Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Zprávy

    Zemřela Eva Kröschlová

    V pořadu České televize Ještě jsem tady (2002). Foto archiv ČT

    Eva Kröschlová (roz. Schürerová) 

    13. 12. 1926 Praha – 10. 7. 2019, Praha

    Tanečnice, režisérka, pedagožka, choreografka a teoretička, zakladatelka Společnosti pro starou hudbu a Mezinárodní letní školy staré hudby ve Valticích.

    Tanec dostala doslova do vínku, díky své matce Jarmile Kröschlové, výrazné představitelce meziválečného moderního výrazového tance a po válce profesorce DAMU. Otcem Evy Kröschlové byl Němec, docent dějin umění na univerzitě v Halle, doktor Oskar Schürer. Právě její původ jí v poválečné době neusnadnil cestu prosadit se v oboru, i když už od roku 1939 vystupovala jako platná členka souboru své matky a v letech 1947-49 v něm působila jako pedagog. A tak se rozhodla  výrazněji zaměřit na lidové a historické tance. Těmto oborům se pak věnovala po celý život.

    Od roku 1952 dostala možnost vyučovat pohybové disciplíny na pražské DAMU, kde působila až do pozdního věku.  Sama byla nejvíce hrdá na to, že na DAMU zavedla výuku rytmiky vycházející z tzv. Schulwerku Carla Orffa, a na základě studia původních pramenů založila výuku historických tanců. Legendární byly originálně pojaté Staročeské vánoční hry v poetické vinárně Viola, které připravovala několik desetiletí se svými studenty herectví. Jejím výcvikem na DAMU, ale i v rozmanitých kursech prošli prakticky všichni studenti herectví poválečných generací.

    Odborných knih zabývajících se tancem a pohybem vydala během let více než deset – mj. Polka (1961), Tance osmi století (1963), Pohybové etudy (spolu s V. Urbánkovou a L. Vaškem, 1963), Hudební výchova pohybem (1969), Kontratance různých končin (1979), Dobové tance 16.–19. století (1981), Jevištní pohyb (1988), Psychosomatická příprava herce (1998). Její odborná publikace Jevištní pohyb se stala nezbytnou součástí teoretické přípravy studentů. Pravidelně přispívala do novin a časopisů. Svědectví o svém životě podala v osmidílném seriálu Divadelních novin Sbližování těla s duší aneb Za osvobozeným tancem, který vycházel na jaře 2014. Vzpomínkové pořady s ní připravily i Česká televize a Český rozhlas.

    V padesátých letech, kdy začala vyučovat na DAMU. Foto archiv

    Jako taneční pedagog se prosadila i mezinárodně. Odborné kursy vedla nejen v Čechách, ale i v zahraničí, například v Antverpách, Göteborgu, Oslu či Budapešti. Pro Mezinárodní radu tradiční hudby vypracovala metodiku strukturální analýzy lidových tanců. Za svou tvorbu byla mnohokrát oceněna. Na Světovém festivalu studentstva a mládeže (SFSM) v Praze získala roku 1950 první cenu a spolu s Karlem Bednářem na SFSM ve Varšavě roku 1955 cenu druhou. Od roku 1996 byla čestnou členkou vídeňské Společnosti Rosalie Chladek, v roce 2006 získala poctu festivalu …přístí vlna/next wave… Živoucí poklad a v roce 2014 obdržela Cenu Thálie – Zvláštní cenu Kolegia.

    Pozoruhodná byla rovněž její práce choreografická a režijní. Měla na kontě vice než šedesát originálních projektů. Od šedesátých let spolupracovala s řadou tanečních i hudebních souborů jako Schola cantorum, v Divadle hudby, s Novými pěvci madrigalů, Souborem slovanských tanců, s Černým divadlem Jiřího Srnce, s Otomarem Krejčou v Divadle za branou, později souborem La Fiamma a dalšími. Od roku 1985 učila historické tance na Letní škole staré hudby v Kroměříži a ve Valticích. V letech 1995 až 2000 pracovala se skupinou renesančních tanců La Fiamma, jež měla pravidelné programy ve Valdštejnské zahradě. V roce 2000 založila taneční soubor Chorea Historica, který pravidelně vystupoval v pražském letohrádku Hvězda.

    • Autor:
    • Publikováno: 12. července 2019

    Komentáře k článku: Zemřela Eva Kröschlová

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,