Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zahraničí Zprávy

  Zemřela Astrud Gilberto

  19. srpna 1964 v zákulisí newyorského klubu Birdland, v den, kdy natočila živé album se saxofonistou Stanem Getzem a jeho kvartetem Getz Au Go Go. Foto Popsie Randolph / Michael Ochs

  Astrud Gilberto

  30. 3. 1940 Salvador, Bahia, Brazílie – 5. 6. 2023 Philadelphia, Pennsylvania, USA

  Brazilská zpěvačka latinskoamerických tanečních stylů bossa nova a samba a také jazzu a popu. Jejím největším světovým hitem byla v roce 1963 anglicky nazpívaná píseň Dívka z Ipanemy (Garota de Ipanema / The Girl from Ipanema), kterou u nás v roce 1968 s textem Jiřího Grossmanna ve svém Recitalu 68 zpívala Eva Olmerová /zde/.

  Vlastním jménem Astrud Evangelina Weinert byla nejmladší ze tří sester. Matka byla Brazilka, otec pocházel z Německa. V roce 1947 se přestěhovali do Rio de Janeira. Matka byla učitelka a amatérsky zpívala, otec vyučoval cizí jazyky a literaturu a v soukromí maloval. Všechny sestry v mládí hrály na klavír, nejstarší Iduna i prostřední Edda zdědily nadání pro malování a výtvarnictví, kterým se později amatérsky věnovaly.

  V době dospívání patřila ke skupině mladých lidí, do které náleželi i pozdější populární brazilští zpěváci, hudebníci a skladatelé Tom Jobim, Nara Leão, Carlos Lyra, Oscar Castro-Neves, Roberto Menescal a Ronaldo Bôscoli. Tam ji byl představen i budoucí manžel João Gilberto, o devět let starší kytarista a zpěvák, představitel populárního hudebního žánru bossa nova.

  Stan Getz (vlevo) a Astrud Gilberto ve filmu Get Yourself A College Girl (r. Sidney Miller, 1964). Foto Michael Ocha

  V roce 1959 se za něj provdala, další rok se jím narodil syn Marcelo Gilberto a roku 1963 se rodina přestěhovala do Spojených států, kde v té době mezi jazzovými hudebníky vrcholilo okouzlení bossa novou a novými rytmy Ameriky a Afriky. V roce 1963 – 18. března –  její manžel João Gilberto, všestranný hudebník Tom Jobim a americký jazzový saxofonista Stan Getz nahrávali společné LP album Getz/Gilberto. Astrud Gilberto dostala zcela náhodně příležitost zazpívat ve skladbě The Girl from Ipanema druhý refrén písně v angličtině, zatímco zbytek byl zpíván v portugalštině. Píseň vznikla v roce 1962, a to v původní portugalské verzi Garota de Ipanema autora Antonia Carlose Jobima a textaře Viníciuse de Moraese. Mnoho posluchačů ji ale objevilo až o dva roky později právě na albu Getz/Gilberto. Píseň se stala hitem a byla rychle vydána SP deska obsahující zkrácenou verzi této písně pouze s anglickým textem v překladu Normana Gimbela v jejím podání. Dodnes legendární a slavný je úvodní verš: Tall and tanned and young and lovely, / The girl from Ipanema goes walking. / And when she passes, each one she passes goes, ‘ahhh’… LP desce Getz/Gilberto byly v roce 1964 uděleny čtyři ceny Grammy včetně nejlepší písně roku skladbě The Girl from Ipanema. Tak byla odstartována hvězdná, téměř čtyřicetiletá hudební kariéra Astrud Gilberto. /Více zde./

  Londýn 14. května 1965. Foto archiv

  Začala účinkovat s kvartetem Stana Getze, cestovala s ním přes půlroku po Spojených státech i Evropě, kde zpívala bossa novu a jazzové standardy. Mezitím se v roce 1964 rozvedla a João Gilberto se vrátil do Brazílie. Astrud Gilberto již zůstala trvale ve Spojených státech i s jejich synem.

  Její první sólové album The Astrud Gilberto Album (1965) bylo okamžitě bestsellerem a bylo navrženo na album roku. Další její alba vycházela v pravidelných ročních intervalech. Během kariéry vydala celkem šestnáct alb. /Její diskografie zde./

  Sedmdesátá léta. Foto archiv

  V roce 1965 při vystoupení na koncertě v São Paulo nebyla brazilským publikem dobře přijata a následná kritika v tisku byla tak nepříznivá, že se rozhodla již nikdy v rodné Brazílii nevystoupit. Tento slib dodržela.

  V roce 1966 nahrála s orchestrem Gila Evanse album Look to the Rainbow a v roce 1967 se skladatelem Quincy Jonesem nazpívala soundtrack k špionážnímu filmu Sydneyho Lumeta Deadly Affair. Hrála a zpívala také ve filmu Sidneyho Millera Get Yourself a College Girl a v televizním krimidramatu Dona Siegela The Hanged Man (oba 1964) /více zde/.

  Od roku 1970 se začala prosazovat jako skladatelka. Její písně se objevovaly na jejích albech Astrud Gilberto Now a That Girl From Ipanema, na kterém s ní zpíval píseň Far Away její dlouholetý idol, americký trumpetista a zpěvák Chet Baker. Na počátku osmdesátých let založila vlastní sextet, ve kterém hrál i její syn, basista Marcelo Gilberto. Koncertovali takřka po celém světě včetně Japonska. Její skladba Live Today byla v roce 1976 oceněna na Tokijském hudebním festivalu. Album Astrud Gilberto Plus James Last Orchestra bylo posluchači i kritikou přijato obzvláště dobře. Roku 1990 společně se svými syny Marcelem Gilbertem a Gregorym Lasorsem z druhého manželství založila hudební vydavatelství Gregmar Productions Inc.

  V roce 1972. Foto archiv

  Na jazzovém festivalu v Haagu 16. července 1982. Foto archiv

  V roce 1995 vystupovala v House of Blues v Los Angeles a v Jazz Café v Londýně. Roku 1996 nazpívala s britským zpěvákem Georgem Michaelem pro LP Red Hot & Rio duet bossa novy Desafinado, skladbu J. C. Jobima z roku 1959 a ve své době podobně populární jako Girl From Ipanema. Duet byl o čtyři roky později zařazen i na album Best of George Michael. V roce 1996 nazpívala spolu francouzským zpěvákem Etiennem Dahosem svou skladbu Les bords de Seine, která vyšla na jeho albu Eden.

  V roce 1988 na koncertě v Amsterdamu. Foto Frans Schellekens

  V říjnu 1997 vydala v Japonsku studiové album Temperance, na které jsou, až na jeden americký standard, její vlastní písně. Aktivně vystupovala až do roku 2001, kdy v jednašedesáti letech zakončila svou pěveckou dráhu. V roce 2002 ještě vydala své poslední album Jungle, na kterém je deset jejích nových skladeb. V témže roce byla zařazena do Dvorany slávy latinskoamerické hudby International Latin Music Hall of Fame.

  V posledních letech žila v ústraní, stýkala se s rodinou a nerada dávala interview. Věnovala se malířství a umělecké grafice, podporovala ochranu zvířat.

  O jejím úmrtí v úterý informoval britský deník The Guardian s odkazem na jejího spolupracovníka Paula Ricciho /zde/.

  /Pro i-DN z více zdrojů připravil a zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 10. června 2023

  Komentáře k článku: Zemřela Astrud Gilberto

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,