Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2019

ročník 28
14. 5.–27. 5. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Zemřela Jana Štěpánková

  Jana Štěpánková. Foto Lenka Hatašová

  Jana Štěpánková

  6. 9. 1934 Žilina – 18. 12. 2018 Praha

  Divadelní, filmová a televizní herečka, lékařka Dana Králová z Nemocnice na kraji města a maminka Pavla z Takové normální rodinky.

  Jana Štěpánková byla dcerou Zdeňka Štěpánka, slavného herce Národního divadla, a herečky Eleny Hálkové, vnučky básníka Vítězslava Hálka. Známými herci se stali i její bratři Petr a Martin, který před osmi lety spáchal sebevraždu. Sestra Kristýna Taberyová je divadelní režisérkou, další sestra Kateřina Nešlehová novinářkou. Jejím manželem byl divadelní a televizní režisér Jaroslav Dudek, který zemřel v roce 2000.

  Maminku dvojčat ztvárnila v televizním seriálu Taková normální rodinka. Foto archiv ČT

  Svou hereckou kariéru započala v ochotnickém divadle po boku svého slavného otce, poté vystudovala DAMU a nastoupila do Východočeského divadla v Pardubicích. Po šesti letech přešla do libeňského Divadla S. K. Neumanna, kde vydržela třináct let a v roce 1972 jej vyměnila za Divadlo na Vinohradech. Zde patřila k největším hvězdám, hrála v KomikoviKráli OidipoviHamletovi, Richardu III. i ve slavné inscenaci Kočičí hry. Hrála energické moderní ženy i aristokratky, spojovala v sobě přirozenou noblesu se smyslem pro sebeironii. Členkou vinohradského souboru byla až do roku 2000, kdy krátce hostovala také v Městském divadle v Mladé Boleslavi. Od té doby působila především v televizi, filmu, rozhlase a dabingu. Několik let pohostinsky účinkovala v inscenaci Paní plukovníková Divadla na Jezerce a donedávna také v inscenacích Na útěku a Pardál Divadla Ungelt.

  Po boku Miloše Kopeckého si zahrála v seriálu Nemocnice na kraji města. Foto archiv ČT

  Jejím filmovým debutem byl v roce 1952 film Otakara Vávry Nástupkde ztvárnila roli Jiřiny. Komediální roli si zahrála ve Vejdělkově úspěšném filmu Účastníci zájezdu a loni se vrátila na plátno v Krobotově komediálním dramatu Kvarteto. V televizi vytvořila přes šedesát rolí, vedle slavné Nemocnice na kraji města a Takové normální rodinky účinkovala také v seriálech Bambinot, Synové a dcery Jakuba skláře či Ranč u Zelené sedmy. V poslední době se na obrazovkách objevovala v seriálech Cukrárna, První republika nebo Doktor Martin, jehož letošní filmové pokračování s názvem Doktor Martin: Záhada v Beskydech zůstává jejím posledním natočeným filmem.

  S Jiřinou Bohdalovou hrála dlouhá léta v Divadle na Jezerce v inscenaci Paní plukovníková. Foto Martin Divíšek

  Za své dabingové výkony byla v letech 2000 a 2011 odměněna Cenou Františka Filipovského. Jejím hlasem mluví například postava babičky v sérii krátkých animovaných filmů pro děti Rosa & Dara. V roce 2009 získala Zlatou plaketu prezidenta republiky Václava Klause za mimořádný umělecký přínos k českému kulturnímu životu během předchozích padesáti let a v roce 2014 vstoupila do Dvorany slávy v televizní anketě TýTý. Vedle své herecké kariéry napsala také kuchařku o cuketách s názvem Tak tady jsou ty slíbené recepty na cukety, paní Ehmová.

  Až do svého onemocnění vystupovala v Ungeltu v inscenaci Pardál spolu s Františkem Němcem. Foto Marie Krbová

  Zemřela po těžkém zápalu plic, s níž se od konce listopadu léčila ve vinohradské nemocnici. Před Vánoci ji měli propustit, zemřela však na náhlou embolii. Dnes proběhlo rozloučení v rodinném kruhu a na budově Divadla na Vinohradech zavlála černá vlajka. Od pondělí bude v jeho prostorách instalována vzpomínková výstava fotografií.

  /Z více zdrojů zpracovala kaczk./

  • Autor:
  • Publikováno: 21. prosince 2018

  Komentáře k článku: Zemřela Jana Štěpánková

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,