Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza

  Zemřela Antonie Hegerlíková

  V roce 2005 získala Cenu Thálie za celoživotní mistrovství. FOTO archiv

  Antonie Hegerlíková

  27. 11. 1923 Bratislava – 11. 12. 2012 Praha

  Herečka a divadelní pedagožka, v letech 1946-2004 členka hereckého souboru Divadla na Vinohradech v Praze.

  Narodila se v prvorepublikové Bratislavě do rodiny české služebné a původem německého vojenského štábního důstojníka. Měla sestru Annu starší o dva roky. Celé dětství a dospívání prožila její rodina na západním Slovensku, převážně v Žilině. Ještě před druhou světovou válkou se odstěhovali do Čech. Sestra Anna zvolila dráhu lékařky, mladší Antonie chtěla být profesorkou či baletkou. Studovala výrazový tanec, v roce 1943 absolvovala hudební a hereckou konzervatoř. Už za studií hostovala coby pěvkyně i herečka na prknech D46 u E. F. Buriana a v několika menších rolích v Národním divadle. Své první profesionální angažmá – nejprve pod smlouvou pěveckou, posléze několik měsíců hereckou – získala v pražském Divadélku ve Smetanově muzeu.

  S Danou Medřickou. FOTO archiv

  V roce 1946 dostala nabídku angažmá v Divadle na Vinohradech, které se jí stalo celoživotním působištěm. Téhož roku zaujala rolí Lady Macbeth. Její krása a dramatičnost projevu byla kritiky mimořádně ceněna a mladá herečka měla výrazně nakročeno k výrazné herecké dráze. V Divadle na Vinohradech, ve filmu a později především v televizi ztvárnila obrovskou řadu postav. Od padesátých let sklízela i oficiální ocenění – je laureátkou Státní ceny (1958) a v roce 1966 obdržela titul zasloužilá umělkyně. Největší divácký úspěch přišel ale až v roce 1971, kdy po boku Jana Pivce ztvárnila maminku F. L. Věka ve stejnojmenném televizním seriálu Františka Filipa. Přesto její hlavní zájem patřil po celý život divadlu. Na Vinohradech ztvárnila na 150 rolí, většinou energických a panovačných žen v domácím i světovém repertoáru (Macbeth, Strýček Váňa, Elektra, Nora, Návštěva staré dámy, Naši furianti, Maryša, Nepřirozená zvířata). Hrála v téměř třech desítkách filmů a třech stovkách televizních inscenací. Řadu úloh dostala v dabingu.

  V roce 2010 a s Janem Bösserem (malý F. L. Věk) a Jaroslavem Marvanem (páter František Havránek) v seriálu F. L. Věk (1970). FOTO archiv

  V roce 1999 byla nominována na cenu Thálie za roli v Albeeho inscenaci hry Tři velké ženy. Ocenění získala ale až v roce 2005, kdy převzala Thálii za celoživotní činoherní mistrovství. Bilanční profil jejího osobního i uměleckého života natočil v roce 2009 Vladimír Drha pro cyklus České televize Neobyčejné příběhy. Nadace Život umělce jí v roce 1993 udělila cenu Senior Prix, v roce 2008 získala Cenu Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu. Dokud jí síly stačily vyučovala herectví na Vyšší odborné škole herecké v Praze.

  V letech 1946-1948 byla ženou režiséra Antonína Dvořáka, s nímž měla dceru Antonii. Druhým mužem se stal až v roce 2.000 Karel Fridrich, bývalý muž herečky a přítelkyně Marie Mottlové (1917-1984), s nímž strávila osm posledních let jeho života (zemřel 2001). Poslední roky žila u své dcery a jejího muže.

  /z více zdrojů pro i-DN zpracoval hul/

  Poslední rozloučení se uskuteční v pondělí 17. prosince od 15:00 hodin ve Velké obřadní síni strašnického krematoria v Praze.

  • Autor:
  • Publikováno: 11. prosince 2012

  Komentáře k článku: Zemřela Antonie Hegerlíková

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,