Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Zemřel Zdeněk Srstka

  Foto Herminapress

  Zdeněk Srstka

  26. 9. 1935 Praha – 29. 7. 2019 Praha

  Herec, kaskadér a televizní moderátor, dlouholetý aktivní sportovec – vzpěrač, boxer a zápasník. Pomáhal u nás vytvořit první profesionální kaskadérské skupiny.

  Původně se vyučil elektromechanikem, ale věnoval se hlavně sportu – boxu, zápasu řeckořímskému a vzpírání.

  Se vzpěrači Otou Tučkjou a Václavem Popilkou, padesátá léta. Foto Vzpírání.cz

  V letech 1957, 1959, 1960 a 1961 se stal mistrem Československa ve vzpírání. V roce 1957 vybojoval bronzovou medaili na mistrovství Evropy v Katovicích v hmotnostní kategorii do 90 kg za 382.5 kg (120, 110, 152.5), v roce 1960 startoval na letních olympijských hrách v Římě, kde ve stejné hmotnostní kategorii za výkon 405 kg (122,5, 127,5, 155) obsadil 9. místo z dvaceti startujících.

  Reprezentant (třetí zprava, konec 50. let). Foto Vzpírání.cz

  Reprezentoval v letech 1956 – 1962. Startoval v hmotnostní kategorii do 90 kg v oddílech Spartak Praha Stalingrad (dnešní Bohemians Praha) a Dukle Plzeň. Začínal s boxem, později přešel ke vzpírání. Nejlepší výkony 417,5 kg (125, 131, 163) z let 1962 – 1963. Na ME startoval 5x s nejlepším umístěním v již zmiňovaném roce 1957 v Katovicích. Na MS startoval dvakrát,  na OH jednou. V roce 2010 byl přijat do Síně slávy Českého svazu vzpírání. V 69 letech se stal mistrem Evropy v bench pressu v kategorii Masters. Věnoval se rovněž řecko-římskému zápasu, v němž zápasil na reprezentační úrovni.

  V roce 1957. Foto Vzpírání.cz

  Přes sport se dostal ke kaskadérství. Účinkoval v řadě filmů právě jako kaskadér, případně v malých rolích komediálního charakteru, případně rváčů a tvrďáků (Parta hic, Adéla ještě nevečeřela, Ať žijí duchové!, Volání rodu, Kulový blesk, Rozpuštěný a vypuštěný – z  něj je známý „hláškou“ Kachny… kachny… kachny…, ale i Slavnosti sněženek, Na kolejích čeká vrah, Tajemství Ocelového města, Smrt stopařek, Božská Ema, dokonce Amadeus a mnoho dalších). Ve filmu začínal v roce 1962 ve snímku Tarzanova smrt. Jeho herecké začátky byly ale spojeny, tak jako u mnoha dalších českých kaskadérů, především s parodickou komedií režiséra Oldřicha Lipského a scenáristy Jiřího Brdečky Limonádový Joe aneb Koňská opera (1964).

  Jeho zřejmě nejslavnější rolí byla postava studenta večerní průmyslovky Mužíka ve filmu Marečku, podejte mi pero!, v níž pronesl proslulý výrok Hliník se odstěhoval do Humpolce. Naposledy se objevil ve snímích Kameňák 4 a Tajemství pouze služební.

  Vystupoval v mnoha televizních seriálech, například Záhada hlavolamu, Pan Tau, 30 případů majora Zemana, Létající Čestmír, Sanitka, Zlá krev, Panoptikum Města pražského, Dobrodružství kriminalistiky, Četnické humoresky, O zvířatech a lidech, Sanitka 2 či Doktoři z Počátků.. Známý byl ze zábavného televizního seriálu Možná přijde i kouzelník z osmdesátých let minulého století nebo – v poslední době – z televizního pořadu o opuštěných zvířatech Chcete mě?, kde působil dvacet čtyři let až do začátku tohoto roku a pomohl najít domov stovkám opuštěných psů a koček.

  Přestože má na kontě přes 50 filmů a ještě mnohem více televizních inscenací a seriálů, bylo herectví a kaskaderství pro Srstku spíše vedlejším úvazkem. Dlouhých třiatřicet let totiž pracoval jako vedoucí správce na kolejích ČVUT na Strahově, kde také několik let provozoval restauraci U kaskadéra.

  Se svou druhou ženou Alenou. Foto archiv

  Byl dvakrát ženatý. Poprvé se oženil v padesátých letech. Z tohoto manželství pochází syn Jiří Srstka, který byl v letech 1993–2001 ředitelem Národního divadla, je ředitelem agentury Dilia a pedagogem DAMU. Podruhé se oženil po téměř třicetiletém vztahu v roce 2008 s o čtrnáct let mladší přítelkyní Alenou. Ta mu byla do posledních chvil velkou oporou.

  Jeho zdravotní stav byl už delší čas špatný, od února nevycházel z domu. Zprávu o jeho úmrtí oznámil dnes po poledni jeho syn Jiří Srstka s tím, že pohřeb se uskuteční jen v rodinném kruhu. Poslední přání se mají plnit beze zbytku. Proto s ohledem na přání zesnulého se nebude konat žádné veřejné rozloučení. Po zpopelnění budou jeho ostatky uloženy do rodinné hrobky, uvedli v prohlášení Srstkova manželka Alena a syn Jiří. Manželka Alena s rodinou a syn Jiří Srstka s rodinou děkují všem, kdo si na tohoto laskavého a humorem oplývajícího člověka vzpomenou. Rodina tímto děkuje všem za respektování soukromí v této pro ně tak těžké chvíli a děkuje též za projevené projevy soustrasti, dodali.

  /Pro i-DN z více zdrojů připravil a zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 29. července 2019

  Komentáře k článku: Zemřel Zdeněk Srstka

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,