Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza

  Zemřel Zdeněk Pošíval

  FOTO archiv

  FOTO archiv

  Zdeněk Pošíval

  2. 5. 1937 Pelhřimov – 12. 9. 2013 Praha

  Režisér a spisovatel, autor divadelních a televizních her a  několika historických románů.

  Vystudoval režii na Divadelní fakultě Akademie múzických umění v Praze, pátý ročník strávil na stáži v Šumperku a po absolvování (1963) nastoupil do svého prvního angažmá v Divadle pracujících Gottwaldov (nyní Městské divadlo Zlín). V letech 1965 až 1969 působil v ostravském Divadle Petra Bezruče, hostoval ve Státním divadle (nyní Národní divadlo moravskoslezské) a spolupracoval s televizí. V roce 1969 opustil Ostravu a přijal nabídku, aby s dramaturgem Miloslavem Klímou umělecky vedl novou scénu NA FORBÍNĚ (v Malostranské besedě), orientovanou na zapomenuté české texty. Na návrh normalizačního komisaře byl provoz scény NA FORBÍNĚ zrušen ze dne na den. Následně nesměl být zaměstnáván v „nomenklaturním oboru“, kam patřila i režie. Část rodiny jeho ženy a starší syn emigrovali na západ. Poté Zdeněk Pošíval s nemalými obtížemi pokračoval v umělecké činnosti a teprve roku 1990 obdržel od rehabilitační komise Pražského kulturního střediska Dekret s omluvou za politickou a sociální diskriminaci.

  Během normalizace působil převážně ve svobodném povolání a směl jako prověřovanou vedlejší činnost režírovat přes agentury pořady a činohry pro stagionové scény.

  Je autorem řady divadelních her a televizních scénářů. V knihách se cíleně věnuje české tematice a historii. Prvním pokusem o obsažnější beletrii se stal román z prostředí porevoluční české společnosti v silně chaotické demokratizační proměně, jenž vychází pod názvem Vražedný týden (1998). Román Té noci svítil úplněk (1999) situuje do závěru prvního tisíciletí v údobí vyvrcholení sporů nejvýznamnějších rodů Přemyslovců a Slavníkovců. Další román Pokušení a pomsta (2000) se odehrává na Pelhřimovsku v údobí po třicetileté válce. Román Satanovi koně (2003) je samostatným pokračováním předchozího románu. Naznačuje však, že autorovou snahou je zároveň postižení pohnutých osudů českých zemanských rodů jako určité ságy, a proto píše další román Satanovo jaro (2005), jenž byl r. 2006 oceněn Cenou Jiřího Marka. V roce 2010 vychází další historický román z konce 17. století pod názvem Satanovy chvíle. V současné době je připraven nový román, jenž vznikl ze spolupráce s básnířkou Evou Mišíkovou s názvem Zakázané doteky.

  Jeho poslední hru Případ klaunova omšelého kabátu (2008) uvedlo Městské divadlo v Českém Krumlově. Od jara 2009 uveřejňoval v internetových Pozitivních novinách v rubrice ROZPRAVY ZP diskuse se svými odborně a společensky významnými přáteli, kteří unikají pozornosti médií. Také zde vyšly jako seriál jeho vzpomínky Vůně čerstvých pilin, chleba a medu, kronika školního pololetí 1945.

  Jak dnes oznámila jeho rodina, zemřel po těžké nemoci.

  /S pomocí Wikipedie pro i-DN připravil hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 14. září 2013

  Komentáře k článku: Zemřel Zdeněk Pošíval

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,