Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2019

ročník 28
25. 6.–2. 9. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Zemřela Eva Jiroušková

  Repro Blesk

  Repro Blesk

   Eva Jiroušková

  2. 5. 1931 Praha – 8. 1. 2015 Praha

  Herečka a dabérka. Od dětství se aktivně věnovala tanci. Absolvovala dramatické oddělení na konzervatoři, následně studovala herectví na DAMU. Její první divadelní angažmá v Divadle J. Průchy v Kladně trvalo dvacet let (1951-1971). Ztvárnila zde celou řadu zásadních dívčích a ženských postav domácího i světového repertoáru (Maryša, Romeo a Julie, Hamlet, RUR atd.). V roce 1971 odešla do pražského Divadla E. F. Buriana, kde působila až do jeho zániku na začátku devadesátých let (dnes je zde Divadlo Archa). Její všestranné herecké umění vyniklo například v postavách Ofélie (Hamlet, 1964), Jany z Arku (G. B. Shaw: Svatá Jana, 1968) nebo Kasandry (E. Vilanová: Pénelopa, 1988). Naposledy – od roku 2002 – vystupovala v Divadle Radka Brzobohatého v roli Edny v inscenaci režiséra Ľubomíra Vajdičky hry Paula Vogela Nejstarší řemeslo.

  S Iljou Prachařem v seriálu Evžena Sokolovského Nejmladší z rodu Hamrů (1971). FOTO archiv ČT

  S Iljou Prachařem v seriálu Evžena Sokolovského Nejmladší z rodu Hamrů (1975). FOTO archiv ČT

  Vystupovala i v menších rolích ve filmech Císařův Pekař – Pekařův Císař, Král Šumavy, Hodíme se k sobě, miláčku?, Za trnkovým keřem nebo Kachyňových snímcích Kráva a Fany. Objevila se také v řadě televizních seriálů, naposledy v roce 2009 v seriálu Vyprávěj.

  Nedílnou součástí její práce bylo také působení v rozhlase a dabingu. Namluvila například Monicu Vittiovou, uplatnila se ale také v animovaných filmech. Byla dvakrát vdaná, koncem 50. let je v titulcích k filmům uváděna pod jménem svého druhého manžela jako Eva Rokosová nebo Eva Jiroušková-Rokosová.

  V roce 2002 v Divadle Radka Brzobohatého. FOTO archiv

  V roce 2002 v Divadle Radka Brzobohatého. FOTO archiv

  V roce 2009 získala Cenu Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu.

  Zemřela po dlouhé těžké nemoci

  • Autor:
  • Publikováno: 12. ledna 2015

  Komentáře k článku: Zemřela Eva Jiroušková

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,