Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Zemřela Jana Gazdíková

  Foto archiv MdB

  Jana Gazdíková

  14. 9. 1943 Otrokovice – 3. 10. 2022 Brno

  Herečka, od roku 1967 členka Divadla bratří Mrštíků (dnes Městské divadlo Brno).

  Herečkou toužila být už odmala. Po maturitě na jedenáctiletce vystudovala činoherní herectví na brněnské Janáčkově akademii múzických umění u profesorů Milana Páska a Oldřicha Vykypěla a za svým prvním profesionálním angažmá putovala do Uherského Hradiště, kde hrála dvě sezóny (1965–1967). Slovácké divadlo jí poskytlo řadu příležitostí, připomeňme alespoň její zdejší první a poslední role, které byly současně rolemi titulními – Manon Lescaut a Maryša.

  Foto FDb

  Její další kroky směřovaly zpět do Brna. V roce 1967 natrvalo zakotvila v tehdejším Divadle bratří Mrštíků, kde ztvárnila na sto různých postav.

  V titulní roli Nezvalovy Manon Lescaut (r. Pavel Rímský, prem. 13. 6. 1970, DbM Brno). Foto archiv MdB

  Jednou z jejích profilových inscenací byla Aprílová komedie aneb Cokoli chcete v režii Milana Páska, kde hrála Violu. Tuto postavu obdařila opravdovou radostí z divadla, kterou nakažlivě přenášela na diváky všech generací. Režisér Pásek jí poskytl velkou příležitost také v roli Vendly Bergmannové ve Wedekindově Procitnutí jara a i tato postava se stala ozdobou interpretačního umění DbM. Za Páskova režijního vedení pak vytvořila několik dalších velkých postav: Giacintu v Hoři z návratu, Irmu v Bláznivé ze Chaillot, Mirandu v Shakespearově Bouři či Valju v Irkutské historii.

  Jako Marta Brewsterová (vlevo) se Zdenou Herfortovou (Abby Brewsterová) v inscenaci komedie Josepha Kesselringa Jezinky a bezinky (r. Petr Gazdík, prem.15. 12. 2012, MdB). Foto Jef Kratochvil

  I spolupráce s ostatními režiséry přinesla řadu pozoruhodných výkonů: například v Manon Lescaut, kde opět hrála titulní postavu; v současných i klasických komediích Jen o chlup, I chytrák se spálí či Luigiho srdce aneb Poprava tupým mečem, které prokázaly její talent i výjimečný smysl pro působivou groteskní nadsázku; v muzikálech Nejkrásnější válka, Valentin a Valentina či Palečkův úsměv a pláč, kde se projevilo její další specifické nadání pro divadlo, které mluví, tančí a zpívá.

  Hraběnka Vronská v inscenaci Tolstého Anny Kareniny (r. Petr Gazdík, prem. 23. 2. 2019, MdB). Foto archiv MdB

  I poté, co odešla do hereckého důchodu, se pravidelně pohostinsky objevovala na jevišti svého domovského Městského divadla Brno. Diváci ji tak mohli vidět jako Ptáčnici v muzikálu Mary Poppins, Lady Beaconsfieldovou v muzikálu Jekyll & Hyde, jako tetičku Martu Brewsterovou, která zvala postarší pány na bezinkové víno v činoherní komedii Jezinky a bezinky aneb Arsenik a staré tety, či v postavách babiček Amyry a Helene v muzikálech Let snů LILI a Děsnej pátek. Jejími posledními rolemi, v nichž se ještě nedávno představovala publiku na prknech Činoherní scény, byla Hraběnka Vronská v Anně Karenině a paní Tichá v Noci pastýřů. /Více o jejích divadelních rolích – zde./

  Vystupovala i před filmovou kamerou. Poprvé se objevila v epizodní roli v kriminálce Jeden z nich je vrah, později hrála v několika dětských filmech natočených ve filmovém studiu v tehdejším Gottwaldově (dnes Zlín). Více příležitostí i větší role jí poskytlo brněnské televizní studio, kde v průběhu sedmdesátých a osmdesátých let natočila několik inscenací a seriálů (např. Slovácko sa nesúdí) či výpravnou televizní pohádku Sedmero krkavců. Z nemalého počtu televizních inscenací v této produkci připomeňme ještě dvoudílnou Moraviovu Římanku, v níž zaujala v titulní roli, a pronikla tak i do širšího povědomí celostátní divácké obce./Více o jejích filmových a televizních rolích – zde./

  Její hlas znali i rozhlasoví posluchači a diváci filmů dabovaných brněnským televizním studiem.

  Dcera Johana (nar. 1978). Foto archiv FDb

  V herecké tradici pokračují její děti – Petr (nar. 1975) a Johana (nar. 1978) – oba výrazní představitelé současného brněnského divadla. A právě pod režijním vedením svého syna Petra se v posledních letech několikrát vrátila na jeviště Městského divadla Brno.

  Osobní setkání s ní bylo vždy plné vášně pro divadlo, ale i pro život samotný. Své mnohaleté zkušenosti dokázala vždy trefně přetavit v dobře míněnou radu či pochvalu, užívala si první herecké krůčky svých vnoučat, pro svou divadelní rodinu byla největší fanynkou i laskavou kritičkou zároveň. Když se přišla podívat na zkoušku nové inscenace, vždycky se od srdce smála nebo plakala, nechávala se divadlem zasáhnout a okouzlit. Dramaturgy vždy zdravila větou: Ahoj, už pro mě máš hru?, charakterizují herečku v nekrologu MdB.

  Předloni – 27. června 2020 – se zúčastnila oslav 75 let založení Městského divadla Brno, na kterých společně se svými kolegy odhalila Tabuli cti. Při této příležitosti byla dotázána, jak vzpomíná na svá léta v MdB. Řekla tehdy: Tohle divadlo je pro mě jako domov. Kdysi, když jsem byla ještě úplně mladá a dělala jsem pedagogickou školu, napsala jsem si do deníku citát Kajetána Tyla: ´Ta naše láska k divadlu, cit mocný, stálý, čistý, jako by každý z nás tam na jevišti měl kousek domova i s vůní rodných stěn.´ Teď už jsem starší, ale to divadlo je pro mě opravdu jako domov. Když sem přijdu a můžu hrát, tak žiju. A co jsem zažila se svými kolegy? Všechny mám ráda, vzpomínám na ně, někteří už umřeli a hrozně mě to bolí, když si uvědomím, jak ten život běží. Ale asi to tak musí být.

  O jejím úmrtí dnes Divadelní noviny informovala Kateřina Vižďová, tisková mluvčí MdB.

  Poslední rozloučení se uskuteční v úterý 11. října 2022 v 11.00 hodin na Činoherní scéně Městského divadla Brno.

  /Pro i-Dn z nekrologu MdB převzal a zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 5. října 2022

  Komentáře k článku: Zemřela Jana Gazdíková

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,