Divadelní noviny Aktuální vydání 12/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

12/2024

ročník 33
11. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zahraničí Zprávy

  Zemřela Eva Krížiková

  Foto archiv

  Eva Krížiková (provdaná Zvaríková)

  15. 7. 1934 Račišdorf (Rača, dnes součást Bratislavy), ČSR – 31. 3. 2020 Malacky, Slovensko

  Slovenská herečka, dlouholetá členka Slovenského národného divadla (SND). Čeští diváci ji znali především z pondělních bratislavských televizních inscenací vysílaných pravidelně ve federální televizi.

  S Elo Romančíkem (Alastair)  jako Patricia Smithová v inscenaci hry G. B. Shawa Milionářka (SND, 1961). Foto Gejza Podhorský

  Vystudovala herectví na Státní konzervatoři ve třídě profesora Jozefa Budského. Rok působila v Armádním divadle v Martině (1953–1954), následně přešla do Slovenského národního divadla (od r. 1954), kde poté působila déle než šest desetiletí jako členka činoherního souboru. Účinkovala v mnoha divadelních a televizních inscenacích, zábavných a publicistických pořadech a ve filmech. V sedmdesátých letech vystupovala s dvojicí Milan Lasica a Július Satinský. Po listopadu 1989 hrála několik let společně s hercem Bronislavem Poloczkem v pražském Národním divadle v inscenaci O pejskovi a mačičke.

  Na televizní obrazovce se objevovala od počátků televizního vysílání na Slovensku. Byla populární herečkou televizních Bakalářů a pořadu Vtipnější vyhrává. Svůj komediální talent uplatnila v televizní soutěži Vtipnější vyhrává, kterou v sedmdesátých a osmdesátých letech celostátně vysílalo bratislavské studio Československé televize.

  Hrála ve filmech Kapitán Dabač (1959), V piatok trinásteho, Statočný zlodej, Predčasné leto nebo v televizním přepisu románu Františka Hečka Červené víno (1976). Její hlas je spojován i s filmem Juraje Jakubiska Perinbaba, kde nadabovala italskou herečku Guliettu Masinovou. Hrála rovněž v českých filmech Kouzelníkův návrat (1984) režiséra Antonína Kachlíka nebo V erbu lvice (1994) režiséra Ludvíka Ráži.

  Se Soňou Valentovou v inscenaci hry Aleksandra Vampilova Jarabica (SND, 1974). Foto SITA

  Účinkovala v řadě zábavných rozhlasových pořadů. Pravidelně účinkovala v silvestrovských estrádách Československého rozhlasu, ztvárnila hlavní postavu v původním rozhlasovém seriálu Králikovci (1994–2013).

  V květnu 2010 převzala v Trenčianských Teplicích Cenu Karla Čapka každoročně v tomto lázeňském městečku udělovanou za podporu slovensko-české vzájemnosti a propagaci díla Karla Čapka.

  Byla manželkou herce Františka Zvaríka a sestřenicí Milana Lasici. Měla dceru Barboru (55 let) a jednu vnučku. Podle slovenských médií zemřela v nemocnici v Malackách. Zprávu potvrdila mluvčí Slovenského národního divadla.

  Před SND v Bratislavě v roce 2006. Foto Martin Črep

  Pre celé generácie vďačných divákov patrila k dámam slovenského umenia – divadelného, filmového i televízneho. Na doskách našej prvej scény vytvorila za šesť desiatok rokov vyše 120 postáv. S príchodom Evy Krížikovej prichádzala na javisko radosť zo života, oplývala darom humoru a človečinou; svojím hereckým majstrovstvom a bravúrou stvárnila postavy nielen komediálne, tragikomické, ale i postavy tragické, píše se v oficiálnímvyhlášení SND.

  • Autor:
  • Publikováno: 1. dubna 2020

  Komentáře k článku: Zemřela Eva Krížiková

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,