnion to the Theatre (1967). Díky jazykovým znalostem a činnosti v mezinárodních divadelních organizacích (FIRT – Fédération Internationale pour la Recherche Théâtrale, Istituto Internazionale per la Ricerca Teatrale) otvírala v sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století možnosti zahraniční spolupráce i pro své kolegy. Byla členkou exekutivního výboru FIRT (Mezinárodní federace pro divadelní výzkum) v Benátkách.

  V rámci projektu Orální historie českého divadla byl s Lyou Říhovou natočen v červnu roku 2016 rozhovor, který si mohou zájemci poslechnout ve studovně Informačně-dokumentačního oddělení Institutu umění-Divadelního ústavu. Jeho textová část je dostupná na i-DN (zde). Rozhovor  otištěný v Divadelní revue 3/2013 je dostupný zde.

  Rodinné rozloučení se konalo u příležitosti rozptylu na hřbitově ve Zbraslavi, kde jsou pohřbeni její rodiče.

   

  • Autor:
  • Publikováno: 9. prosince 2017

  Komentáře k článku: Zemřela Lya Říhová

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,