Divadelní noviny Aktuální vydání 7/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

7/2020

ročník 28
31. 3.–13. 4. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Zemřela Galina Volčeková

  Foto archiv

  Galina Borisovna Volčeková

  19. 12. 1933 Moskva, SSSR – 26. 12. 2019 Moskva, Rusko

  Ruská herečka, režisérka a pedagožka.

  Herectví vystudovala ve Škole MCHATu. V roce 1956 se stala jednou ze zakládajících členek moskevského divadla Sovremennik (Současník). Věnovala se i režii a řadu let působila jako asistentka tehdejšího vedoucího Sovremenniku Olega Jefremova.

  S Olegem Jefremovem (šedesátá léta). Foto archiv

  První úspěch jako režisérka získala inscenací hry Williama Gibsona Dva na houpačce a později zejména režií dramatizace Gončarovovy Obyčejné historie (1966), kterou jsme měli možnost zhlédnout i u nás. Postavu mladého muže, který má plnou hlavu ideálů, ale ve střetu s praktickým životem je ztrácí, přesvědčivě ztvárnil Oleg Tabakov, tehdejší člen Sovremenniku a po odchodu Olega Jefremova do MCHATu jeho umělecký ředitel.

  Sedmdesátá léta. Foto Jurij Rost

  Volčeková od roku 1972 vykonávala funkci hlavní režisérky Sovremenniku. Zajímala se o současné autory, režírovala např. Ešelon Michaila Roščina nebo jeho drama Konejte dobré skutky, dále Výstup na Fudžijamu Čingize Ajtmatova a Kaltaje Muchamedžanova nebo Ajtmatovovo Popraviště. Z ruské klasiky zaujala Čechovovým Višňovým sadem a také Třemi sestrami. Své herce vedla v intencích mchatovské školy k psychologismu, ale používala i techniku filmových střihů a montáže.

  Před divadlem Sovremennik. Foto archiv

  Jako herečka vynikla v roli Hejtmanky v Gogolově Revizorovi (1983 ) nebo jako Marta v Albeeho Kdo se bojí Virginie Wolfové (1985). Její předností byl rovněž organizační talent a přímá, kamarádská povaha.

  Na jevišti Sovremenniku (jedna z jejích posledních fotografií). Foto Jurij Rost

  Patřila ke generaci, která usilovala o modernizaci ruského divadelnictví a o otevření dveří tehdejšího Sovětského dvazu do divadelní Evropy.


  Komentáře k článku: Zemřela Galina Volčeková

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,