Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Zemřel Zdeněk Světlík

  Foto archiv SBB

  Zdeněk Světlík

  3. 5. 1932 Cheb – 22. 10. 2021 Bezděkovec

  Významný plzeňský výtvarník, malíř, grafik, ilustrátor, autor aradekorů a výstavních projektů. Byl hlavním výtvarníkem Ex Plzeň, designer expozic koncernu Škoda, autor loga Nadace 700 let města Plzně, tvůrce divadelních plakátů a programů k inscenacím DJKT Plzeň.

  Jeden z autorových aradekorů. Repro archiv

  Narodil se a vyrůstal v Chebu. Do učení šel v Nejdku, kde byl podnik na zpracování vlny. Poté absolvoval Odbornou školu textilní v Aši (1949) a Vyšší školu uměleckého průmyslu v Brně (textil – užitá grafika, 1953). Pracoval v ateliéru textilní tvorby v Bratislavě. Od roku 1956 působil v Plzni jako grafik. Zaměřoval se na typografickou a výstavnickou tvorbu. Od roku 1967 přešel do svobodného povolání. Spolupracoval s Divadlem J. K.Tyla v Plzni, pro které graficky připravil sedmdesát pět divadelních programů, často doprovázených plakáty.

  Vedle toho vytvořil řadu domovních znamení, návrhy tapiserií a aradekorů a ilustroval časopis vydávaný Klubem kultury Syndikátu novinářů ČR. Spolupracoval na výtvarném řešení Ex Plzeň nebo připravoval expozice Škoda Plzeň pro Mezinárodní strojírenský veletrh Brno. Jeho další výstavnické realizace byly k vidění třeba i na veletrzích v Berlíně nebo Cannes.

  Na jaře 2017 mu DJKT PLzeň připravilo ve foyer Nové scény výstavu k jeho 85. narozeninám (zde). Foto archiv DJKT

  Autorovy plakáty pro DJKT Plzeň vystavené ve foyeru Nové scény v roce 2017. Foto archiv DJKT

  Byl členem Unie výtvarných umělců Plzeň, Sdružení Bienále Brno (zde), regionálního Střediska Design centra v Plzni. Za svoji tvorbu získal v soutěžích několik prvních cen. Za plakát Tylova Plzeň, Plakát 100 let Škoda Plzeň, Skupova Plzeň, za logo Nadace 700 let města Plzně, značku Západočeská univerzita a spolu se synem Jiřím za Orientační systém městského historického centra Českého Krumlova. Jeho práce byla vybrána pro expozici 100 nejlepších plakátů světa v Paříži.

  Kromě samostatných výtvarných výstav se zúčastnil bezpočtu společných v České republice, na Slovensku, v Polsku, Rusku, Irsku, Finsku, Bulharsku, Kalifornii. Jeho tvorba je ve sbírkách Muzea plakátu ve Varšavě, v Moravské galerii v Brně či v Galerii výtvarného umění v Chebu. Byl zastoupen na mnoha výstavách doma i v zahraničí, které se věnovaly plakátové tvorbě, vystavoval i samostatně.

  V roce 2017 byl magistrátem Města Plzně zařazen mezi významné osobnosti Plzně.

  V roce 2017. Foto archiv

  Byl ženatý. Měl manželku Jaroslavu, dceru Yvettu a syny Jiřího a Michala, kteří jsou také výtvarníci.

  O jeho úmrtí informovalo na svých webových stránkách DJKT Plzeň (zde).

  Poslední rozloučení se koná ve čtvrtek 4. listopadu ve 12:30 hodin v obřadní síni plzeňského krematoria.

  /Pro i-DN z více zdrojů zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 30. října 2021

  Komentáře k článku: Zemřel Zdeněk Světlík

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,