Divadelní noviny Aktuální vydání 7/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

7/2024

ročník 33
2. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza

  Zemřela Inez Tuschnerová

  FOTO archiv Muzea města Brno

  FOTO archiv Muzea města Brno

  Inez Tuschnerová

  6. 5. 1932 Brno – 21. 11. 2015 Brno

  Významná česká kostýmní výtvarnice druhé poloviny 20. století. Svou volnou tvorbou však zasahovala do řady dalších oblastí. Věnovala se například tapisériím a dalším textilním formám, často spolupracovala s architekty. Je autorkou mnoha divadelních i televizních kostýmů.

  Její život je cele spjat s Brnem. Vyjma krátkého období studií (na pražské VŠUP u prof. Aloise Fišárka a na Mezinárodní Akademii v Salcburku u prof. Oskara Kokoschky) v Brně studovala (Vyšší škola uměleckého průmyslu), tvořila, žila a pedagogicky působila.

  FOTO archiv NdB

  FOTO archiv NdB

  Od počátku 60. let se její tvorba odvíjela v několika vzájemně se prostupujících oblastech. Hluboký cit pro materiál a expresivní výtvarné gesto však propojuje všechny tyto oblasti, ať už šlo o techniku asambláže, perokresby, záznamu barvou či technologii tkaných tapiserií a netkaných textilií tzv. art protis.

  S brněnským Národním divadlem spolupracovala ve dvou obdobích v letech 1965-1974 a 1987-1994 a podílela se na vzniku nezapomenutelných inscenací. Z prvního období spolupráce připomeňme alespoň Pronásledování a zavraždění Jeana Paula Marata (1965), Peer Gynta (1966), Krále Leara (1969), Janu z Arku na hranici (1969), Očekávání (1969), z druhého období Život Eduarda druhého anglického (1988), Osud (1987) či Káťu Kabanovou (1994).

  FOTO archiv

  FOTO archiv

  Stejně jako její volnou tvorbu, i její scénografickou práci charakterizuje expresivní výraz a citlivá inspirace materiálem, aniž trvá na jedné výtvarné technice. Soubor jejích kostýmních návrhů je cennou sbírkou široké škály výtvarných technik od kresby a malby až po koláže a asambláže a tvorba Inez Tuschnerové je právem řazena k tomu nejlepšímu, co u nás na poli divadelního kostýmu ve druhé polovině 20. století vzniklo.

  V 60. a 70. letech také pedagogicky působila na oddělení scénografického kostýmu Střední průmyslové školy textilní v Brně (1961-67) a na Janáčkově akademii múzických umění v Brně (1967-73).

  FOTO archiv

  V r. 2013 během slavnostního aktu vstupu do Síně slávy NdB. FOTO archiv

  V roce 2013 vstoupila Tuschnerová do Síně slávy Národního divadla Brno. Už dříve obdržela také Cenu města Brna.

  O jejím úmrtí informovalo Muzeum města Brna.

  Poslední rozloučení se koná ve čtvrtek 3. prosince ve 14.00 hodin v obřadní síni brněnského krematoria.

  /Z více veřejných zdrojů zpravoval hul/

   

  • Autor:
  • Publikováno: 26. listopadu 2015

  Komentáře k článku: Zemřela Inez Tuschnerová

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,