Divadelní noviny Aktuální vydání 15/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

15/2023

ročník 32
19. 9. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zahraničí Zprávy

  Zemřela Eva Kristínová

  V roce 2014. Foto archiv

  Eva Kristínová

  5. 8. 1928 Trenčín (Československo) – 14. 6. 2020 Bratislava (Slovensko)

  Slovenská herečka, dlouholetá členka činohry Slovenského národného divadla.

  Vpravo vzadu s rodiči a sourozenci (1946). Foto archiv

  Její mládí bylo poznamenané tvrdým osudom jejího otce, generála Jozefa Martina Kristína, v první světové válce čs. legionáře ve Francii. 18. května 1940 byl německým vojenským soudem odsouzen na smrt, když jako velitel vojenského okruhu v Trenčíne odmítl v březnu 1939 vydat Němcům vojenské sklady. Proti tomu se jako důstojník slovenské armády odvolal a smíšený slovensko-německý soud ho poté odsoudil na doživotí. Po válce byl rehabilitován a v roce 1946 povýšen na brigádního generála, ale po roce 1948 byl degradován a propuštěn z armády, protože odmítl vstoupit do Komunistické strany Československa.

  V roce 1955. Foto V. Přibyl

  Eva Kristínová se za války přidala k SNP, kde sloužila jako spojka. V roce 1950 absolvovala Odborný divadelný kurz v Bratislave. Po ukončení studia nastoupila do Slovenského národného divadla, jehož členkou pak byla téměř čtyřicet let, po celou svou uměleckou kariéru.

   

  V SND vytvořila na osmdesát rolí, například Lady Macbeth, Gertrudu v Hamletovi či matku Kuráž v představení Brechtovy hry Matka Kuráž a její děti. Spolupracovala i s rozhlasem, televizí a filmem, a to nejen jako herečky, ale i jako recitátorka poezie. Její repertoár poezie byl velmi široký, specializovala se na P. O. Hviezdoslava, velkou část jehož díla zanala zpaměti. Věnovala se i šansonu.

  V titulní roli Slowackého Balladyny (režie Mikuláš Huba, SND 1960) Foto M. Slosiarová

  Čeští diváci ji mohli vidět v řadě inscenací ze slavných televizních pondělků. Z filmové tvorby patří mezi nejznámější její role ve filmech Rysavá jalovica, Rok na dědině a Bačova žena. Před kamerami stála naposledy v roce 1992, kdy si zahrála v televizním filmu Pavilon číslo 6.

  Perfekt, 2008

  K jejím osmdesátým připravil Ján Čomaj její paměti, které vyšly pod názvem Spomienky herečky (nakl. Perfekt, 2008).

  Foto archiv

  Byla nositelkou Řádu SNP II. stupně, Československé medaile Za odvahu a Československé vojenské medaile Za zásluhy. Byla vyznamenaná Cenou města Bratislavy a zasloužilou umělkyní. V roce 2008 jí slovenský prezident Ivan Gašparovič udělil státní vyznamenání Řád Ľudovíta Štúra I. třídy za mimořádné zásluhy v oblasti rozvoje slovenského divadelního umění a kultury.

  Zemřela v domově seniorů.

  /Pro i-DN zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 15. června 2020

  Komentáře k článku: Zemřela Eva Kristínová

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,