Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Zemřela Hana Bauerová

  V roce 2020 v okně svého budějovického bytu, kam jí představitelé JD ČB přišli blahopřát k Thálii za celoživotní mistrovství. Foto archiv JD ČB

  Hana Bauerová

  5. 2. 1931 Praha – 18. 5. 2022

  Herečka, legenda činoherního souboru Jihočeského divadla v Českých Budějovicích, nositelka Ceny Thálie za celoživotní mistrovství.

  Již v útlém dětství hrála dětské role v Národním divadle, později jako posluchačka Akademie múzických umění, kde studovala herectví pod vedením Karla Högra, Vlasty Fabiánové či Jiřího Frejky. Krátce působila i v pražském Realistickém divadle. Po absolvování DAMU ji v roce 1951 angažoval Rudolf Kulhánek do činoherního souboru Jihočeského divadla. Celý svůj další profesní život spojila s touto jihočeskou scénou.

  S Miroslavem Stachem v roce 1953 při přípravách inscenace Šrámkova Léta. Foto archiv JD ČB.

  Mezi roky 1953 a 2008 zde vystoupila v téměř sto šedesáti inscenacích. Od její Stázy ve Šrámkově Létě a Máti v McDonaghově Mrzáku inishmanském se rozprostírá plejáda hrdinek lidových postav z české klasiky (Jirásek, Tyl, Hrubín), ale “přehrála” se úspěšně i do rolí shakespearovských (Viola ve Večeru tříkrálovém, paní Hošková ve Veselých paničkách windsorských, Chůva v Romeovi a Julii). Její rolí tzv. erbovní se stala titulní postava Kitty Warrenové ve Shawově hořké komedii Živnost paní Warrenové (1975).

  S Karlem Rodenem v Shawově komedii Živnost paní Warrenové (1975). Foto archiv JD ČB

  Svůj neodolatelný – a diváky obzvlášť milovaný – smysl pro jevištní humor s přesně zacílenou komickou pointou uplatňovala zejména v rolích světového veseloherního repertoáru (Pasqua v Poprasku na laguně, Sostrata v Mandragoře, Fenisa v Chytrých milenkách, Ela Delahayová z Charleovy tety, Lady Brecknellová z komedie Jak je důležitě míti Filipa či Olympie Feraillová z Brouka v hlavě).

  Lady Brecknellová v komedii  Oscara Wilda Jak je důležité míti Filipa (1988). Foto archiv JD ČB

  S nemenším úspěchem ztvárnila ovšem i dlouhou řadu tzv. “vážných”, psychologicky komplikovanějších úloh. Za všechny připomeňme její další “velkou” Chůvu, tentokrát z Anouilhovy adaptace Antigony, či Andu z Šotolovy hry Možná je na střeše kůň. Škálu velkých komediálních rolí uzavřela nezapomenutelnými kreacemi v rolích tajnůstkářské Abby Brewsterové v Kesselringových Jezinkách a bezinkách a rozkošně hubaté paní Pollingerové ve veselohře Koncert Hermanna Bahra (1991).

  Hana Bauerová se svými kolegy v HEC-u – Hereckém kabaretu. Její manžel Josef Bulík zcela vpravo. Foto archiv JD ČB

  Velkou popularitu v šedesátých a sedmdesátých letech získal mezi jihočeskými diváky i HEC (Herecký kabaret), jehož byla spiritus agens. Se svým manželem, členem činohry Josefem Bulíkem (1925 – 2012) a dalšími kolegy z HECu neúnavně rozdávali smích i v nejodlehlejších částech jihočeského regionu.

  S Ivou Hospešovou (vpravo) v operetě Mam´zelle Nitouche. Foto archiv JD ČB

  Neobvyklou, ale vítanou příležitost jí dal také hudební žánr. V průběhu let ztvárnila divadelní divu Corinu i klášterní Fortnýřku v operetě Mam´zelle Nitouche, stejně jako Mirabelu ve Straussově Cikánském baronu.

  Jako Málinka (vpravo) s Věrou Krpálkovou ve světové premiéře Hrubínovy Krásky a zvířeti na Otáčivém hledišti v Českém Krumlově (1970). Foto Bohuslava Maříková

  Vystoupila rovněž v historicky prvním televizním záznamu inscenace před Otáčivým hledištěm v Českém Krumlově (Tvrdohlavá žena, 1967) a stala se i první Málinkou ve světové premiéře Hrubínovy Krásky a zvířete (tamtéž 1970).

  S Milošem Kopeckým ve filmové pohádce Zdeňka Zelenky Čarovné dědictví (1985). Foto archiv JD ČB

  Na filmovém plátně se objevila ve Vávrově zpracování Hrubínovy hry Srpnová neděle, v televizním seriálu Největší z pierotů Ivana Baladi či v Dobrodružství kriminalistiky Antonína Moskalyka.

  Je autorkou memoárů nazvaných Před oponou za oponou Jihočeského divadla (Jihočeské divadlo 1999). V roce 2020 obdržela Cenu Thálie za celoživotní mistrovství v oboru činohra.

  O jejím úmrtí dnes informovalo Jihočeské divadlo České Budějovice. To nám také sdělilo, že veřejný pohřeb se – na přání paní Bauerové – konat nebude.

  /S využitím nekrologu a fotografií JD ČB pro i-DN připravil a zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 20. května 2022

  Komentáře k článku: Zemřela Hana Bauerová

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,