Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zahraničí Zprávy

  Zemřela Hilda Augustovičová

  V inscenaci DAB Nitra hry J. G. Tajovského Statky-zmätky (r. Ľubomír Vajdička, prem. 9. 11. 2007). Foto Martin Čreb

  Hilda Augustovičová

  6. 8. 1934 Budmerice, Československo – 18. 12. 2022 Nitra, Slovensko

  Slovenská herečka, první umělecká šéfová a první ředitelka divadla v bývalém Československu – Divadla Andreja Bagara v Nitře.

  Narodila se jako Hildegarda Jozefína Augustovičová. Dětství a mládí prožila s početnou rodinou v Pezinoku. Když jí bylo dva a půl roku, zemřela jí – ve věku 33 let – její matka. Její najmladší sestra měla tehdy jen jeden den. V rodině bylo šest dětí, a tak se o malou Hildu do jejích pěti let starali prarodiče. Poté do rodiny začala docházet vychovatelka.

  Čerstvá absolventka VŠMU (1959). Foto archiv

  Od mládí chtěla hrát. Už jako šestnáctiletá se stala členkou Dedinského divadla v Bratislavě a s tímto profesionálním zájezdovým souborem procestovala celé Slovensko. Spolu s ní v tomto souboru začínali Ivan Mistrík, Viera Strnisková a další. Jej prním manželem byl renomovaný slovenský kritik Stanislav Vrbka. Právě on ji motivoval, aby vystudovala herectví na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě. Patřila do herecké generace prvních absolventů této školy.

  Naďa Dabačová ve filmu Kapitán Dabač (r. Paľo Bielik, 1959). Foto archiv SFÚ

  S Ladislavem Chudíkem jako manželé Dabačovi ve filmu Kapitán Dabač (1959). Foto archiv

  Studovala pod pedagogickým vedením Janka Borodáče, jevištní řeč ji učila Beta Poničanová, později Viliam Záborský a Ladislav Chudík. Už v době studií – ve třetím ročníku VŠMU – byla obsazená do role Sylvie Lenoirové v televizní inscenaci – první živě vysílané operety – Modrá ruža. Ve čtvrtém ročníku ji filmový režisér Paľo Bielik obsadil do úlohy Nadi Dabačové ve válečném snímku Kapitán Dabač (1959), kde jejím hereckým partnerem byl – v postavě kapitána Dabače – Ladislav Chudík. Touto rolí na sebe upozornila jako výrazný typ dramatické herečky se schopností dramatického a nepatetického projevu. Po tomto filmu záhy následovaly snímky Muž, ktorý sa nevrátil a Skaly a ľudia a zdálo se, že se stane výraznou filmovou herečkou.

  S Ivanem Mistríkem jako Fani v inscenaci hry George Savastikoglua Angela, jež byla jejím debutem v Krajovém divadle v Nitře (1959). Foto archiv DAB

  Po škole, kterou absolvovala v roce 1959, ale nastoupila jako herečka do Krajového divadla (dnes Divadlo Andreja Bagára) v Nitře, kde se začala plně věnovat divadelnímu herectví. Debutovala v něm postavou Fani v inscenaci hry George Savastikoglua Angela. Za padesát pět let angažmá v tomto divadle ztvárnila okolo sta postav. Její asi nejvýraznější rolí byla Claire Zachanassianová v Dürrenmattově Návštěvě stará dámy, již natočila i ČST /zde/.

  S Jozefem Dóczym v inscenaci hry Marcela Acharda Idiotka (r. Karol Spišák, prem. 2. 5. 1964). Foto DAB

  V letech 1974 – 1982 byla uměleckou šéfovou a v letech 1982 – 1990 ředitelkou (po Viliamu Polónyiovi) DAB v Nitře. Jako umělecká šéfová vycítila režijní talent – tehdy herce – Jozefa Bednárika a nabídla mu první profesionální režii právě v nitranském divadle. Jako ředitelka divadla se postarala o stavbu nové moderní budovy divadla na Svätoplukovém náměstí.

  S Vlado Müllerem jako Claire Zachanassianová v Dürrenmattově Návštěvě stará dámy (r. Stanislav Párnický, 1975). Foto Štefan Jansčák

  V devadesátých letech a začátkem tohoto tisíciletí účinkovala v mnoha významných inscenacích DAB: Zlatí chlapci (1990), Pacho sa vracia (1995), Plánka (1996), Fidlikant na streche (Šumař na střeše, 1998), Macbeth (1999), Svätenie jari (2005), Divotvorný hrniec (2006). Poslední rolí, kterou v DAB nastudovala, byla Dáma v čiernom v Tajovského veselohře Statky – zmätky (2007) v režii Ľubomíra Vajdičky. /Více o jejích rolích v DAB zde./

  V brýlích na jedné z besed s Jozefem Bednárikem (druhý zprava). Foto archiv

  V posledních letech se často účastnila setkání a diskusí o historii Divadla Andreja Bagara v Nitře. Spolu s kolegy oslavila též 70. výročí založení divadla a pokřtila při té příležitosti publikaci Divadlo Andreja Bagara v Nitre – 70.

  Snímky s autogramem ze začátku její kariéry a z nedávné doby. Foto archiv

  Kolegové si ji pamatují jako mimořádně srdečného, pozitivního a férového člověka, s radostí na ni vzpomínají jako na skvělou uměleckou šéfovou a jako mimořádně talentovanou a schopnou ředitelku, která v náročné době rozvíjela nitranské divadlo, jeho zahraniční partnerství a prezentaci, podporovala herecké a režijní osobnosti a významně sa postarala o to, že Divadlo Andreja Bagara dnes sídlí v jedné z najmodernějších divadelních budov na Slovensku.

  I když v padesátých letech měla nastartováno na výraznou filmovou a později televizní kariéru, před kameru se po úspěchu filmu Kapitán Dabač vracela už jen sporadicky. Soustředila se na hereckou a později i šéfovskou a ředitelskou práci v nitranském divadle. Před kamerou se občas objevila v Československé televizi v Bratislavě, například  v roce 1978 hrála učitelku v dětském seriálu Nech žije deduško, v němž hlavní úlohu ztvárnil Jozef Kroner. /Více o jejích filmových a televizních rolích zde, resp. zde./

  V roce 2014 na oslavách svých osmdesátin se syny Norbertem (vlevo) a Štefanem. Foto archiv

  V roce 2008 ji město Pezinok udělilo čestné občanství.

  Byla vdaná. Jejím mužem byl Štefan Bók, se kterým prožila šťastných čtyřicet čtyři let. Měli dva syny – Norberta a Štefana, kteří se ale na uměleckou dráhu nevydali. Kmotrem Norberta byl herec Vlado Müller. Byla trojnásobnou babičkou.

  O jejím úmrtí informovalo 18. prosince na svých stránkách DAB Nitra /zde/.

  /Pro i-DN z více zdrojů připravil a zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 20. prosince 2022

  Komentáře k článku: Zemřela Hilda Augustovičová

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,