Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2020

ročník 28
18. 2.–2. 3. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Zemřel Zdeněk Rotrekl

  20. října 2009 v Praze při udílení Cen ministerstva kultury. ČR. FOTO JOSEF VOSTÁREK

  20. října 2009 v Praze při udílení Cen ministerstva kultury. ČR. FOTO JOSEF VOSTÁREK

  Zdeněk Rotrekl

  1. října 1920 Brno – 9. června 2013 Brno

  Významný český básník, spisovatel, esejista, kritik, publicista, literární historik a autor rozhlasových a televizních scénářů. Strávil třináct let v komunistickém vězení a čtyřicet let nemohl veřejně publikovat. Po druhé světové válce začal studovat historii, dějiny umění a sanskrt na brněnské filozofické fakultě. Jeho osud však změnili komunisté. Po únoru 1948 člena Svazu vysokoškolského studentstva vyloučili ze studií a brzy na to ho uvěznili. V roce 1949 ho ve vykonstruovaném procesu odsoudili k trestu smrti. Totalitní režim ho chtěl nejdříve popravit jako člena „protistátního spiknutí“. Naštěstí mu byl trest prezidentskou amnestií změněn na doživotí. Přesto musel přežít řadu let v nejstrašnějších podmínkách jako politický vězeň. Těžil například uranovou rudu v Bytízu u Příbrami. Z vězení se dostal až v roce 1962.

  Když ho konečně z kriminálu pustili, nemohl zprvu dostudovat ani dělat žádnou lepší práci. Roznášel jsem po Brně petrolejové lampičky, kterými se osvětlovaly stavební výkopy. Až v roce 1970 jsem dostal invalidní důchod, líčil svůj návrat na svobodu. Roku 1963 se oženil a v roce 1964 se mu narodil jediný syn. V době politického uvolnění na konci 60. let dokončil vysokou školu a pracoval jako redaktor časopisu Obroda. V době pražského jara také jako jeden z prvních založil klub poúnorových politických vězňů K 231.

    s Václavem Havlem na "plavbě disidentů" na parníku Visla, květen 1988. FOTO archiv

  S Václavem Havlem při „plavbě disidentů“ na parníku Visla, květen 1988. FOTO archiv

  Režim ho jako otevřeně katolického tvůrce a odpůrce normalizační totality pronásledoval až do roku 1989. Přirozeně se tak přidal k brněnským disidentům. Se dvěma chartisty, Milanem Uhdem a Janem Trefulkou, jsem se od roku 1977 pravidelně každé úterý setkával v jejich dvojdomku v tehdejší Jiráskově čtvrti, vzpomínal. Říkal jsem si, že je mou povinností nenechat je ve štychu. Velice jsme se spřátelili,“ dodával. Působil tehdy také jako redaktor v „podzemním“ družstvu Logos disidenta Josefa Adámka. Tam vycházely i jeho básně. Spolupracoval se samizdatovými Lidovými novinami, Originálním videožurnálem a se samizdatovým časopisem Obsah. Roku 1988 začal s technickou pomocí aktivisty Karla Courala vydávat rovněž katolicky orientovaný časopis Akord. Ostatně v jeho oficiální redakci působil kdysi s básníkem Janem Zahradníčkem mezi lety 1945 až 1948, kdy ho komunisté po svém puči zlikvidovali.

  FOTO TOMÁŠ HÁJEK

  Ve svém bytě v Brně. FOTO TOMÁŠ HÁJEK

  První sbírku básní Kyvadlo duše vydal v roce 1940 a psal i poté, co mu nacistická i komunistická diktatura znemožnily publikovat. Základní téma jeho díla byl stálý zápas o identitu křesťana v totalitě. Ze svých osudů se stačil vypsat nejen v četných básnických sbírkách, ale napsal i paměti Hnízda ze stromu odchází, které vydalo brněnské nakladatelství Atlantis. Ostatně jako jeho další, kompletní tvorbu, kterou kritika charakterizuje coby poezii „dospívající od metafyzických tužeb k projasnění, rostoucímu z víry vykoupené krutou zkušeností“.

  V roce 1995 mu byl propůjčen řád Tomáše Garrigua Masaryka a v roce 2009 dostal Státní cenu za literaturu.

  /pro i-DN z více zdrojů zpracoval a připravil hul/

  Poslední rozloučení se uskuteční v sobotu 15. června v 11 hodin v kostele sv. Tomáše na Moravském náměstí v Brně. 

  • Autor:
  • Publikováno: 11. června 2013

  Komentáře k článku: Zemřel Zdeněk Rotrekl

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,